Kolejne spotkanie organizowane przez NCK i Oficynę JP2 poświęcone zostanie książce Oj, ten Wojtuś Elżbiety Pałasz.
Książka to zbiór 9-u opowiadań o przygodach Wojtusia, jakie wcześniej ukazały się na łamach czasopisma MI?. Małego Wojtka otacza przyjazny świat – mama i tata, ciocie, babcie, znajome dzieci. A jednak życie nie jest takie proste, jak się wydaje. Ciągle wydarza się coś nieprzewidzianego, z czym małemu człowiekowi trudno sobie poradzić. A to całkiem niespodziewanie wylewa się zupa – i trzeba przeprosić! – a to rodzice nie chcą kupić wymarzonej zabawki – przecież jest taka droga! – a to nagle ni z tego ni z owego zaczyna się ruszać mleczny ząb! Te niespodzianki, tak błahe dla dorosłych, dla dzieci stają się często czymś bardzo trudnym. Jak wtedy zareagować? Jak opanować ogromne emocje? Wiemy, że dzieciom nie zawsze się to udaje. Wybuchają płaczem, wściekłością, nawet agresją lub przeciwnie, zamykają się w sobie. Przygody Wojtusia i jego przyjaciółki Kalinki uczą małych odbiorców, że nie oni jedni mają kłopoty i nie takie one straszne! Po prostu: „życie jest piękne, skoro są na nim kolejki!”. Napisane z dużym wyczuciem dydaktycznym opowiadania o Wojtusiu mogą pomóc rodzicom we wspólnym rozwiązywaniu dziecięcych trudności i problemów, a ilustracje znanego i lubianego artysty Pawła Pawlaka sprawią dużo radości. Autorem ilustracji jest znakomity rysownik Paweł Pawlak.
Podczas spotkania wybrane fragmenty książki przeczyta aktorka Olga Barbara Długońska znana ze swej działalności edukacyjnej. Wraz z sympatycznym chłopcem mali goście będą szukać odpowiedzi na zwyczajne, i często trudne pytania. Będzie również okazja do rozmowy z autorką, która opowie o sekretach „pisania” i podpisze książki.
Prosimy dzieci o przyniesienie swojego misia! UWAGA: Na przybyłych czekają niespodzianki!
Wstęp wolny. Cena książki: 7,5 zł
Elżbieta Pałasz pisze opowiadania i wiersze dla dzieci. Publikuje w „Misiu” i „?wierszczyku". Wszystko zaczęło się w 2002 roku od wyróżnienia w V Konkursie imienia Czesława Janczarskiego. Obecnie redaguje podręczniki, choć bardzo miło wspomina czasy, kiedy uczyła języka polskiego w szkole podstawowej. Uwielbia książki i dzieci, a szczególnie trójkę własnych. W czasie wolnym, którego tak naprawdę wcale nie ma, łączy obie pasje i zajmuje się publikowaniem książek dla dzieci w wydawnictwie Czarny Kot i współpracą z „Oficyną JP2”.
Olga Barbara Długońska – aktorka
* aktorka Teatru Miejskiego im. W. Gombrowicza w Gdyni
(m.in. rola Pani w "101 Dalmatyńczyków" w reż. J. Bielunasa)
* od trzech lat prowadzi w gdyńskim teatrze spotkania w ramach
ogólnopolskiej kampanii społecznej "Cała Polska Czyta Dzieciom"
* współpracowała z Działem Edukacji Muzeum Morskiego w Gdańsku
Literackie Wtorki dla dzieci – cykl spotkań z pomorskimi twórcami i wydawcami książek dla dzieci. Najbliższe jest już czwarte. Dotychczas w NCK gościli: prof. Marta Bogdanowicz – inicjatorka akcji „Cała Polska czyta dzieciom”, Anita Głowińska autorka opowiadań o rezolutnej Meli, które sama zilustrowała oraz Wojciech Kołyszko - rysownik i autor barwnych opowieści o smokach.
OFICYNA JP2 – działa od niedawna jako wydawnicza sekcja gdańskiej Drukarni Oruńskiej. We współpracy z Wydawnictwem Czarny Kot przygotowuje książki adresowane do dzieci i młodzieży – często debiuty literackie lub plastyczne pomorskich twórców. W najbliższym czasie na półkach księgarskich ukaże się „Malwinka i kłopotliwa rodzinka” Joanny Malcherczyk-Kłos oraz dalszy ciąg przygód Meli i jej przyjaciół pt. „Franio” autorstwa Anity Głowińskej.