04.07.2006 - 04.07.2006

11. Festiwal Gwiazd - koncert Voo Voo & Trebunie Tutki

Nadbałtyckie Centrum Kultury zaprasza w ramach 11. Festiwalu Gwiazd do Centrum Św. Jana na koncert pamięci ks. Józefa Tischnera w wykonaniu: Trebunie Tutki, Wojciech Waglewski, Voo Voo.

Bilety na koncert w cenie 10 zł. dostępne na godzinę przed koncertem. Dochod ze sprzedaży przeznaczony jest na Fundację Ewy Błaszczyk "Akogo".

Trebunie Tutki - to muzykująca od pokoleń rodzina z Białego Dunajca, która nic nie tracąc ze swego charakteru, przeszła ewolucję od kapeli góralskiej po zespół folkowy koncertujący na największych festiwalach muzyki świata w Europie, a także w Azji i Ameryce Północnej. Hołubi swoją tradycję i muzykuje w rodzinnym gronie już prawie sto lat - od czasów dziadka Budza-Mroza, którego Jan Kasprowicz opiewał w poemacie "Kobziarz Mróz". Umiłowanie tradycji i wierność góralszczyźnie nie ogranicza twórczości zespołu. Opierając się na tradycyjnych instrumentach, skali góralskiej, budowie muzycznej i charakterze wykonania, tworzą "nową muzykę góralską", rozwijając i wzbogacając rdzenną muzykę o nowe melodie, współczesne teksty i awangardowe aranżacje. Kreują oryginalne polskie brzmienie. Chętnie eksperymentują z reggae, rockiem, techno i jazzem współpracując z producentem Włodzimierzem Kleszczem i z wybitnymi artystami, między innymi z jamajską grupą The Twinkle Brothers, zespołami Adriana Sherwooda, kirgiskim Ordo Sakhna, a także z rodzimymi muzykami - Krzysztofem Scierańskim, Michałem Kulentym, Krzysztofem Herdzinem, Katarzyną Gaertner, Warszawskim Chórem Międzyuczelnianym i formacjami Włodzimierza Kiniorskiego. Nie stronią także od innych form wyrazu artystycznego. Na festiwal "Kraków 2000" Krzysztof Trebuni-Tutka napisał scenariusz spektaklu "Góralskie Bronowice", którego premiera odbyła się w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie z udziałem aktorów Teatru Witkacego, chóru i tancerzy zespołu Skalni oraz orkiestry kameralnej Simfonietta Cracovia. Biorą udział w filmach ("Girl Guide" J. Machulskiego, "Nad wysokości", "Góralu czy ci nie żal", "Rozrywki rodzinne") i w programach TVP l, TVP 2, TV Polonia, TVN, ARD i ZDF. Trebunie-Tutki jako jedyny zespół z Polski, wielokrotnie znalazł się w pierwszej dziesiątce World Charts Europe Europejskiej Unii Radiowej.

Wojciech Waglewski – ur. 1953 r. w Nowym Sączu. Gitarzysta, kompozytor, aranżer i producent muzyczny. Założyciel i lider Voo Voo. Biegle włada gitarą, nie mniej znajome mu są chyba wszystkie instrumenty świata, śpiewa. Muzyk studyjny i producent wielu płyt. Współpracował z czołowymi artystami jazzowymi. W latach 79-85 przebywał w Europie Zachodniej koncertując zespołami Gaya i Osjan. Współpracował z takimi artystami jak Raz, Dwa, Trzy, Martyna Jakubowicz, Renata Przemyk, Lech Janerka, Edyta Bartosiewicz, Justyna Steczkowska, Antonina Krzysztoń czy Kayah.

Voo Voo – polski zespół założony przez Wojciecha Waglewskiego w 1985 roku. W pierwszym składzie grupy znaleźli się Wojciech Morawski (perkusja), Wojciech Waglewski (gitary, śpiew) i Andrzej Nowicki (gitara basowa). Dziś VooVoo tworzą czołowi polscy muzycy, o rockowym i jazzowym rodowodzie: Wojciech Waglewski - gitarzysta i autor tekstów; Mateusz Pospieszalski – saksofonista, gra również na flecie, klarnecie basowym i akordeonie, współpracował z zespołem Maanam; Piotr „Stopa” żyżelewicz – perkusja, współpracuje również z grupą Tymoteusz; Karim Matusewicz – kontrabasista i basista, współtwórca zespołu Woobie Doobie. Voo Voo gra zróżnicowaną muzykę, opierającą się głównie na połączeniu rocka z folkiem różnych kultur i dużej ilości improwizacji. Ostatnio w ich twórczości pojawiły się także elementy współczesnych gatunków muzycznych, takich jak drum&bass, hip-hop czy nu jazz. Formacja ma na swoim koncie aż 26 płyt, w tym trzy ścieżki dźwiękowe do filmów oraz dwa albumy z muzyką teatralną.

Organizatorzy Festiwalu: Prezydent Miasta Gdańska, Marszałek Województwa Pomorskiego, Instytut Sztuki w Krakowie, NCK

Więcej informacji o festiwalu oraz pełen program pod adresem: http://www.festiwalgwiazd.pl/