24.04.2013 - 24.04.2013

Konferencja "Przestrzeń wokół nas"

Konferencja Przestrzeń wokół nas. Edukacja przestrzenna – programy i metody kształcenia.

Zapraszamy na konferencję Przestrzeń wokół nas, kierowaną – przede wszystkim – do nauczycieli pomorskich szkół, a także przedstawicieli środowisk naukowych, organizacji, stowarzyszeń, oraz osób zainteresowanych edukacją przestrzenną, krajobrazową i regionalną.

Konferencja jest częścią szerszego projektu który ma na celu popularyzację atrakcyjnych metod nauczania o przestrzeni w szkole i poza nią.

Jego podstawą jest stworzony właśnie ilustrowany Słownik przestrzeni województwa pomorskiego w wersji elektronicznej.

W celu jak najszerszej popularyzacji słownika oraz uczynienia z niego narzędzia interaktywnego powstaje specjalna platforma internetowa z bazą haseł, którą młodzi użytkownicy będą samodzielnie rozbudowywać: swego rodzaju „przestrzenna wikipedia”. W ramach projektu, w nawiązaniu do Słownika…  ogłoszony został konkurs na projekty edukacyjne, przybliżające uczniom podstawowe zagadnienia związane z przestrzenią i krajobrazem.

Podczas konferencji zaprezentowany zostanie Słownik... oraz platforma internetowa. W ramach wydarzenia odbędzie się uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu oraz omówione będą zwycięskie prace.

Program konferencji ma mieć przede wszystkim wymiar praktyczny - uczestnicy zapoznają się z materiałami edukacyjnymi oraz efektywnymi sposobami ich wykorzystania. Równolegle odbywać się będzie kilka warsztatów, zarówno „stacjonarnych”, jak i w terenie. Uczestnicy będą też mogli wziąć udział w debatach i podzielić się swym doświadczeniem.

Do udziału w debatach i prowadzenia warsztatów zaprosiliśmy m. in. panią Annę Komorowską z pracowni k w Krakowie: architektkę krajobrazu i pedagożkę, która specjalizuje się w projektowaniu przestrzeni dla dzieci oraz w edukacji architektonicznej dzieci, młodzieży i dorosłych. Jest autorką licznych publikacji na temat współczesnej architektury krajobrazu, placów zabaw i partycypacji dzieci w projektowaniu.
Czytaj więcej: www.pracowniak.pl/
Natomiast Anna Wróbel-Johnson (blog: Wielki Mały Projekt), poprowadzi warsztaty pt. Słodkie miasto czyli Smak architektury, gdzie budulcem są kostki cukru.

Do pobrania:
PROGRAM

Moderacja: Agnieszka Wołodźko

Elektroniczna rejestracja do 22 kwietnia na stronie www.cen.gda.pl

ORGANIZATOR: Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku
WSPÓŁORGANIZATORZY: Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku, Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych, Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku, Pomorska Okręgowa Izba Architektów RP
PATRONAT HONOROWY: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego,
Kuratorium Oświaty Gdańsk

Projekt  PRZESTRZEŃ WOKÓŁ NAS został dofinansowany przez: