25.05.2005 - 25.05.2005

Pokaz tańców Zespołu Muzyki Dawnej Chastelana

Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku ma zaszczyt zaprosić na pokaz Tańca Dawnego w wykonaniu Zespołu Chastelana pt.: „La Commedia dei Servitori", który odbędzie się w 25 maja (środa), o godz. 19.00, w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego, w Gdańsku, ul. Korzennej 33/35.

Wstęp wolny;

Z okazji pięciolecia działalności, Zespół Tańca Dawnego „Chastelana" zaprasza na wyjątkowy pokaz pt.: „La Commedia dei Servitori". Tym razem spektakl nie będzie prezentował historii z życia dworzan, lecz poświęcony będzie służącym. Gdy wielmożowie po ciężkiej uczcie legną zmożeni snem, służba wyprawi swój własny bal, na którym i oni będą mogli oddać się zabawom i tańcom. A gdy wybije północ - zacznie się noc cudów i wraz ze służbą bawić się zaczynają także i zwierzęta. Bal trwa w najlepsze, tańczyć zaczyna także i publiczność - gdy nagle wszystko bezlitośnie kończy poranne pianie kura. Wielmożowie się budzą, zabawa się kończy, służba wraca do swych codziennych zajęć - aż do następnej takiej okazji i do następnego takiego balu….

Zespół Tańca Dawnego „Chastelana" powstał pewnego wiosennego wieczora pięć lat temu. Od tamtej pory tańczyło w jego szeregach 17 osób - uczniów i studentów większości trójmiejskich uczelni (Uniwersytetu Gdańskiego, Akademii Sztuk Pięknych, Akademii Morskiej, a nawet Politechniki Gdańskiej). Osoby te połączyła wspólna, oryginalna pasja -taniec dawny oraz zainteresowanie historią. Trzeba przyznać, że w dzisiejszych czasach hobby mało popularne, jednak niezaprzeczalnie ciekawe. Przez okres pięciu lat działalności Zespół przeszedł wiele zmian, zarówno w składzie, jak i w podejściu do tematu tańca. Członkowie Zespołu angażowali się coraz intensywniej w historię tańca, przeszukując biblioteki, czytelnie, muzea i … internet w poszukiwaniu źródeł i natchnienia.Obecnie Zespół rekonstruuje dawne tańce z zapisów traktatów włoskich oraz innych źródeł, które można znaleźć w starodrukach bibliotek m.in. Francji, Niemiec i Hiszpanii. Stara się przy tym głównie odtworzyć dawne tańce polskie popularne na dworze królewskim oraz w salonach patrycjuszy, lecz także tańce reszty Europy, które tańczone były na wszystkich dworach królewskich. Interesują nas także zwyczaje taneczne dawnej Europy. Członkowie zespołu występują w renesansowych kostiumach, wykonanych samodzielnie według hiszpańskich traktatów krawieckich opracowanych w publikacjach Janet Arnold. Więcej informacji na temat zespołu na stronie: www.chastelana.republika.pl.Zespół specjalizuje się w prezentacji odtworzonych tańców epoki renesansu w otoczeniu zabytków gdańskiej architektury epoki. Chastelana prezentowała swoje umiejętności we wnętrzach Dworu Artusa, Pałacu Opatów i otaczającym go Parku Oliwskim, Spichlerzu "Błękitny Lew", Twierdzy Wisłoujście, Muzeum Narodowym w Gdańsku, na Długim Targu, ale głównie w renesansowych wnętrzach Ratusza Staromiejskiego w Gdańsku. Obecnie Zespół planuje wprowadzić w życie ideę Festiwalu Tańca Dawnego w Gdańsku, by miejsca te jeszcze bardziej wypełniły się muzyką i tańcem epoki renesansu.W swej historii Zespół zdążył już wystąpić m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Ulicznych FETA w latach 2001 i 2003, Festiwalu Muzyki Dawnej w Elblągu w latach 2002 i 2003, Bałtyckim Uniwersytecie Tańca oraz VII Festiwalu Szekspirowskim. Zespół współpracuje z Nadbałtyckim Centrum Kultury, Młodzieżowym Klubem Twórczym „Plama”, z Muzeum Archeologicznym w Gdańsku i Akademickim Centrum Kultury. Na pokazach Zespół prezentuje przede wszystkim tańce renesansu włoskiego II połowy XV z dworu Lorenzo di Medici oraz późniejszego, dojrzałego renesansu XVI-wiecznego, francuskiego i angielskiego, a także tańce barokowe-zwłaszcza baroku francuskiego, XVII-wieczne kontredanse, a także tańce końca epoki średniowiecza.