20.11.2020 - 20.11.2020

15. BSI/ Spotkanie online pt. „O uczonych łososiach i pewnym dorszu w rozmaitych odsłonach (graficznych)”

„O uczonych łososiach i pewnym dorszu w rozmaitych odsłonach (graficznych)” opowie dr Anita Wincencjusz-Patyna (Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu).

Wydarzenie w ramach 15. Bałtyckich Spotkań Ilustratorów.

 

Wykład z prezentacją ma na celu przybliżyć publiczności indywidualne strategie ilustratorów podejmowane w trakcie pracy nad oprawą graficzną utworów literackich. Porównanie różnych ilustracji powstałych do tego samego tekstu pozwoli nie tylko na ich analizę formalną i stylistyczną, ale wskaże także rozmaitość koncepcji autorskich. A zatem co zostało przedstawione, w jaki sposób i za pomocą jakich środków. Bardzo ciekawe.

 

ANITA WINCENCJUSZ-PATYNA
Historyczka i krytyczka sztuki. Studiowała w Instytucie Historii Sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim. Jest doktorem nauk humanistycznych w zakresie nauk o sztuce, pracuje na stanowisku adiunkta, kierując Katedrą Historii Sztuki i Filozofii na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Wykłada historię i teorię sztuki, historię malarstwa i krytykę artystyczną, prowadzi seminaria dyplomowe.
Stypendystka Long Room Hub w Trinity College w Dublinie (2011) oraz Internationale Jugendbibliothek w Monachium (2017). Jej zainteresowania badawcze skupiają się na teorii i historii ilustracji książkowej w Polsce i na świecie. Jest autorką książki Stacja Ilustracja. Polska ilustracja książkowa 1950-1980. Artystyczne kreacje i realizacje (Wrocław 2008), Odpowiedni dac rzeczy obraz. O genezie ilustracji książkowych (Wrocław 2019), współautorką (z M. Cackowską) Polskiej Szkoły Książki Obrazkowej (Gdańsk 2017) oraz redaktorką Admirałów wyobraźni („Captains of Illustration”). 100 lat polskiej ilustracji w książkach dla dzieci, a także licznych artykułów poświęconych szeroko pojętej grafice książkowej. Interesuje ją również problematyka sztuki użytkowej XX i XXI wieku oraz sztuka współczesna. W dorobku ma dwie monografie z serii „Wrocławskie Środowisko Artystyczne” i szereg tekstów krytycznych o sztuce aktualnej. Jest jurorką w konkursach krajowych i zagranicznych, a bywa kuratorką wystaw poświęconych książce dla dzieci i młodzieży.