30/04/2013

Obrońcy plaż na 8. Bałtyckich Spotkaniach Ilustratorów!

W dniach 23–26 kwietnia odbyły się pierwsze warsztaty w ramach projektu 8. Bałtyckie Spotkania Ilustratorów organizowanego przez Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku.

W tym roku na Bałtyckich Spotkaniach Ilustratorów nauka i ekologia spotyka się ze sztuką. Przedmiotem zainteresowania uczestników projektu są mieszkańcy Morza Bałtyckiego oraz inspiracje morskie w sztuce. Od kwietnia do lipca grupa uczniów z pomorskich szkół uczestniczy w warsztatach, których celem jest poznanie organizmów zamieszkujących Morze Bałtyckie, a zwłaszcza mało znaną część środowiska morskiego – małe zwierzątka (meiofauna) i małe rośliny (mikroflora) i ich rolę w przyrodzie. Pierwsze zajęcia badawcze z wykorzystaniem sprzętu laboratoryjnego odbyły się w Instytucie Oceanologii PAN w Sopocie oraz Akwarium Gdyńskim.

Zdobyta wiedza oraz bajecznie kolorowe formy o urozmaiconych fakturach oglądane pod mikroskopem stanowią wspaniałą inspirację do tworzenia własnych wizji nieodkrytych jeszcze gatunków.  Efekty działań artystycznych uczestników warsztatów będzie można zobaczyć w październiku podczas kolejnej odsłony Bałtyckich Spotkań Ilustratorów. W Nadbałtyckim Centrum Kultury zagości wtedy międzynarodowa wystawa Sea Fairy Tales z udziałem artystów z krajów nadbałtyckich, odbędą się też, jak co roku, otwarte warsztaty i debaty. Przedmiotem dyskusji będzie z jednej strony inspirująca rola Morza Bałtyckiego oraz baśni i legend morskich dla sztuki, z drugiej - możliwości popularyzacji wiedzy o otaczającym nas świecie za pomocą działań twórczych.

PARTNERZY: Instytut Oceanologii PAN, Sopot, Akwarium Gdyńskie, Gdynia, Zespół Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego, Kolbudy, Szkoła Podstawowa nr 49, Gdańsk
Projekt dofinansowany przez:
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urząd Miasta Gdańska, Samorząd Województwa PomorskiegoZdjęcia – Radek Jachimowicz