07/10/2014

Komunikat dotyczący dziewiątej edycji Międzynarodowej Nagrody Arte Laguna

 

Komunikat dotyczący dziewiątej edycji Międzynarodowej Nagrody Arte Laguna

      Stowarzyszenie Kulturalne MoCA (Modern Contemporary Art), we współpracy ze Studiem Arte Laguna, ogłasza 9. edycję Międzynarodowego Konkursu „Arte Laguna”, mającego na celu promocję i rozwój Sztuki Współczesnej. Od 2006 roku Miedzynarodowy Konkurs Arte Laguna tworzył i rozwijał, rok po roku, sieć współpracy z fundacjami, muzeami, galeriami sztuki, firmami oraz programami rezydencji sztuki. Arte Laguna zawarła współpracę z 56 galeriami sztuki,a także stworzyła 10 połączeń ze światem biznesu oraz z 31 Rezydencjami sztuki. Podczas dziewięciu edycji Konkurs Arte Laguna pracował z artystami ze 112 krajow oraz z profesjonalistami pochodzącymi z różnych środowisk na międzynarodowej scenie sztuki, co dało podstawy składowi Jury konkursu. Od 2010 roku wystawa 110 finałowych prac ma miejsce w Arsenale w Wenecji, jednym z najpopularniejszych miejsc dla sztuki współczesnej na świecie.


      Liczba artystów polskiego pochodzenia, biorących udział w konkursie, znacznie wzrosła, szczególnie w dwóch ostatnich edycjach konkursu.

      Łączna wartość nagród wynosi 180.000 euro. Konkurs otrzymał odznaczenie Prezydenta Włoch, patronują mu między innymi Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Region Wenecji Euganejskiej, Gmina Wenecja, Uniwersytet Cà Foscari w Wenecji, Uniwersytet IUAV w Wenecji i Europejski Instytut Designu. Konkurs przewiduje przyznanie nagród pieniężnych, zorganizowanie prestiżowej wystawy zbiorowej w Wenecji, wystawienie prac w międzynarodowych Galeriach Sztuki, współpracę z różnymi spółkami i Rezydencjami Sztuki oraz publikacje w katalogu. Nagroda za dowolny temat jest przyznawana w 5-ciu kategoriach: malarstwo, rzeźba i instalacja, sztuka fotografii, sztuka filmowa i występy oraz sztuka wirtualna i cyfrowa. W każdej kategorii zostaje wybrany jeden zwycięzca, który otrzymuje nagrodę w wysokości 7000 euro.


      Selekcja kwalifikacyjna dzieł zostanie przeprowadzona przez międzynarodowe jury złożone z 10 członków podzielonych według pięciu kategorii konkursu. Dyrekcją artystyczną zajmie się kurator konkursu Igor Zanti.


      W finale poprzedniej edycji znalazło się siedmiu artystów: Prince Negatif i Artur Przebindowski w katedorii “malarstwo”; Jarosław Bogucki, Adam Niklewicz oraz Kinga Ogorek w kategorii “rzeźba”; Anna Jochymek w sekcji “występy” oraz Katarzyna Woźniak w kategorii “Under25”. Ponadto, polska artystka Sandra Burek otrzymała nagrodę specjalną “Artist in Residence”.


      Zapisy do dziewiątej edycji konkursu zamykają się 6 listopada 2014 roku, natomiast Ci, którzy chcą startować w kategoriach, w których do wygrania są nagrody "Artist in Residence" i "Business for Art.” mogą składać zapisy do 15 października 2014 roku. Artyści mogą się zapisywać drogą pocztową (decyduje data stempla pocztowego) lub też on-line. Aby się zapisać należy wysłać następujące dokumenty: formularz zgłoszeniowy (dostępny na stronie http://www.artelagunaprize.com/modulo.pdf), krótką notę biograficzną, jedno zdjęcie każdego dzieła (o formacie min 15x20 cm – max 20x30 cm) z następującymi informacjami na odwrocie: imię, nazwisko, kraj, tytuł, rozmiary, technika, rok wykonania oraz kopię dowodu wpłaty wpisowego.
Cała dokumentacja (wraz ze zdjęciami) są bezzwrotne.


      Wpisowe wynosi 50 euro za jedno dzieło sztuki oraz 90 euro za dwa. Za każde kolejne dzieło sztuki należy zapłacić 45 euro. Natomiast dla artystów poniżej 25 roku życia wpisowe wynosi 45 euro za jedno dzieło sztuki, 80 euro za dwa oraz 40 euro za każde kolejne dzieło.


Aby uzyskać więcej informacji na temat konkursu, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej www.artelagunaprize.com. Polscy artyści mogą uzyskać więcej informacji także kontaktując się z Comunicazione Polska

(Kom.+48 664 999 304, email: radziszewska@gazzettaitalia.pl), patronem medialnym nagrody Arte Laguna w Polsce.