18.03.2006 - 18.03.2006

Antystress VIII ...tylko kobiety

ANTYSTRESS, pt: „TYLKO KOBIETY”
18 marca (sobota) 2006, godz. 19.00
Sala Mieszczańska, Ratusza Staromiejskiego w Gdańsku, ul. Korzenna 33/35

Wstęp: 5 zł dla Pań, 15 zł dla Panów

Bilety do nabycia przed na godzinę przed imprezą w Ratuszu Staromiejskim.

Nadbałtyckie Centrum Kultury zaprasza na ANTYSTRESS, cykliczną imprezę towarzysko-artystyczną w odbywającą się w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku.

Ósma edycja "Antystressu" będzie ukłonem w stronę twórczości KOBIET.
Miesiąc marzec, przez nieśmiertelne święto Dnia Kobiet jest dobrą okazją do bliższego przyjrzenia się twórczości pięknej płci w Trójmieście.
Pragniemy przedstawić ich dokonania, ze szczególnym naciskiem na twórczość sceniczną, stąd w programie kobiecego Antystressu pojawią się zespoły Take it Easy i KómpanijĂ´ WadzÓbĂ´ków z kobiecymi liderkami Joanną Knitter i Damroką Kwidzińską.

Taniec reprezentować będą dwie trójmiejskie tancerki Anna Steller i Magdalena Jędra. Wystapią z fragmentami ich spektaklu Good Girl Killer, który prezentowany był już na najważniejszych festiwalach tańca i muzyki w Polsce.

Autorskie recitale muzyczne zaprazentują: Małgorzata Szmuda i Krystyna Stańko z towarzyszącymi im muzykami.

Utwory operowe i musicalowe- Ewelina Kuc.
Akcenty kabaretowe zapewni Kabaret "Szrederus" i Bożena Ptak.

Jako męska przeciwwaga w zdominowanym przez kobiety programie wystąpią: Krzysztof „Leon Dziemaszkiewicz” z ekstatycznym show i Leszek Dranicki z programem polskich ballad o miłości w konwencji jazzowo-blusowej.

Imprezą pokierują: Magdalena Szpiner i Tomasz Olszewski prezenterzy Radia Gdańsk.
Atmosferę zilustruje artystka -plastyczka: Wilga Badowska.
Będzie prawdziwy damski wieczór niespodzianek i atrakcji.

ANTYSTRESS to artystyczne spotkania integracyjne, mające na celu konsolidację środowisk artystycznych Pomorza, prezentacje ciekawych wydarzeń i formacji twórczych, integrację z samorządem trójmiasta i światem lokalnego biznesu i medii.
Liczymy na licznie zgromadzoną publiczność, która spojrzy łaskawym okiem na nowicjuszy i gorąco przyjmie ich burzą oklasków.
Chcemy dać „zielone światło” wszystkim oryginalnym i wrażliwym twórcom, udostępniając Salę Mieszczańską Ratusza Staromiejskiego na niezależne prezentacje rodzimych twórców.
Jesteśmy otwarci na inwencję, pomysłowość i nowe objawienia artystyczne: muzyczne, literackie, taneczne, rzeźbiarskie, malarskie, fotograficzne, etc. etc.


Wykonawcy:

Zespół „Take It Easy”

Przemek Dyakowski - saksofon,

Joanna Knitter - wokal,

Dominik Bukowski - wibrafon,

Janusz Macek Mackiewicz- bas

Tomasz Sowiński - perkusja

„Take It Easy” to niedawno powstała grupa grająca w stylistyce swinga, tworzą ją: weteran polskiego jazzu -ceniony saksofonista Przemek Dyakowski oraz przedstawiciele młodych wybitnie utalentowanych jazzmanów Knitter, Bukowski, Mackiewicz, Sowiński.

W maju br. w sopockim Kawiaretonie Take it Easy nagrali płytę z powszechnie znanymi i lubianymi standardami jazzowymi. Krążek ten został dołączony do wrześniowego numeru miesięcznika Jazz Forum, zyskała bardzo przychylne recenzje, a sponsorem płyty jest promująca muzykę jazzową Kompania Piwowarska Pilsner Urquell.

Take It Easy występowali w klubach: warszawskim Tygmoncie, sopockich: Kawiaretonie i Sfinksie, gdyńskim Uchu oraz Galeriach Jazz Cafe w Juracie i Gdyni a także na Festiwalach Jazz w Lesie w Sulęczynie i Gdańskich Nocach Jazzowych.

Anna Steller i Magda Jędra- trójmiejskie tancerki. W 2005 roku powołały one do życia kolektyw Good Girl Killer w skład, którego wchodzą także muzycy: Grzegorz Welizarowicz, Zbigniew Bieńkowski oraz artysta video Jarosław Szwoch. Anna i Magda zaprezentują fragmenty ich spektaklu Good Girl Killer, który prezentowany był już na najważniejszych festiwalach tańca i muzyki w Polsce, m.in. Open er w Gdyni, Ciało – Umysł w Warszawie, Gdańska Korporacja Tańca.

Anna Steller - aktorka, tancerka i choreografka, ur. 1979 w Gdańsku. W latach 1993 – 2000 aktorka i tancerka w teatrze Dada von BzdĂĽlÓw. Od 1997 roku gościnna tancerka w teatrze im. Gombrowicza w Gdyni, występuje także w Teatrze Wybrzeże. W 2003 roku otrzymuje prestiżowe stypendium Dance web scholarship na warsztaty i festiwal tańca współczesnego Impulstanz w Wiedniu. W 2003 roku zakłada wraz z Bożeną Eltermann i Katarzyną Chmielewską studio tańca Grawitacja. Obecnie występuje z teatrem „Patrz Mi Na Usta” Krzysztofa „Leona” Dziemaszkiewicza.
Od 2000 roku realizuje własne projekty sceniczne, m.in.: „Good Girl Killer” (2005) we współpracy z Plastiyque dod. i Grzegorzem Welizarowiczem, „O!” (2003) - duet z Mileną Rewińską, „Kochanek z akordeonem nie dożył premiery” - we współpracy z Anną Haracz z Kino Variatino, „La luta continua” - solowa choreografia; występowała również w projektach: SEAS (2004) w reżyserii Leszka Bzdyla, „Dni pozorne”(2001) – sztuka Marka Branda.

Magdalena Jędra- tancerka, choreografka, aktorka.
Współpracowała z Gdańskim Teatrem Tańca, Joe Alter Dance Group, Made Inc., Teatrem Sfere, nad.or, Rafałem Dziemidokiem, Teatrem Patrz Mi Na Usta, Anną Steller.
Współzałożycielka grupy PLASTIYQUE dod. artystycznej formy przemieszczającej się swobodnie pomiędzy kreacją ruchu, dźwięku oraz wideo.
Magda Jędra jest autorką wszystkich choreografii PLASTIYQUE dod.
W swojej twórczości poszukuje wszystkiego, co nowe, całkowicie odrzuca stereotypowe myślenie o tańcu współczesnym poszukując nowej relacji pomiędzy ekspresją ciała a tańcem. Jej spektakle zmuszają widza do interaktywnego uczestniczenia. Spektakl jest wydarzeniem, wszyscy w nim uczestniczą.

Kabaret „Szrederus”
Program autorski Beaty Szreder.
Kabaret „Szrederus” przedstawi wyjątkowo nienużący program literacko - muzyczny, stroniący od polityki. W repertuarze kabaretu znajdują się nietuzinkowe teksty, puentujące znakomicie ludzką naturę, a mianowicie: bajkę dla dorosłych z cyklu „Rozmowy kontrolowane”, wiersze klasyczne z serii „On i Ona”, teksty swobodne typu – ogłoszenia matrymonialne, ogłoszenia parafialne i z życia kościoła, przysłowia, a także skecze, piosenki kabaretowe oraz kompozycje instrumentalne. Myślą przewodnią programu pozostaje przy tym naturalna dwoistość każdego z nas.
Kabaret „Szrederus” skład: Beata Szreder, Zbigniew Szreder, Stanisław Pacholczyk.

Małgorzata Szmuda -absolwentka AMG, laureatka wielu konkursów wokalnych, wyróżniona w programie "Szansa na sukces", śpiewająca w Teatrze Wybrzeże, pojawia się także epizodycznie na „szklanym ekranie”.
Obecnie studiuje w Studium Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Gdańsku na wydziale wokalnym. ?piewa standardy jazzowe i kompozycje własne z towarzyszeniem swoich przyjaciół - muzyków i aktorów gdańskiej sceny teatralnej. Obdarzona jest pięknym altem. Jak sama o sobie mówi jest: „zaczarowana brzmieniem grzechotek, dzwoneczków, kopytek, pulsującego rytmu i przestrzeni….”
Na Antystresie Małgosia wystąpi z Rodrigezem i Sławkiem Draczyńskim z repertuarem polskich piosenek ludowych we własnych aranżacjach z oryginalnym instrumentarium.

Sławek Rodrigez Porębski: muzyk perkusjonista od 25 lat na scenie m.in. No Limits, Leszcze, Bóm, Wakacje w Rzymie, Miriam, Ikenga, Orquestra Samba, Picante, Dżembersi. Instruktor muzyczny i teatralny, autor i reżyser przedstawień dla dzieci, autor tekstów piosenek, twórca muzyki teatralnej i filmowej....
Sławek Draczyński, znany trójmiejski muzyk, w zespole gra na basie.

Bożena Ptak -gdańska poetka, jest autorką pięciu tomów poetyckich: „Zabawa woskiem” (1979), „Z krawędzi mojego księżyca” (1980), „Dyktatura lustra” (1981), „Scena zbiorowa i inne wiersze” (1991), „Sam sama samotny samotna” (1996). Za ten ostatni otrzymała honorową nagrodę Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół‚ Sztuki za Twórczość Artystyczną w 1996 r. W 1996 roku odbyła się premiera śpiewnika Kaszubskiego, który stworzyła z kompozytorką Katarzyną Gaertner. Kilka piosenek śpiewnika zostało uwiecznionych na płycie Czar Korzeni. Jest autorką gdańskiego hymnu „Jestem z Gdańska”, za który otrzymała
w 2002 roku nagrodę Prezydenta Miasta. Utwór ten znajduje się w repertuarze zespołu Golden Life. Inne jej piosenki śpiewają między innymi: Ewa Szwajlik, Jacek Wójcicki, Edyta Geppert. W dorobku artystycznym znajduje się libretto inspirowane operą G. B. Pergolesiego „La serva padrona, czyli vademecum młodej sekretarki”. Opera w reżyserii Doroty Kolak prezentowano w Operze Bałtyckiej w Gdańsku. Przez kilka lat Bożena Ptak była prezesem gdańskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, a na co dzień jest polonistką w I Zespole Szkół‚ STO w Gdańsku.

Krystyna Stańko- wokalistka i gitarzystka, skończyła Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Współpracowała m.in. z jazzową formacją Young Power i z zespołem Dekiel. W 1991 roku założyła żeński kwartet For Dee, który w krótkim czasie zyskał sporą popularność. W Krakowie na festiwalu piosenki studenckiej zdobył I nagrodę. Również I nagrodę otrzymał na festiwalu piosenki w Opolu "Debiuty". Sama Stańko podczas "Debiutów" zdobyła Nagrodę im. Anny Jantar, a piosenka jej autorstwa pt. "Oni" otrzymała wyróżnienie jako najlepszy utwór konkursu. W 1995 roku, już jako duet, zespół For Dee nagrał płytę "Kobiety". Znalazło się tam 12 kompozycji Krystyny Stańko. Kilka z nich królowało na listach przebojów Radia Zet, RMF, "Trójki" m.in. Teledyski piosenek "Sobie-Sami", "Naga chęć", czy "Cieszy mnie ta miłość" pokazywały lokalne i ogólnopolskie stacje telewizyjne. W roku 1996, jako gość grupy Varius Manx, zespół For Dee odbył wielką trasę koncertową po całej Polsce. Nowe milenium zaczęła z nowym projektem. Wspólnie z kontrabasistą Olem Walickim i gitarzystą Maciejem Grzywaczem założyła grupę 0-58, która z powodzeniem porusza się głównie w stylistyce jazzowej.

Leszek Dranicki - absolwent gdańskiej PWSSP, wokalista i gitarzysta jazzowy. Na koncie 3 autorskie CD nagrane z czołowymi postaciami polskiego jazzu. Gra jazz środka, chętnie śpiewa ballady, również blues. Kompozytor, autor tekstów, muzyk sesyjny.

Krzysztof „Leon” Dziemaszkiewicz
znany performer, tancerz, choreograf, współtwórca Teatru Ekspresji, założyciel teatru "Patrz Mi Na Usta", twórca świetnie przyjmowanych spektakli jak "Variete Cameleon", "Narodowa Draq Queen", "Królestwo Szambali", "Cafe Domino", „Różana Góra”. Dziemaszkiewicz mówi o sobie, że jest urodzonym ekshibicjonistą.
Realność najniższej rangi - to według Dziemaszkiewicza jedna z najważniejszych zasad w teatrze i tańcu. Na solo składają się ulubione środki wyrazu artysty: przebieranie, transgresja płci, sugestywne żywe obrazy.

Damroka Kwidzińska i Zespół „Kompanija Wadzebokow” w 2003 r nagrał swoją pierwszą płytę, na której teksty w języku kaszubskim i muzykę min. napisała liderka i wokalistka zespołu, Damroka Kwidzińska. Już od samego początku działalności, kultywowanie rodzimego języka kaszubskiego, było dla członków zespołu priorytetem. W tym samym roku zespół otrzymał nominacje do Pomorskiej Nagrody Artystycznej w kategorii Debiut Roku, zagrał kilkadziesiąt koncertów w całej Polsce jako support przed gwiazdami ogólnopolskiego formatu. Zespół obecnie pracuje nad kolejną płytą. Damroka jako wokalistka i autorka tekstów, współpracowała min. z Olem Walickim przy projekcie "Olo Walicki Kaszebe", który miał swoją premierę na Festiwalu Europejskiej Unii Radiowej-EBU 2005 r. w Gdańsku, na scenie kościoła Św. Jana.
Skład zespołu: perkusja, bas, 2 gitary elekrtyczne, ew. keyboard, vokal

Ewelina Kuc. Mezzosopran. Studentka V roku Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, w klasie prof. Bożeny Harasimowicz. W zakresie muzyki dawnej doskonaliła swoje umiejętności pod kierunkiem sir Paula Esswood'a na kursie wokalnym w Gdańsku. W 2005 roku kreowała postać męską (Arsamenes) w spektaklu operowym "Xerxes" J.F. Haendla w reż. Dariusza Paradowskiego. W ramach III Zamojskich Spotkań Kultur (mając zaszczyt współpracować z wybitnymi muzykami – p. Marcinem Zalewskim oraz p. Adamem Załęskim), przedstawiła wraz z Mirą Kaźmierczak ich wspólny autorski projekt koncertu "Muzyka renesansu i baroku na dworze Jana Zamoyskiego". W sierpniu 2005 roku odbyła kurs wokalny w Tallinie (Estonia) zakończony dyplomem z improwizacji wokalnej oraz udziałem w dwóch koncertach "Crossing Borders in Interpretation of Classical Music and Jazz". Uczestniczyła w koncertach z Bożeną Harasimowicz, Ewą Marciniec, Piotrem Kusiewiczem, oraz jako solistka z chórem ProAnima z Sopotu, a także w wielu innych projektach wokalnych i teatralnych.
Na Antystresie zaprezentuje utwory operowe i musicalowe przedstawiające różne oblicza kobiecości.
Przy fortepianie akompaniował będzie Tomasz Jocz.

Wilga Badowska -artystka plastyk. Urodziła się w Olsztynie. W 1981 roku rozpoczęła studia na Wydziale Malarstwa w Gdańskiej PWSSP. Początkowo studiowała w pracowni Włodzimierza łajminga, a następnie w pracowni prof. Kazimierza Ostrowskiego, który był też promotorem jej dyplomu w 1986 roku. Po ukończeniu studiów zamieszkała w Sopocie.

Jest autorka wielu obrazów do malowania, których używa jedwabiu stosując własną technikę batikowo-pastelową, zajmuje się także wszelkimi innymi technikami malarskimi (tempera, pastel, olej) eksperymentując na różnego rodzaju podłożach.
Inną techniką, w której tworzy jest akwaforta. Słucha muzyki Chata Bakera, Sarah Vaughan,
Gorana Bregovica oraz Leonarda Cohena. Jej prace znajdują się w zbiorach w kraju i zagranicą. Na Antystressie będzie obserwatorem wydarzeń, aby na następnym wydaniu imprezy antystressowej zaprezentować nam własny artystyczny komentarz plastyczny tego wydarzenia.

Prowadzenie:
Tomasz Olszewski i Magdalena Szpiner -prezenterzy Radia Gdańsk.