15.05.2016 - 17.05.2016

Dekoracje architektoniczne Gdańska / Publikacja, konferencja, oprowadzanie

Dekoracje architektoniczne Gdańska

Publikacja, konferencja, oprowadzanie

Gdy chodzimy ulicami Gdańska, nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że otacza nas swoista galeria sztuki. Obiekty i przestrzenie naszego miasta wypełniają dzieła autorstwa regionalnej, krajowej, ale także światowej sławy twórców. Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku przybliża dekoracje architektoniczne, powstałe po 1945 roku, jak dotąd niewystarczająco przebadane.

W pierwszej kolejności zajmiemy się najstarszą i najliczniejszą „kolekcją” znajdującą się na Głównym Mieście. Artyści z zapałem włączyli w się tu w 1953 roku w trud odbudowy. Tylko niewielka część kamienic została wiernie zrekonstruowana. Zdecydowana większość została odbudowana w sposób dowolny, imitując wybrany styl poczynając od gotyku, a kończąc na klasycyzmie. Właśnie te budynki zostały ozdobione wykonanymi w różnych technikach dekoracjami. Z uwagi na ich obfitość, w pierwszym tomie publikacji skupiliśmy się na technikach malarskich (fresk, sgraffito, mozaika) oraz ceramice. W dalszych częściach omówiona zostanie rzeźba, metaloplastyka, zajrzymy także do wnętrz wybranych obiektów. W następnej kolejności opuścimy Śródmieście i powędrujemy do innych dzielnic, w tym Wrzeszcza i Żabianki.

Publikacji towarzyszy konferencja naukowa, jej kurator dr Jacek Kriegseisen zaprosił do Gdańska badaczy z innych miast. Dzięki temu zespół gdańskich dekoracji będziemy mogli rozpatrywać na tle realizacji z obszaru całej Polski.
Promocję książki i konferencję uzupełnią wędrówki, w trakcie których wskazane zostaną najciekawsze dekoracje.
Projekt Dekoracje architektoniczne Gdańska to także bogaty program edukacyjny, skierowany do dzieci, młodzieży i dorosłych. Realizowany jest w ramach projektu „Pozbieraj zabytki!”, a w jego skład wchodzą wędrówki, warsztaty, zajęcia plastyczne oraz gry miejskie. Szczegółowe informacje na stronie internetowej Nadbałtyckiego Centrum Kultury (http://www.nck.org.pl/pl/nasza-dzialalnosc/edukacja).

Program:

15 maja 2016, godz. 17.00
Oprowadzanie / ul. Długa 1

16 maja 2016
9.30-16.30 – Konferencja: Dekoracje architektoniczne Gdańska w latach powojennych (1945-2015) / Ratusz Starego Miasta, ul. Korzenna 33/35 (dokładny program konferencji)

17.30-19.00 – Promocja książki: Dekoracje architektoniczne Gdańska 1945-1989. Tom I, Główne Miasto: fresk, sgraffito, mozaika, ceramika / Ratusz Starego Miasta, ul. Korzenna 33/35

17 maja 2016, godz. 11.00
Oprowadzanie / ul. Długa 1

Program „Pozbieraj zabytki!”, dotowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany jest od kwietnia do października.