18.05.2006 - 18.05.2006

Promocja powieści Marcina ?wietlickiego pt.: "Dwanaście"

Wydawnictwo EMG oraz Nadbałtyckie Centrum Kultury i Restauracja Turbot , zapraszają na spotkanie autorskie

z Marcinem ?wietlickim i jego najnowszą powieścią pt.: "Dwanaście"

Restauracja Turbot ; Gdańsk, ul. Korzenna 33/35,

18 maja (czwartek) 2006 roku o godz. 18.30

Wstęp wolny;

Spotkanie zoorganizowane dzięki współpracy z NCK.

Spotkanie z Autorem prowadzi Irek Grin - fotograf i autor powieści sensacyjnych, redaktor prowadzący serii "Trup w szafie" i współzałożyciel, razem z Marcinem Baranem, Witoldem Beresiem, Arturem Górskim, Marcinem Marutą, Marcinem ?wietlickim Stowarzyszenia Miłośników Kryminału i Powieści Sensacyjnej „Trup w szafie”.Celem Stowarzyszenia jest promocja polskiej literatury kryminalnej i sensacyjnej szczególnie poprzez przyznawanie dorocznej Nagrody .

Wydawnictwo EMG ma zaszczyt przedstawić
drugi - po "Trupach polskich" - tom Polskiej Kolekcji Kryminalnej:

autor
MARCIN ?WIETLICKI
tytuł
"DWANA?CIE"
gatunek
THRILLER Z KRAKOWA
Najbardziej sensacyjny debiut powieściowy ostatnich lat.

Oto mroczny Kraków. Miasto skrywające straszne tajemnice. Na trop jednej z nich wpada dawny gwiazdor kina dziecięcego, mężczyzna przegrany, detektyw z przypadku. Nazywają go mistrzem.

Oto człowiek nieodpowiedzialny. Mężczyzna, który schodzi życiu z drogi. Nie posiada dowodu osobistego, komórki,
konta bankowego ani prawa jazdy. Mówią na mieście, że utył, spuchł, posiwiał.
I nagle, zupełnie nieoczekiwanie, w prywatność jego nikomu niepotrzebnego istnienia wkracza zbrodnia...

W cieniu seryjnego zabójcy z przeszłości, Karola Kota, w półmroku zaułków Starego Miasta,
przy fałszywych dźwiękach hejnału z wieży mariackiej zaczyna się morderczy wyścig z czasem...

Pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji (str. 167), przekonujących rysów psychologicznych (str. 61),
wyrazistych postaci (str.1), znakomitych obserwacji socjologicznych (str. 95),
całkowicie nieprzewidywalna (str. 181), trzymająca w napięciu (str. 103 i następne) powieść Marcina ?wietlickiego "Dwanaście".

Autobiografia w trzeciej osobie
Marcin ?wietlicki urodził się w Lublinie 24 grudnia 1961, potem wyjechał do Krakowa, gdzie dwukrotnie, w 1980 i 82, usiłował studiować filologię polską na UJ, ale dał sobie z tym spokój w 1984, gdyż ojczyzna wezwała go do obrony granic przed wrogimi armiami NATO, więc przez dwa lata bronił. Powrócił do Krakowa, gdzie od 1987 do dzisiaj nieprzerwanie mieszka, imając się różnych czynności. Najdłużej pracował jako korektor w "Tygodniku Powszechnym", w latach 1991-2004, ale już tego nie robi, bo przestało mu się tam podobać. W tej chwili jest kimś w rodzaju kloszarda, ma jednak wizję, że to się odmieni. Ponadto ma dorobek literacki, muzyczny, radiowy, filmowy i telewizyjny, a także dziennikarski.

Jeżeli chodzi o wiersze, debiutował w prasie w 1977. Pierwszą książkę poetycką wydał w 1992 - "Zimne kraje". Potem "Schizma" 1994, "Trzecia połowa" 1996, "37 wierszy o wódce i papierosach" 1996, "Pieśni profana" 1998, "Czynny do odwołania" 2001, "Nieczynny" 2003 plus jeszcze kilka wyborów i druków ulotnych. W tym roku, jesienią, ukaże się jego nowy zbiór wierszy.

W 1992 rozpoczął razem z rockowym zespołem ?wietliki działalność koncertową jako autor tekstów i wokalista, z tymże zespołem nagrał sześć i pół płyty (ostatnia - "Las putas melancolicas" z udziałem aktora polskiego, Lindy Bogusława). Płyty nagrywał również w innych składach, między innymi: w duecie z Mikołajem Trzaską, z zespołem The Users, i z Cezarym Ostrowskim. Pracował w różnych radiach (obecnie w Radiu Kraków), co bardzo lubi, a w telewizji nie lubił, ale i tak w latach 2000-2002 prowadził wraz z Grzegorzem Dyduchem magazyn kulturalny "Pegaz". Zagrał ponadto główną rolę w filmie Wojtka Smarzowskiego "Małżowina" (1998). Razem z Grzegorzem Dyduchem przeprowadzili kilkadziesiąt wywiadów dla "Wysokich Obcasów".

?wietlicki jest jednym z ojców-założycieli Stowarzyszenia Miłośników Kryminału i Powieści Sensacyjnej "Trup w szafie" i jurorem Nagrody Wielkiego Kalibru za najlepszą polską książkę kryminalną lub sensacyjną.
Sam nagrody otrzymywał, kiedy był młodszy. Dostał między innymi Nagrodę Trakla i Nagrodę Kościelskich. Jest jedynym artystą polskim, którego nominowano zarówno do literackiej Nagrody Nike (trzykrotnie) jak i muzycznej - Fryderyka (dwukrotnie). Otrzymał przed laty Paszport "Polityki", ale go nie przyjął, ponieważ skutecznie wybili mu to z głowy tzw. życzliwi (w tym nawet i pisarz polski, Jerzy Pilch). Bardzo żałuje tej pochopnej decyzji. Być może jego frustrację rozwieje sukces pierwszej samodzielnie napisanej powieści, thrillera "Dwanaście". Obecnie pracuje nad kontynuacją swego powieściowego debiutu, książką "Trzynaście".