11 03.2020

"A jak Apollo. Biografia Alfreda Cortota" - spotkanie z Anną Chęćką, autorką książki | spotkanie odbędzie się w innym terminie

NCK - Ratusz Staromiejski

Nadbałtyckie Centrum Kultury oraz Wydawnictwo Książkowe Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina serdecznie zaprasza na spotkanie z Anną Chęćką - autorką pierwszej wydanej w języku polskim biografii Alfreda Cortota, wybitnego pianisty i pedagoga, który zasłynął przede wszystkim jako interpretator muzyki Chopina i Schumanna oraz założyciel L´École Normale de Musique de Paris – wyższej uczelni muzycznej, uznawanej za jedną z najbardziej renomowanych w Europie.

Spotkanie poprowadzi Violetta Kostka.

Podczas wydarzenia usłyszymy dzieła Chopina w wykonaniu uczniów szkół muzycznych II st. z Gdańska.

Po spotkaniu będzie można nabyć książkę w promocyjnej cenie - 20 zł.

 

OPRAWA MUZYCZNA

Miłosz Koślak: Scherzo b-moll op. 31

(SM II st. im. Fryderyka Chopina w Gdańsku-Wrzeszczu, klasa fortepianu mgr Małgorzaty Skitek-Staniszewskiej)

 

Kacper Kukliński:  Mazurki op. 31 nr 1 (gis-moll) i 2 (D-dur)

                                 Etiuda e-moll op. 25 nr 5

(OSM I i II st. im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku, klasa fortepianu prof. Waldemara Wojtala)

 

Małgorzata Uziałko: Nokturn cis-moll op. 27 nr 1

(OSM I i II st. im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku, klasa fortepianu mgr Aleksandry Mozgiel-Medyńskiej)

 

Tomasz Pietrowski - Polonez A-dur op. 40 nr 1

(SM II st. im. Fryderyka Chopina w Gdańsku-Wrzeszczu, klasa fortepianu mgr Alicji Wieczorek)

 

Piotr Czerwiński - Ballada nr 1, g-moll, op. 23

(OSM I i II st. im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku, klasa fortepianu dr hab. Elżbiety Pasierowskiej)

 

O KSIĄŻCE

A jak Apollo. Biografia Alfreda Cortota autorstwa Anny Chęćki to pozycja rozpoczynająca nową serię monografii najwybitniejszych pianistów XX w. W jej ramach przedstawione zostaną sylwetki słynnych wirtuozów, którzy zaliczani są do panteonu światowej pianistyki – tacy jak Alfred Cortot, Vladimir Horowitz, Artur Rubinstein, Józef Hoffmann i inni.

A jak Apollo. Biografia Alfreda Cortota opisuje życie artysty od dzieciństwa, poprzez lata nauki w Konserwatorium i międzynarodowe sukcesy aż po zmierzch kariery. Jeden z rozdziałów poświęcony jest budzącej kontrowersje sprawie związku Cortota z rządem Vichy w czasie II wojny światowej. Niezwykle interesująca jest część omawiająca metodę doskonalenia techniki gry opracowaną przez Cortota, o której autorka pisze: „Kiedy umysł oswoi w ćwiczeniu daną strukturę, uniezależniając prawą rękę od lewej, wówczas zostanie ona pokonana. Oto metoda zaproponowana przez kogoś, kto nie dostał się za pierwszym razem do konserwatorium, a jego ręka z trudem obejmowała oktawę. Ten sam człowiek kilkanaście lat później był koncertującym na całym świecie artystą. Zawsze jednak zmagał się z własnymi ograniczeniami. Dążył do kontroli i tracił ją, odsłaniając na scenie, w nagraniach i życiu własną słabość”.

 

AUTORKA

Anna Chęćka jest doktorem habilitowanym nauk humanistycznych (filozofia), pianistką, literatką, pedagogiem, adiunktem w Instytucie Filozofii – Zakładzie Estetyki i Filozofii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego. Zajmuje się filozofią muzyki i estetyką. Jest autorką książek Dysonanse krytyki. O ocenie wykonania dzieła muzycznego (2008) oraz Ucho i umysł. Szkice o doświadczaniu muzyki (2014). Zetknęła się z metodą Cortota na studiach pianistycznych w Paryżu, gdzie kształciła się u Bernarda Ringeissena, ucznia słynnego pedagoga.

 

START: godz. 18.00

WSTĘP: wolny