11.10.2009 - 11.10.2009

Szamańska muzyka z Sakhy

Koncert z udziałem wokalistki Stepanidy Borisovej - znanej wykonawczyni tzw. tojuków – improwizowanych, epickich pieśni. O pieśniarce mówi się, że jest autentyczną szamanką, a jej głos ma właściwości uzdrawiające. W trakcie występów potrafi swoim śpiewem niemal hipnotyzować publiczność i nikogo nie pozostawia obojętnym wobec swojego przekazu.

Stepanida występowała już niemal na całym świecie – m.in. na scenach w Meksyku, USA, Finlandii, Niemiec, Japonii, Włoch, Francji, Czech, Hongkongu, Węgier i Wielkiej Brytanii. Koncerty w tych krajach przyniosły jej sympatię publiczności i międzynarodowe uznanie. W Gdańsku wokaliska wystąpi w  towarzystwie  Ramesha Shothama - artysty uznawanego w Europie za jednego z najlepszych muzyków grających na instrumentach perkusyjnych.

Bilety: 8 zł

 

 

Stepanida Borisova -urodziła się w 1950 roku w regionie Megino-Khangalaas w Yakucji. Po studiach na prestiżowej Akademii Teatralnej Shepjin rozpoczęła karierę aktorską w teatrze Ojunski-Sakha, gdzie zaczęła prezentować swoje niezwykłe umiejętności wokalne. Wkrótce za sprawą swoich występów stała się postacią znaną w całym Związku Radzieckim. Jako wokalistka Stepanida Borisova w sposób perfekcyjny opanowała różne style tradycyjnego śpiewu Sakhy. Znana jest przede wszystkim jako wykonawczyni tzw. „tojuków” .

Stepanida jest postacią charyzmatyczną, otaczaną wielkim szacunkiem nie tylko w rodzinnych stronach, ale również wszędzie tam gdzie występowała. Występuje solo, ale do swojego wokalnego spektaklu dobiera również innych niezwykłych muzyków.

 

Przez kilka lat współpracowała i występowała z takimi muzykami jak Hubl Greiner i Luigi Archetti (pod nazwą Hulu Project ) oraz z Pavelem Fajtem (wybitnym czeskim perkusjonistą i kompozytorem, stałym partnerem Ivy Bitovej). Ostatnio Stepanida Borisova związała się z Rameshem Shothamem – wybitnym indyjskim perkusjonistą ( patrz – info poniżej ).

 

Występowała już niemal na całym świecie – m.in. na scenach w Meksyku, USA, Finlandii, Niemiec, Japonii, Włoch, Francji, Czech, Honkkongu, Węgier i Wielkiej Brytanii. Jej koncerty w tych krajach przyniosły jej sympatię publiczności i międzynarodowe uznanie.

 

 

Ramseh Shotham W 1980 roku Ramesh Shotham odbył z zespołem Indo-Jazz-Fusion trasę po europejskich festiwalach. Była to trzymiesięczna trasa, rozpoczęta w Pradze, a zakończona w Munich, gdzie zespół nagrał przełomowy album Sangam, świetnie oceniony przez krytyków w Niemczech w 1981roku. Od tego czasu Ramesh Shotham mieszka i pracuje w Europie i odnosi sukcesy jako jeden z najlepszych muzyków grających na instrumentach perkusyjnych.

 

Występował nie tylko z czołowymi europejskimi i amerykańskimi muzykami jazzowymi i rockowymi, ale także z artystami z Afryki, Australii, Chin, Koreii i niektórych państw arabskich. W ciągu ostatnich dwudziestu-kilku lat Ramesh Shotham brał udział w nagraniach ponad 120 albumów i pracował dla niemal wszystkich wiodących stacji telewizyjnych i radiowych w Niemczech, a także w Europie. Wśród artystów, z którymi współpracował, są m.in. takie nazwiska jak: Carla Bley, Steve Coleman, Steve Swallow, Jonas Hellborg, Charlie Mariano, Sigi Schwab czy Ronan Guilfoyle. W ramach Music Triennale w Kolonii w 1997 roku występował z Carla Bley Big Band, latem kolejnego roku koncertował w ramach kolejnego projektu Carli Bley – Escalator over the Hill Project. W 1998 roku zaangażował się we współpracę ze Stevem Colemanem. Poza współpracą z muzykami założył też własne projekty, takie jak Bhavani, czy Madras Special, z którymi grywał na festiwalach na całym świecie.