22.11.2005 - 22.11.2005

Spotkanie autorskie z Hanną Marią Gizą, autorką książki "W obiektywie. Mistrzowie fotografii polskiej"

Nadbałtyckie Centrum Kultury, Wydawnictwo Rosikon Press, Gdańska Galeria Fotografii zaprasza 22 listopada 2005 roku o godz. 18.00 do Ratusza Staromiejskiego w Gdańsku, ul. Korzenna 33/35, na spotkanie autorskie z Hanną Marią Gizą, autorką książki „W obiektywie. Mistrzowie fotografii polskiej”. Książka stanowi zapis rozmów nadawanych od 2003 roku na antenie radiowej Dwójki. Hanna Maria Giza opowie o wielu polskich fotografach z którymi rozmawiała w ich pracowniach, także o tych którzy nie znaleźli się w pierwszym tomie albumu "W obiektywie".
Współorganizująca spotkanie Gdańska Galeria Fotografii zaprosiła na spotkanie kilku znanych mistrzów obiektywu z Wybrzeża, przygotowała także pokaz prac słuchaczy Studium Fotografii Artystycznej. Spotkanie poprowadzi Stefan Figlarowicz, kierownik Galerii, z którym rozmowa znalazła się w książce.
Wydawnictwo Rosikon Press szczególnie gorąco zaprasza studentów. W dniu promocji oferuje 10-procentową zniżkę dla wszystkich, którzy przyjdą na spotkanie z legitymacją studencką.
Hanna Maria Giza - dziennikarka Polskiego Radia (od 1989 roku), aktorka, autorka adaptacji radiowych i reżyser słuchowisk. Zajmuje się publicystyką społeczną i kulturalną, szczególnie promocją literatury i popularyzacją nauki. Znana z audycji takich jak: Zabawy literackie, Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego. Przeprowadziła wywiady radiowe m.in. z Umberto Eco, Normanem Daviesem, Henrykiem Grynbergiem, Ryszardem Kapuścińskim, Stanisławem Lemem, Aleksandrem Wolszczanem. Autorka książki ?więty Ojciec – zwierzenia papieskiego fotografa Arturo Mari. W sierpniu 2000 roku przeprowadziła ostatni wywiad z redaktorem paryskiej KULTURY Jerzym Giedroyciem. Laureatka wielu nagród i wyróżnień:
Książka „W obiektywie” traktuje o różnych zjawiskach we współczesnej fotografii. Hanna Maria Giza ujawnia poglądy i zawodowe sekrety mistrzów z dużym dorobkiem.
W doborowej drużynie znaleźli się przedstawiciele rozmaitych gatunków, od fotoreporterów po "malarzy"; od wyznawców tradycyjnych technik po eksperymentatorów. Są twórcy portretu, reklamy, dokumentu. Starają się dać odpowiedź na pytanie, czym jest fotografia.
Witold Krassowski porównuje robienie zdjęć do polowania na sytuacje, których ludzki umysł nie wymyśli. Janusz Rosikoń opowiada się za jak najrzetelniejszym przedstawianiem rzeczywistości - żeby za sto lat wiadomo było, o co chodziło. Chris Niedenthal uważa, że najważniejsza w zdjęciach jest naturalność i że klasyka przetrwa najdłużej. Dla Tomka Sikory rejestrowanie wybranych scen to swoiste "duchowe" kolekcjonerstwo, zabieranie obrazów na zawsze ze sobą. Andrzej ?wietlik poszukuje w zdjęciach zabawy skłaniającej do refleksji. Zofia Nasierowska ponad wszystko stawia miłość do modeli. Zdzisław Beksiński widział w fotografiach zaledwie materiał do komputerowej obróbki: "Zawsze inspirowałem się swoim wnętrzem, a nikt jeszcze nie wynalazł aparatu fotograficznego do odtwarzania myśli".

(z recenzji Moniki Małkowskiej)