Nowa Muzyka w Starym Ratuszu

Koordynatorzy: Dariusz Mazurowski/Polskie Stowarzyszenie Muzyki Elektroakustycznej, Krzysztof Olczak/Akademia Muzyczna w Gdańsku, Monika Bąkowska-Łajming/Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku

Nadbałtyckie Centrum Kultury we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Muzyki Elektroakustycznej (PSeME) oraz Katedrą Kompozycji Akademii Muzycznej w Gdańsku od 2015 r.  realizuje w Ratuszu Staromiejskim koncerty z cyklu „Nowa muzyka w starym Ratuszu”

Naszym cyklem chcemy przybliżyć trójmiejskim melomanom dokonania współczesnej polskiej (choć nie tylko) muzyki elektroakustycznej, z całą jej różnorodnością, gatunkowym bogactwem i mnogością środków wyrazu. W repertuarach koncertowych pojawiają się  utwory bardzo różne, zarówno stricte elektroakustyczne (realizowane na żywo za pomocą aparatury), jak i kompozycje na instrumenty z towarzyszeniem elektroniki. 

Większość prezentowanych w ramach cyklu utworów  wykonują sami kompozytorzy, często z towarzyszeniem znakomitych instrumentalistów, specjalizujących się w repertuarze współczesnym. Dla słuchaczy jest to nie tylko okazja do wysłuchania muzyki, ale także osobistego spotkania z artystami, porozmawiania z nimi i zajrzenia za kulisy realizacji tego gatunku. Swoje dzieła prezentowali: Elżbieta Sikora, Krzysztof Knittel, Marek Chołoniewski, Lidia Zielińska, Edward Sielicki, Krzysztof Gawlas, Christian Eloy (Francja), Magdalena Długosz, Michal Rataj (Czechy), Dariusz Mazurowski, Krzysztof Olczak, Marek Czerniewicz i wielu innych.