Na zdjęciu znajduje się mikrofon, a na drugim planie ekran smartphona.
11/06/2021

Seria podcastów pt. "Czego nie wiecie o Janie?"

W każdym z 6 odcinków Iwona Berent, Kierownik Działu nad Zabytkami w Nadbałtyckim Centrum Kultury, w rozmowie z dziennikarką Marzeną Bakowską zdradza ciekawostki, o których, na pewno nie wiecie, opowiada historie, których być może nie znacie. Jak to się stało, że gotycki, ceglany kościół, jeden z największych w Europie to dzisiaj centrum kultury?

Centrum św. Jana. Kultura w gotyckich murach!

Przygotowane przez nas podcasty są formą zaproszenia Państwa na wystawę "Odbudowa kościoła św. Jana w Gdańsku 1945 - 2020", którą można zobaczyć od 4 lipca do 21 września odwiedzając Centrum św. Jana.

W pierwszym odcinku dowiadujemy się m.in. dlaczego ciężkie wozy nie mogły jeździć ulicą Świętojańską w XVII wieku i co widać na Centrum św. Jana z ulicy Warzywniczej.

W drugim posłuchamy m.in. o tym dlaczego i jak kościół św. Jana w 1970 roku „stał się” kościołem w Warszawie, o próbach ratowania murów i kolejnych dramatycznych zdarzeniach z życia budowli.

W trzecim odcinku dowiemy się, jak udało się odzyskać jego cenne wyposażenie? Poznamy również historię jednego z najbardziej charakterystycznych obiektów wewnątrz – kamiennego ołtarza głównego.

Podczas czwartego spotkania posłuchamy o tym, jak pojawienie się możliwości pozyskiwania funduszy z Unii Europejskiej zmieniło oblicze Centrum św. Jana. Jakie elementy powróciły do kościoła? Z tego odcinka dowiedzą się Państwo też o liście do przyszłych pokoleń od zespołu NCK.

W przedostatnim podcaście z serii „Czego nie wiecie o Janie?” Iwona Berent, Kierownik Działu Odbudowy Zabytków Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku opowiada o „sercu” kościoła św. Jana – zrekonstruowanych organach bocznych. Jak przebiegały prace nad przywróceniem świetności zabytkowego instrumentu? Jak to się stało, że organy ponownie zabrzmiały w Janie w 2020 roku?

W ostatnim odcinku dowiemy się o zaskakujących odkryciach, na jakie natknęli się pracownicy NCK i archeologowie przy odbudowie kościoła św. Jana

 

Kolejne odcinki publikujemy w każdy piątek o godz. 12.00!

 

Nagranie, montaż i udźwiękowienie - Marzena Bakowska

Muzyka - Ikenga Drummers

Do usłyszenia!

 

NCK Gdańsk · #6 Czego nie wiecie o Janie?
NCK Gdańsk · #5 Czego nie wiecie o Janie?
NCK Gdańsk · #4 Czego nie wiecie o Janie?
NCK Gdańsk · #3 Czego nie wiecie o Janie?
NCK Gdańsk · #2 Czego nie wiecie o Janie?
NCK Gdańsk · #1 Czego nie wiecie o Janie?

Osoby ze szczególnymi potrzebami, proszone są o wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału w wydarzeniu oraz kontakt na adres mailowy: anna.piotrowska@nck.org.pl lub sekretariat@nck.org.pl, a także bezpośrednio w siedzibie organizatora (ul. Korzenna 33/35, Gdańsk) od pon. do pt., w godz. 9:00-14:00 lub pod numerem telefonu 58 326 10 10

Deklaracja dostępności