12.05.2005 - 12.05.2005

Nowe szaty Andersena

Nowe szaty Andersena

Nowe szaty Andersena to tytuł projektu organizowanego z okazji 200. rocznicy urodzin Hansa Christiana Andersena w ramach całorocznego programu Od-cienie Andersena, którego celem jest ukazanie nieznanego dotąd oblicza słynnego baśniopisarza.Nowe szaty Andersena to dwa wydarzenia: prezentacja nowego tłumaczenia baśni Andersena, pierwszego w 150-letniej historii przekładów i adaptacji dokonanego bezpośrednio z języka duńskiego oraz wystawa ilustracji inspirowanych baśniami Andersena wykonanych przez GĂĽntera Grassa.

W programie:

10.00 – baśnie Andersena w nowym przekładzie Bogusławy Sochańskiej czytają gdańscy aktorzy: Marzena Nieczuja-Urbańska i Jerzy Gorzko oraz Ambasador Hansa Christiana Andersena w Polsce Marek Kamiński

11.30 – seminarium prowadzi Maryla Hempowicz

  • Bogusława Sochańska, Andersen znany? (o pracy nad tłumaczeniem baśni)
  • Joanna Papuzińska, Andersen w polskim przekładzie
  • Barbara i Maciej Szargotowie, Smutek baśni Andersena
  • Grzegorz Leszczyński, My z niego wszyscy

dyskusja

14.30 – przerwa

16.00 – baśnie Andersena "?winiopas" i "Ojciec wie najlepiej" opowiada duńska bajarka Connie Olsen

16.30 – seminarium cd.

  • Bogusława Sochańska, Andersen nieznany (o twórczości plastycznej)
  • Magdalena Olszewska, Kiedy skończyła się baśń (o ilustracjach Grassa do baśni)

19.00 – otwarcie wystawy litografii i rzeźb GĂĽntera Grassa „Cień”

Seminarium
Nowe tłumaczenie baśni dokonane przez Bogusławę Sochańską – dyrektor Duńskiego Instytutu Kultury, wydane przez wydawnictwo „Media Rodzina”, odsłania zapomniane lub pominięte w poprzednich tłumaczeniach (najbardziej znane to przekłady dokonane przez Stefanię Beylin i Jarosława Iwaszkiewicza) walory baśni Andersena.
Najważniejsze z nich to humor, potoczny styl, większa naturalność i dynamika dialogów oraz podwójny adresat – dziecko, ale może nawet przede wszystkim dorosły. W zamierzeniu Andersena do dzieci przemawiać miała fabuła, anegdota baśni, a do dorosłych myśl, refleksja, humor, aluzje, tzw. smaczki. Andersen nie czuł się pisarzem dla dzieci. Jednak nieścisłości i nieporozumienia narosłe przez półtora wieku wokół tłumaczeń i adaptacji spowodowały, iż recepcja twórczości Andersena została mocno zawężona. Zdarzało się bowiem dopisywać szczęśliwe zakończenia lub usuwać mrożące krew w żyłach młodych czytelników fragmenty – wbrew woli autora. Nowe wydanie Baśni zostało oczyszczone z takich naleciałości, dzięki czemu utwory zyskują swój pierwotny uniwersalny charakter. Chociaż to baśnie uczyniły Andersena sławnym trzeba pamiętać, że był również autorem wielu zbiorów wierszy, sztuk teatralnych, pamiętnika podróży, wreszcie – prac plastycznych, przede wszystkim wycinanek.
Te różne oblicza baśniopisarza będą prezentowane i dyskutowane podczas seminarium z udziałem tłumaczki Bogusławy Sochańskiej oraz znawców literatury dla dzieci. Seminarium odbędzie się 12 maja w Nadbałtyckim Centrum Kultury. Rozpocznie się czytaniem baśni przez gdańskich aktorów oraz Ambasadora H. Ch. Andersena w Polsce – polarnika Marka Kamińskiego, a zakończy występem duńskiej bajarki Connie Olsen oraz otwarciem wystawy litografii i rzeźb GĂĽntera Grassa.

Wystawa
Wystawa GĂĽntera Grassa pod tytułem „Cień” będzie jednym z głównych wydarzeń gdańskich obchodów 200. rocznicy urodzin Hansa Christiana Andersena.
Przed rokiem Noblista przystał na prośbę duńskiej królowej Małgorzaty, by zilustrować kilka baśni Andersena. Rezultatem pięciomiesięcznej pracy jest aż 97 litografii. Zostały one wydane w książce „Cień – bajki Andersena widziane przez GĂĽntera Grassa”, za którą autor otrzymał tegoroczną nagrodę im. Hansa Christiana Andersena.

I właśnie 30 z tych ilustracji zaprezentowanych zostanie na wystawie w Gdańsku. Ponadto znajdzie się na niej 10 litografii z nowego cyklu „Ostatnie tańce” oraz 8 rzeźb w brązie pod tytułem „Tańczące pary”. Szczególnie warto podkreślić fakt, że rzeźby GĂĽntera Grassa zostaną pokazane w Polsce po raz pierwszy.

Twórczość graficzna Grassa dobrze znana jest gdańskiej publiczności. Dzięki licznym Jego wizytom w Gdańsku oraz kilku wystawom grafik, wykształciło się tu grono wielbicieli twórczości Grassa. Gdańsk jest właścicielem 69 grafik podarowanych miastu przez artystę w latach 1981 i 2000, zdeponowanych w Muzeum Narodowym w Gdańsku.

Wystawa będzie czynna od 12 maja do 19 czerwca w Galerii NCK.

Organizator: Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku;
Współorganizatorzy: Urząd Miasta Gdańska, Duński Instytut Kultury, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna;