zdjęcie wnętrza, poddasze Centrum św. Jana, kobiety przy stołach i maszynach do szycia
22/07/2023

Pełną Parą na poddaszu Centrum św. Jana

Ile osobistej satysfakcji może przynieść własnoręczne wykonanie elementów ubioru, czy wyposażenia wnętrz? Jak bardzo podnosi to nasze poczucie wartości i motywuje do samorozwoju? Jeżeli dodamy do tego element proekologiczny, bo produkty wykonane będą wyłącznie z materiałów z „odzysku”, oraz element integracji międzykulturowej, to mamy projekt idealny. 4 lipca w NCK – Centrum św. Jana z inicjatywy Fundacji Falco Gedanense zainagurowany został projekt Pełną Parą.

Celem tego przedsięwzięcia jest wzmocnienie kompetencji i aktywizacja ukraińskich uchodźczyń w zakresie możliwości wykonywania pracy dodatkowej, ale także rozwój gospodarki o obiegu zamkniętym, krzewienie idei re i upcyclingu w praktyce, promowanie proekologicznych haseł: less waste i zero waste. Pełną parą pokazuje nowe zastosowania pozornie zużytych przedmiotów i wykorzystanie ich w kolejnym obiegu, łączy narody i pokolenia oraz wzmacnia kobiety emigrantki, poszukujące nowej ścieżki rozwoju w nowej rzeczywistości.

Nadbałtyckie Centrum Kultury, jako instytucja, której jednym z celów jest promowanie wielokulturowości i różnorodności, a w ostatnim czasie wspieranie ukraińskich emigrantek i emigrantów, włączyło się w projekt udostępniając wyjątkową przestrzeń – poddasze Centrum św. Jana na spotkania warsztatowiczek i pomagając w promocji przedsięwzięcia.

 

Pełną parą, to nazwa projektu, który zdobył dofinansowanie w 8-ej edycji konkursu Funduszu Inicjowania Rozwoju Fundacji Inicjowania Rozwoju Up Foudation (dalej w skrócie FIR) w listopadzie 2022 r. Dzięki grantowi udało się wyposażyć pracownię we wszystkie potrzebne maszyny i akcesoria: profesjonalne maszyny do szycia, maszynę do szycia kaletniczego (rymarską), maszynę overlock, maszynę do haftu, oświetlenie stanowisk pracy itd. Instruktorkami rzemiosła i rękodzielnictwa są wykwalifikowane krawcowe i krojcze z kilkudziesięcioletnią praktyką, odbiorcami uchodźczynie z Ukrainy, emigrantki, które chcą zdobyć nowe umiejętności i możliwości zarobkowania.

Projekt zainicjowało Stowarzyszenie Falco Gednanense, które od kilku lat wspólnie z Iwoną Berent – Kierownik Działu Opieki nad Zabytkami NCK troszczy się o dostępność w Kościele Św. Jana miejsc przyjaznych pożytecznym gatunkom ptaków: pustułkom i jerzykom. W czynie społecznym wykonano m. in. adaptację maculców w wieży na ten cel. Na początku marca 2023 — również na wieży Św. Jana - przeprowadziliśmy wspólnie akcję wolontariatu pracowniczego o charakterze zajęć stolarsko-konstrukcyjnych dla ptaków, zorganizowaną dla pracowników GFRG i Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego InvestGDA, z której była szeroka relacja medialna.

Warsztaty odbywają się we wtorki i czwartki od lipca do października 2023 r. Więcej informacji: https://www.facebook.com/pelnaparaorg

Osoby ze szczególnymi potrzebami, proszone są o wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału w wydarzeniu oraz kontakt na adres mailowy: anna.piotrowska@nck.org.pl lub sekretariat@nck.org.pl, a także bezpośrednio w siedzibie organizatora (ul. Korzenna 33/35, Gdańsk) od pon. do pt., w godz. 9:00-14:00 lub pod numerem telefonu 58 326 10 10

Deklaracja dostępności