Creative Waves
27/04/2022

Creative Waves – Baltic Sisterhood for Change, czyli kobiety kobietom

Creative Waves – Baltic Sisterhood for Change wspiera twórczą i społeczną działalność kobiet, ułatwiając im odnalezienie się w świecie cyfrowym. Przedsięwzięcie dociera do artystek i aktywistek działających w ośrodkach oddalonych od centrów, wspiera budowanie sieci połączeń między nimi oraz ułatwia im prezentację swojej działalności w internecie. Wszystko po to, by wzmacniać rolę kobiet w procesie budowania zdrowszych społeczności i bardziej przyjaznej przestrzeni. Kto tworzy polską odsłonę projektu?

Za każdym wydarzeniem i projektem kulturalnym stoi jakaś osoba, stoi jakiś zespół... Creative Waves jest przedsięwzięciem o tyle szczególnym, że – w całości poświęcone kobietom – jest również w całości tworzone przez kobiety. Niektóre z nas widać wyraźnie, inne pozostają w ukryciu. Najwyższy czas, żebyśmy się poznali/poznały:

 

Jest w międzynarodowym zespole „Creatve Waves” od samego początku – współkształtowała projekt i sprawiła, że pojawił się on w Nadbałtyckim Centrum Kultury:

Magdalena Zakrzewska-Duda – animatorka kultury. W kręgu jej zainteresowań znajdują się działania, których wspólnym mianownikiem jest społeczne zaangażowanie i zrównoważony rozwój – wszystko, co angażuje ludzi, wzmacnia lokalne społeczności, edukuje w zakresie otaczającej nas przestrzeni, a także przynosi korzyści istotom nieludzkim. W sensie zawodowym koncentruje się przede wszystkim na międzynarodowej współpracy kulturalnej. Od 2001 roku pracuje w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku – obecnie jako Główna Specjalistka ds. Partnerstw Zagranicznych, choć woli o sobie mówić po prostu „swatka”, bo kojarzy/łączy ludzi, pomysły i projekty – najchętniej te, które z pozoru do siebie nie pasują... tak było i tym razem, gdy wpadła na pomysł połączenia haftu z aplikacją mobilną.

 

Współtworzyła koncepcję i uczestniczyła w organizacji warsztatów haftu powiślańskiego, jakie odbyły się w Kwidzyńskim Centrum Kultury:

Agnieszka Domańska – absolwentka kulturoznawstwa (Uniwersytet Gdański) i krytyki artystycznej (Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku). Pracuje jako Specjalistka ds. Kreacji i Organizacji w Dziele Regionalnym NCK. Prowadziła badania terenowe w północnej Skandynawii, na Mazowszu i Pomorzu. Współautorka pracy zbiorowej „Re-wizje regionalne. Współczesne problemy dziedzictwa kulturowego” (2016), autorka książki „Góralski etnodizajn, czyli sztuka ludowa Podhala jako źródło inspiracji we współczesnym wzornictwie” (2019). W wolnych chwilach tropi dziką zwierzynę i leży w savasanie.

 

Opowiada o „Creative Waves”:

Ola Halicka – redaktorka, tłumaczka z języka serbsko-chorwackiego i animatorka kultury. Przez ponad dekadę pracowała dla gdańskich instytucji kultury, przygotowując wydarzenia o profilu literackim, artystycznym, muzycznym, teatralnym. Od 2015 roku zajmuje się przede wszystkim pracą z tekstem: przygotowuje opisy wydarzeń, redaguje katalogi, foldery, odpowiada za jakość i obieg tekstów w ramach dużych festiwali. Opracowuje koncepcje i kieruje realizacją publikacji. Zajmuje się komunikacją projektów i wydarzeń kulturalnych.

 

Prowadziła warsztaty haftu powiślańskiego, jakie odbyły się w Kwidzyńskim Centrum Kultury w ramach „Creative Waves”:

Katarzyna Magierowska – hafciarka, członkini Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Haft powiślański towarzyszy jej od dzieciństwa: pierwszy kurs odbyła jako dwunastolatka w świetlicy w Gniewskim Polu. Oprócz wykonywania haftów jej wielką pasją jest poszerzanie wiedzy o historii tego rękodzieła. Czerpie ją od starszych mieszkańców Powiśla oraz ze zlokalizowanych na terenie Powiśla instytucji kultury: Zamku w Kwidzynie, Zamku w Sztumie i Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim. Regularnie prowadzi warsztaty rękodzielnicze, uczestniczy w jarmarkach oraz pokazach.

 

Prowadziła warsztaty projektowania aplikacji mobilnych, jakie odbyły się w Kwidzyńskim Centrum Kultury w ramach „Creative Waves”:

Dorota Madej – z wykształcenia socjolożka, managerka kultury i projektantka usług. Doradczyni i trenerka zajmująca się wdrażaniem rozwiązań edukacyjnych Apple w szkołach. Od wielu lat prowadzi warsztaty dla uczniów, nauczycieli i dyrekcji szkół, wspierając ich w stosowaniu technologii w procesie dydaktycznym.

 

Wśród zaprzyjaźnionych z nami kobiet jest także Ewa Nowogrodzka, Dyrektorka Kwidzyńskiego Centrum Kultury, w którym „Creative Waves” świetnie się odnalazło podczas serii warsztatów hafciarskich.

 

„Nic o nas bez nas” – teraźniejszość i przyszłość kobiet powinna być tworzona przez kobiety. We wspólnej, bezpiecznej przestrzeni, w przyjaznym środowisku. „Creative Waves” wspiera siostrzaność, ponieważ wierzymy, że rozbudza ona siłę kobiet i generuje mądrość, jakiej potrzebuje cały współczesny świat.

Osoby ze szczególnymi potrzebami, proszone są o wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału w wydarzeniu oraz kontakt na adres mailowy: anna.piotrowska@nck.org.pl lub sekretariat@nck.org.pl, a także bezpośrednio w siedzibie organizatora (ul. Korzenna 33/35, Gdańsk) od pon. do pt., w godz. 9:00-14:00 lub pod numerem telefonu 58 326 10 10

Deklaracja dostępności