Stoi mężczyzna i kobieta. Drugi mężczyzna zkuwa nogi pierwszego w kajdany

Spektakl Fundacji Pomysłodalnia / scenariusz: Piotr Wyszomirski, Magdalena Olszewska

Teksty piosenek: Magdalena Olszewska

Reżyseria: Piotr Wyszomirski

Muzyka: Krzysztof Wojciechowski

Choreografia i kostiumy: Karolina Merda

Projekt i wykonanie lalek: Robert Poryziński

Wizualizacje: Łukasz Rat Czerwiński

Występują: Karolina Merda i Krzysztof Wojciechowski

Produkcja PPA: Joanna Zabuska

Muzyczna opowieść o Bronisławie Piłsudskim zapisana częściowo na… wałkach

Starszy brat Józefa był postacią nietuzinkową i z pewnością jego niezwykłe życie doczeka się ekranizacji. Zanim to nastąpi, Bronisław Piłsudski jest bardziej znany na świecie niż w kraju. Jego badania nad kulturą Ajnów należą do największych dokonań etnograficznych I połowy XX wieku, jego prace należą do najczęściej cytowanych w literaturze światowej z zakresu etnografii i antropologii.

Członek Woli Ludu, organizacji rosyjskich rewolucjonistów, miał za zadanie zdobycie ładunku do bomby, która miała być użyta w do zamachu na cesarza Aleksandra III, karę śmierci zamieniono mu na 15 lat zsyłki. Na Sachalinie poznał kulturę Ajnów, ożenił się z Ajnuską, z która miał dwoje dzieci – jego życiorys to niecodzienna historia.

„Bronisław Piłsudski Was Here. Musical na wałki” to gatunkowa hybryda, najbliżej jej do spektaklu teatralnego i performansu. Dwoje aktorów/performerów, odgrywając różne postaci (m.in. obu Piłsudskich), przedstawi fragmenty z życia Bronisia (tak go wołano także w wieku dojrzałym) ze szczególnym uwzględnieniem pobytu u Ajnów. Najważniejszym składnikiem całości jest oczywiście muzyka wykonywana na żywo na wielu instrumentach pochodzących z różnych kultur muzycznych. W przebiegu zostaną wykorzystane oryginalne i przetworzone unikatowe zapisy Piłsudskiego dokonane w 1903 roku, które wykonał wraz z polskim pisarzem i podróżnikiem Wacławem Kajetanem Sieroszewskim na wyspie Hokkaido. Polscy badacze użyli wówczas najnowocześniejszego fonogramu Thomasa Edisona, za pomocą którego nagrali na woskowych wałkach około 100 rozmów i śpiewów ludności tubylczej.

Fundację Pomysłodalnia prowadzą prosumenci i aktywiści kultury, którzy tworzą sytuacje przyjazne do powstawania inicjatyw niebanalnych. Zapraszamy aktorów zawodowych i offowców do autorskich projektów, w których mówimy o tym, co jest dla nas ważne i czego nam brakuje we współczesnych prezentacjach teatralnych. Ofiarowujemy artystom okazję do sprawdzenia się w nowych sytuacjach i wyzwaniach. Szczególne miejsce w naszym repertuarze stanowią spektakle muzyczne (m.in. „This is not a love song. Miłość ci wszystko wypaczy” – premiera w Nurcie Off na 35 PPA w 2014 r., „Prawdziwa historia śmiechu”, „Być jak Charlie Chaplin”, „Bigbit”). Osobnym formatem jest Latający Cyrk Idei, w ramach którego uprawiamy teatr interwencyjny („Ostatnia wieczerza”, „Slavery still exists”). Od 2002 r. prowadzimy zaangażowane medium obywatelskie: Gazetę Świętojańską online.

27 grudnia / poniedziałek

Centrum św. Jana / Gdańsk / ul. Świętojańska 50 / 19:00

Wstęp wolny

 

 

Osoby ze szczególnymi potrzebami, proszone są o wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału w wydarzeniu oraz kontakt na adres mailowy: anna.piotrowska@nck.org.pl lub sekretariat@nck.org.pl, a także bezpośrednio w siedzibie organizatora (ul. Korzenna 33/35, Gdańsk) od pon. do pt., w godz. 9:00-14:00 lub pod numerem telefonu 58 326 10 10

Deklaracja dostępności