12.05.2005 - 19.06.2005

Wystawa grafik i rzeźb Guntera Grassa

W dniach 12.05-19.06 2005 r. w Galerii NCK w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku można oglądać wystawę prac GĂĽntera Grassa pod tytułem „Cień”. Jest ona jednym z głównych wydarzeń gdańskich obchodów 200. rocznicy urodzin Hansa Christiana Andersena.

UWAGA!!! Uległ zmianie termin wizyty G. Grassa w Ratuszu Staromiejskim. Spotkanie z autorem odbędzie się 16 czerwca o godz. 20.30. Serdecznie zapraszamy.

Wystawa "Cień" powstała na prośbę duńskiej królowej Małgorzaty, która przed rokiem poprosiła Noblistę, by zilustrował kilka baśni Andersena. Rezultatem pięciomiesięcznej pracy jest aż 97 litografii. Zostały one wydane w książce „Cień – bajki Andersena widziane przez GĂĽntera Grassa”, za którą autor otrzymał tegoroczną nagrodę im. Hansa Christiana Andersena. I właśnie 30 z tych ilustracji jest prezentowanych na wystawie w Gdańsku. Ponadto znajduje się na niej 10 litografii z nowego cyklu „Ostatnie tańce” oraz 8 rzeźb w brązie pod tytułem „Tańczące pary”. Szczególnie warto podkreślić fakt, że rzeźby GĂĽntera Grassa prezentowane są w Polsce po raz pierwszy. Twórczość graficzna Grassa dobrze znana jest gdańskiej publiczności. Dzięki Jego licznym wizytom w Gdańsku oraz kilku wystawom grafik, wykształciło się tu grono wielbicieli twórczości Grassa. Gdańsk jest właścicielem 69 grafik podarowanych miastu przez artystę w latach 1981 i 2000, zdeponowanych w Muzeum Narodowym w Gdańsku.

GĂĽnter Grass jest jednym z najwybitniejszych współczesnych pisarzy niemieckich i laureatem literackiego Nobla. Grass urodził się w 1927 roku w Wolnym Mieście Gdańsku. Jego matka była Kaszubką, a ojciec Niemcem. Po drugiej wojnie światowej Grass zamieszkał w Berlinie Zachodnim. Z wykształcenia rzeźbiarz, ukończył studia plastyczne w Duesseldorfie i Berlinie. Przez ponad 20 lat należał do grupy literackiej 47, koła pisarzy zachodnioniemieckich, austriackich i szwajcarskich, których łączył protest przeciwko faszyzmowi i postulat literatury zaangażowanej społecznie. Grass zdobył rozgłos w 1959 roku powieścią "Blaszany bębenek", która, ocenzurowana, ukazała się w Polsce dopiero w 1984. Szczególne miejsce w twórczości Grassa zajmuje Gdańsk i Polska. Jest autorem tzw. "gdańskiej trylogii", do której należą jego słynne powieści: "Blaszany bębenek","Kot i mysz", "Psie lata". Inne najbardziej znane utwory Grassa to: "Z dziennika ślimaka", "Szczurzyca" oraz "Wróżby kumaka", sarkastyczna opowieść o polsko-niemieckim pojednaniu. W 1995 roku opublikował powieść "Rozległe pole". GĂĽnter Grass jest laureatem prestiżowych wyróżnień, między innymi nagrody Sonninga z 1996 roku, przyznawanej przez Uniwersytet w Kopenhadze za wkład w kulturę europejską. W ubiegłym roku pisarz otrzymał nagrodę Fritza Bauera, przyznawaną przez Unię Humanistyczną, najstarszą niemiecką organizację występującą w obronie praw obywatelskich.

W 2005 roku przypada 200. rocznica urodzin Hansa Christiana Andersena. Na całym świecie organizowane są obchody tego niezwykle ważnego jubileuszu. Od-Cienie Andersena to całoroczny projekt, wspólne przedsięwzięcie wielu organizacji kulturalnych zarówno polskich jak i zagranicznych, realizowany w Gdańsku przez NCK. Projekt uzyskał logo Fundacji HCA2005 - głównego organizatora międzynarodowych obchodów jubileuszu. Interdyscyplinarny projekt Od-Cienie Andersena zostanie przedstawiony w trzech odsłonach - wiosennej, jesiennej i zimowej. Wiosna skoncentrowana jest na konferencjach, wystawach i opowiadaniu baśni. Cykl imprez wiosennych organizowany jest we współpracy z wieloma partnerami. Katedra Skandynawistyki Uniwersytetu Gdańskiego jest głównym organizatorem naukowej konferencji w języku angielskim Baśnie H.C. Andersena w Europie i Europa w Baśniach H.C. Andersena. Biblioteka Wojewódzka odpowiada za wystawę planszową H.Ch. Andersen - człowiek i pisarz. Nadbałtyckie Centrum Kultury zorganizuje konferencję Nowe Szaty Andersena - o nowych przekładach i wydaniach baśni (gość specjalny - Bogusława Sochańska dyrektor Duńskiego Instytutu Kultury, tłumaczka najnowszego wydania baśni Andersena w Polsce). Konferencję połączon z opowiadaniem baśni przez bajarkę Connie Olsen z Danii.

Jesienną odsłoną projektu jest Festiwal Filmowy Historie Najmniej Prawdopodobne. Projekt zakłada zaprezentowanie filmów opartych na twórczości Andersena, zainspirowanych nią, a także przedstawiających życie pisarza. Wyświetlonych zostanie 5-6 filmów wybitnych światowych twórców z Danii, Finlandii, Estonii, Hiszpanii czy Francji. Festiwal będzie połączony z dyskusją wokół adaptacji filmowych prowadzoną przez znakomitego krytyka filmowego Tadeusza Szczepańskiego. Filmy prezentowane w Gdańsku zostaną wcześniej pokazane na NatFilm Festival w Danii, a później również w Poznaniu i w Warszawie.

Grudniowe obchody 200 rocznicy urodzin pisarza skierowane będą głównie do dzieci. W zimie planujemy rozstrzygnięcie konkursów dla dzieci dotyczących Andersena, warsztaty, czytanie baśni przez aktorów jak również koncert muzyki inspirowanej dziełami baśniopisarza lub pochodzącej z jego epoki - Muzyczny list do Andersena.