04.06.2005 - 04.06.2005

Muzyczne Forum Młodych

Zapraszamy na uroczysty Koncert Finałowy cyklu Muzyczne Forum Młodych. W czasie koncertu zostanie rozstrzygnięty Plebiscyt Publiczności na najlepszego wykonawcę. Jego laureat lub laureatka zostanie nagrodzony ufundowanym przez Fundacje Barbary Bieleckiej Musica Mundi recitalem w Londynie (fundator gwarantuje przelot, nocleg i występ w prestiżowej sali). Nagrody są też przewidziane dla publiczności. Wśród najwierniejszych słuchaczy cyklu rozlosowana zostanie bardzo atrakcyjna nagroda – niespodzianka. Koncert rozpocznie się o godzinie 20.00 w Sali Koncertowej PFB na Ołowiance.

Bilety w standardowych cenach 5 i 10 zł są do nabycia w kasach PFB.

PROGRAM:

Stanisław Moniuszko: Aria Skołuby z III aktu opery „Straszny dwór”, Georges Bizet: Sequidilla z opery Carmen, Robert Schumann: Koncert wiolonczelowy a – moll ***, Alban Berg: Koncert skrzypcowy, Ludwig van Beethoven: VII Symfonia A - dur op.92.

SOLI?CI:

Piotr Lempa bas /klasa ad.II st. Leszka Skrli
Agnieszka Dziewulska mezzosopran / klasa prof. Brygidy Skiby
Magdalena Pawłowska skrzypce /klasa prof. Krystyny Jureckiej
Wiktor Jasman wiolonczela /klasa prof. Krzysztofa Sperskiego
Wojciech Rodek dyrygent/Orkiestra Symfoniczna PFB.

Agnieszka Dziewulska urodzona w 1978 r. w Olsztynie. Absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Olsztynie, w klasie śpiewu solowego mgr Jolanty łoś, a obecnie studentka dyplomowego roku na Wydziale Wokalno – Aktorskim Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, w klasie śpiewu solowego prof. Brygidy Skiby.Laureatka II– go miejsca w Ogólnopolskim Konkursie „Poznajemy śpiewniki domowe Stanisława Moniuszki”, łódź 1998r. W październiku 1998r. zaproszona przez Sławomira Pietrasa zadebiutowała na scenie Teatru Wielkiego w Poznaniu w koncercie „Moniuszko w interpretacji najmłodszych”. Od 1996 r. bierze udział w licznych mistrzowskich kursach wokalnych prowadzonych między innymi przez takie sławy jak: Ryszard Karczykowski, Zdzisława Donat, Jadwiga Rappe, Delfina Ambroziak, Renata Scotto, Helena łazarska, Rolando Panerai, Katia Ricarelli, Salvatore Fisichella, Christian Elssner, Rusco Ruskov, Marina di Marco, Ralf DÓring, Peter Tschaplik. W okresie nauki w liceum była solistką Zespołu Pieśni i Tańca „Warmia”, z którym dokonała kilku nagrań. Koncertowała w Polsce, Niemczech i Francji. Dwukrotnie współpracowała z Gdańską Capellą Gedanensis: w czerwcu 2002r. jako odtwórczyni altowej partii w „Stabat Mater” G.B. Pergolesiego pod batutą Rafała Jacka Delekty oraz w czerwcu 2003r. jako Księżna Sophimene w polskiej premierze opery „Die baständige Argenia” J. V. Medera pod batutą Aliny Kowalskiej – Pińczak. W listopadzie 2004r. w Filharmonii Olsztyńskiej wystąpiła jako Mamma Lucia w jednoaktowej operze „Cavalleria Rusticana”, pod batutą Janusza Przybylskiego. W swoim repertuarze posiada wiele pieśni i arii z oper, operetek i oratoriów kompozytorów polskich i zagranicznych. Jej pasją są pieśni hiszpańskie i muzyka rosyjska.Obecnie przygotowuje się do spektaklu dyplomowego, w którym wystąpi w roli Carmen w operze G. Bizeta.

Wiktor Jasman – (ur.1981 r. w Gdańsku), ukończył OSM I i II stopnia w Gdańsku w klasie prof. Jadwigi Ewald. Laureat 10 konkursów solowych i kameralnych, w tym II nagroda na konkursie "Les EuropÓennes de Musique de Chambre" w Illzach (Francja 2001), II nagroda oraz Nagroda Publiczności na konkursie im. J. Brahmsa w PÓrtschach (Austria 2001). Zapraszany do udziału w "Lucerne Festival" (2000, 2001, 2002) oraz na Mistrzowskie Kursy Muzyki Kameralnej w Lucernie, gdzie pracował pod kierunkiem prof. Henry Meyera (La Salle Quartet), Josepha Kalichsteina (pianista Isaaka Sterna), Sebastiana Hamanna oraz Miró String Quartet. Uczestniczył również w kursach prowadzonych przez prof. Marię Czajkowską, Stefana Kamasę, Roberta Kabarę. Koncertował z zespołem w Polsce, Szwajcarii, Francji, Niemczech, Austrii. Jako solista pracował z prof. Kazimierzem Michalikiem, Romanem Jabłońskim, Tomaszem Strahlem, Mischa Maiskym, Stefanem Popovem. Jako koncertmistrz akademickiej orkiestry kameralnej pracował i koncertował w Polsce i Szwajcarii z Janem Staniendą, i Agnieszką Duczmal. W 2003 r. przyznano mu stypendium Prezydenta Miasta Gdańska za wybitne osiągnięcia w nauce roku akademickiego 2002/2003. W kwietniu 2004, w zastępstwie Seppo Kimanena (Finlandia), wystąpił w koncertach w kwintecie z Pavlem Vernikovem (Izrael) w ramach festiwalu "Gdańska Wiosna". W 2004 otrzymał roczne stypendium Ministra Kultury. Obecnie jest studentem V roku w klasie prof. Krzysztofa Sperskiego.

Magdalena Pawłowska – naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku 6 lat w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej w Gdańsku w klasie skrzypiec prof. Marii Langowskiej. Po 6 latach, kontynuując naukę w tej samej szkole, trafiła do klasy prof. Krystyny Jureckiej, pod której kierunkiem kształci się do dziś; obecnie jako studentka V r. gdańskiej Akademii Muzycznej.Ucząc się w liceum, dwukrotnie brała udział w Ogólnopolskim Konkursie Młodych Skrzypków im. S. Serwaczyńskiego w Lublinie, doskonaliła też swe umiejętności na kursach muzycznych w żaganiu, łańcucie i Mielnie. Podczas studiów uczstniczyła w kursach mistrzowskich Edwarda Zienkowskiego i Wolfganga Marschnera. Jako członek uczelnianej orkiestry kameralnej grała pod kierunkiem wybitnych artystów: Jana Staniendy, Agnieszki Duczmal, Andrzeja Mysińskiego, Marka Mosia, Wiesława Kwaśnego i Roberta Kabary. Jest członkiem Hanzeatyckiej Orkiestry Kameralnej, grała także pod batutą wielu znanych dyrygentów z orkiestrą Polskiej Filharmonii Bałtyckieuj.Dwukrotna stypendystka Prezydenta Miasta Gdańska za wybitne osiągnięcia w nauce, wielokrotnie honorowana stypendium naukowym.

Muzyczne Forum Młodych Gdańsk 2004/2005 powstało w wyniku porozumienia pomiędzy czterema instytucjami: Akademią Muzyczną im. St. Moniuszki w Gdańsku, Filharmonią Bałtycką, Fundacja Barbary Bieleckiej Musica Mundi oraz Nadbałtyckim Centrum Kultury.Celem projektu jest stworzenie nowego cyklu koncertów. Mają one stać na wysokim poziomie artystycznym i służyć promocji młodych artystów, przede wszystkim z Pomorza, ale także z innych części Polski a nawet z zagranicy. Pomysł powstał z przekonania, że młodym muzykom, nawet doskonałym, ciężko przebić się do szerokiej publiczności, a przede wszystkim zainteresować sobą media. Muzyczne Forum Młodych ma ambicję być dla takich osób „bramą do kariery”. Wykonawcy nie będą otrzymywać honorariów za swoje występy, ale w zamian wszystkie koszty organizacyjne i promocję sfinansują cztery działające w porozumieniu instytucje.Koncerty będą się odbywały się trzy razy w miesiącu. Swoje sale koncertowe udostępnią Akademia Muzyczna, Filharmonia Bałtycka oraz Nadbałtyckie Centrum Kultury (Sala Mieszczańska Ratusza Staromiejskiego). Bilety w cenie 5 (ulgowe) i 10 zł będą do nabycia w NCK, Filharmonii, Akademii Muzycznej i na miejscu na godzinę przed koncertem. Projekt objęty jest mecenatem i patronatem honorowym Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. W planach na przyszłość przewidziane są liczne występy gości zagranicznych, szczególnie z krajów nadbałtyckich oraz pozyskiwanie środków europejskich na cały cykl.Organizatorzy maja nadzieję, że Muzyczne Forum Młodych okaże się dobrą marką. Dla muzyków stanie się prawdziwą „instytucją”, a dla mieszkańców Trójmiasta synonimem kulturalnej rozrywki na najwyższym poziomie.