11.10.2005 - 11.10.2005

Spotkanie z pisarką Agatą Tuszyńską

Nadbałtyckie Centrum Kultury i Wydawnictwo Literackie zapraszają na spotkanie z Agatą Tuszyńską, autorką książki „Rodzinna historia lęku”, które odbędzie się 11 października 2005 roku o godzinie 18.00. w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku, ul. Korzenna 33/35. Spotkanie poprowadzi Olga Dębicka.

Agata Tuszyńska wychowała się w tradycyjnym polskim domu, gdzie ubierano choinkę i dzielono się świątecznym opłatkiem. Była już dorosła, kiedy dopuszczono ją do głęboko skrywanej tajemnicy – matka i jej rodzina to polscy żydzi, którzy wiedli w powojennej Polsce życie w ukryciu, na aryjskich papierach, rozpoczęte w latach zagłady. Efektem tego odkrycia stały się wieloletnie wędrówki Agaty Tuszyńskiej po meandrach tożsamości jej najbliższych – matki, niezdolnej zapomnieć grozy, wyznaczonej opaską z sześcioramienną gwiazdą, oraz ojca, pochodzącego z proletariackiego domu na przedmieściach robotniczej łodzi, później znanego polskiego dziennikarza sportowego.

„Rodzinna historia lęku” to szokująca w swej szczerości, fascynująca biografia kilku pokoleń jej polskiej i żydowskiej rodziny, pełna dramatów mających swój początek w przeszłości i tajemnic nieujawnionych nawet po śmierci. “Musiały minąć lata, zanim znalazłam w sobie siłę na przyjęcie tej wiadomości. Zanim dopuściłam ją do świadomości, która się przed tym broniła. Potrzebowałam czasu, żeby to przyjąć. Ciągle nie zaakceptować, ale rozważyć w sobie taką możliwość. Czy się stało? Czy mogę o sobie powiedzieć: jestem żydówką?”

Agata Tuszyńska - pisarka, poetka i reportażystka, jest m.in autorką biografii noblisty Isaaca Bashevisa Singera, pisarki Ireny Krzywickiej, findesieclowej aktorki Marii Wisnowskiej i współodkrywcy szczepionki przeciw polio, Hilarego Koprowskiego. Biografie i reportaże Agaty Tuszyńskiej wydano w USA i we Francji, a jej wiersze publikowano w przekładach angielskim, francuskim, rosyjskim, hebrajskim i hiszpańskim. Jest laureatką nagrody PEN Club-u im. Ksawerego Pruszyńskiego. Wykłada sztukę reportażu i wywiadu literackiego na Uniwersytecie Warszawskim. „Rodzinna historia lęku” ukaże się wiosną 2006 roku we Francji (Grasset), a niedługo później w Ameryce (Alfred A. Knopf).