07.05.2009 - 07.05.2009

Koncert Mikołaja Trzaski

Koncert poświęcony uczestnikom Kinder Transportów.


Z okazji odsłonięcia pomnika upamiętniającego Kinder Transporty, Nadbałtyckie Centrum Kultury i Mikołaj Trzaska wraz z przyjaciółmi – czołowymi muzykami światowej sceny improwizacji, zapraszają na koncert w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku. Sekstet wystąpi w składzie: Kris Wanders, Mikołaj Trzaska, Raphael Rogiński, Clayton Thomas, Peter Jacquemyn i Mark Sanders.

 

Mikołaj Trzaska
Kompozytor, saksofonista, klarnecista basowy. Urodzony w 1966 r. w Gdańsku. Rozpoczął studia na ASP w Gdańsku na wydziale malarstwa. Zafascynowany jazzem lat sześćdziesiątych, szczególnie muzyką Johna Coltranea i Ornettea Colemana, porzucił uczelnię i całkowicie poświęcił się muzyce. Współzałożyciel grupy Miłość, jeden z głównych filarów tzw. sceny yassowej, lider Łoskotu. Współpracował m.in. z Lesterem Bowiem, Peterem Broetzmannem, Jochnem Tchicaiem, Tomaszem Stańką, Noelem Akchoté oraz Joe Giardullo. Brał udział w nagraniu kilkudziesięciu płyt. Współpracował z duetem instrumentalno-kompozytorskim - Marcinem i Bartłomiejem Olesiami. Obecnie głównie koncertuje i nagrywa za granicą, tworząc międzynarodowe projekty, szczególnie z muzykami z Niemiec i Skandynawii. W 2004 roku powołał do życie trio z duńskimi muzykami Peterem Friisem Nielsenem i Peterem Ole Jorgensenem. W kwietniu, w Kopenhadze odbędzie się premiera ich wspólnej płyty Volumen, wydanej przez duńskie niezależne wydawnictwo Ninth World Music.

Kris Wanders (Belgia), saksofon tenorowy
Był jednym z twórców europejskiego free jazzu we wczesnych latach 60. Współpracował z takimi artystami, jak: Charles Gurdak, Willem Breuker, Peter Brötzmann, Claude Deron, Alexander von Schlippenbach (Germany Globe Unity Orchestra w 1966/1967), Fred van Hove, Kees Hazevoet, Arjen Gorter, Louis Moholo, Willem Van Manen, Peter Kowald, Stu Martin, Han Bennink, Nicole van den Plas, Jan van den Plas, Radu Malfatti, Gunther Hampel, Irene Schweitzer, Paul Lovens, Michel Pilz, Edgar Batman, Mani Neumeier, Maartin van Duynhoven, Laurie Allen, Mongezi Feza, Calyer Duncan, Joost Buis, Felicity Provan, Nico Schauble, Gerd Dudek, Manfred Schoof, Albert Mangelsdorff, Buschi Niebergall, Johannes Bauer, Dave Liebman i wieloma innymi.
Skomponowł muzykę do kilku sztuk teatralnych i filmów dla holenderskiego radia i telewizji.
W późnych latach 70. przeniósł się do Australii, gdzie obecnie mieszka i tworzy na lokalnej scenie muzyki improwizowanej.


Raphael Rogiński (Polska)
Raphael Rogiński urodził się  we Frankfurcie nad Menem. Od 13 roku życia gra na gitarze elektrycznej. Wykształcony jazzowo i klasycznie, edukację uzupełniał  o muzykologię i etnomuzykologię. Od samych początków działalności twórczej, skupiony jest przede wszystkim na improwizacji wynikającej z jazzu i na muzyce etnicznej i ludowej. Miks tych dwóch dróg jest wyznacznikiem w jego twórczości. Jest kompozytorem i wykonawcą. Głęboko związany z kulturą żydowską, szuka jej miejsca w swojej działalności. Z tych poszukiwań wynikają dwa projekty których jest liderem, jest to Shofar i Cukunft. Współpracował z  Noelem Akchote, Fredericem Blondy, Joe Giardullo, Axelem Dornerem, Thomasem Lehnem, Andrew Sharpleyem, Johnem Edwardsem, Johnem Tilburym, Brigit Ulher, Yalem Stromem.
Muzyka Polska m.in. Emiter, Macio Moretti, Patryk Zakrocki, Tomasz Gwinciński, Daniel Pigoński, Konstanty Usenko, Vadim O. Pavluk, Ryszard Latecki. Wystąpił gościnnie na płytach: Djazzpora, Sztetlach, Broniewski, Meritum.

Clayton Thomas (Australia)
Australijski kontrabasista, od lat mieszkający w Berlinie. Jego pierwszymi nauczycielami gry na instrumencie byli Wilber Morris I Peter Kowald. Bardzo aktywny na scenie, do najciekawszych projektów z jego udziałem w ostatnim okresie zaliczyć trzeba : Trio AUS z Johannesem Bauerem i Tonym Buckiem, kwartet c.o.d.e. z Kenem Vandermarkiem, Maxem Naglem i Wolfgangiem Reisingerem, czy wreszcie najnowszy zespół z Michaelem Zerangiem i Mikołajem Trzaską.

Peter Jacquemyn (Belgia) kontrabas
Peter porusza się równie swobodnie w obszarach sztuk wizualnych i muzyki. Jako rzeźbiarz energicznie modeluje pień drzewa siekierą i piłą łańcuchową. Jego koncerty są równie spektakularne: z nieokiełznaną energią i miłością zmaga się ze swoim kontrabasem. To bitwa, w której wszystkie środki są dozwolone: smyczki (1, 2 lub 3), zgniecione puszki po napojach, plastikowe worki, zmięty papier, tłumiki, rogi, przestrojone struny…
To wszystko pozwala umieścić Petera pośród najbardziej interesujących belgijskich improwizatorów o uznanej światowej sławie. Grał z takimi artystami, jak: Fred Van Hove, Ivo Vanderborght, Jacques Palinckx, Peter Kowald, Conrad Bauer, Johannes Bauer, Wolfgang Fuchs, Michael Moore, Ernst Reysegger, Daounik Lazro, Barre Phillips, Roger Turner, Paul Rutherford, Tony Oxley, Mark Chargi, Erik Boeren, Assif Tshahar, John Edwards, Augusti Fernandes, Bart Maris, Tatsuya Nakatani, Terry Ex, Thomas Olbrechts, Joachim Devillè, Stephan Prins, Rik Van Iersel, Cor Fullerm, Jan Pillaert, Peter Brotzmann.

Mark Sanders (Anglia)
Najbardziej aktywny i ceniony perkusista brytyjskiej sceny jazzowej. Od połowy lat 90. występuje i nagrywa z takimi muzykami, jak: Steve Beresford, Georg Graewe, Paul Rogers, Bill Laswell, Dudu Pukwana, Evan Parker czy London Improvisers Orchestra. W ciągu dziesięciu lat wziął udział w nagraniu ponad 50 płyt.

 

Wstęp wolny