Portrety trzech młodych artystów: Maksyma Zajączkiewicza,  Jakub Leżohupski, Małgorzata Uziałko
05 09.2021

Wydarzenie towarzyszące 55. Festiwalowi Pianistyki Polskiej

5 września 2021 roku o godz. 16.00 w Spichlerzu Sztuki mieszczącym się przy ul. Szarych Szeregów 12 w Słupsku odbędzie się Wydarzenie towarzyszące 55. Festiwalowi Pianistyki Polskiej z udziałem młodych uzdolnionych artystów promowanych przez Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku w ramach projektu stARTer.

Przypomnijmy, że w ramach projektu stARter wspieraliśmy w tym roku uzdolnioną młodzież nie tylko udostępniając Salę Mieszczańską na nagrania konkursowe odbywające się w formie online, ale również dedykowaliśmy pięciu utalentowanym uczniom szkół muzycznych II st. z woj. pomorskiego warsztaty orkiestrowe i koncert Polish Risinig Music Stars w dniu 3 lipca 2021 w ramach współpracy z  Euro Chamber Music Festiwal. Artyści – wirtuozi gry na instrumentach dętych, perkusji i akordeonie zaprezentowali się w koncertach solowych u boku Bałtyckiej Filharmonii Młodych pod batutą Sylwii Janiak-Kobylińskiej.

 „Pomorskie Talenty Muzyczne” to kontynuacja zapoczątkowanego w roku 2019 cyklu prezentującego młode pokolenie utalentowanych pianistów z województwa pomorskiego  podczas koncertu  towarzyszącemu  tak prestiżowemu wydarzeniu, jakim jest Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku. W pierwszej części koncertu zaprezentują się: Jakub Leżohupski ze Szkoły Muzycznej II st. im, Z. Noskowskiego w Gdyni oraz Małgorzata Uziałkouczennica OSM I i II st. im F. Nowowiejskiego w Gdańsku. Młodzi artyści  są laureatami nagród zdobytych na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach. W ich wykonaniu usłyszymy dzieła Beethovena, Chopina, Liszta, Rachmaninowa i Skriabina. Udział w koncercie, to wielkie wyróżnienie i szczególna okazja do zaprezentowania słupskiej publiczności sowich umiejętności interpretacyjnych oraz zdobycia kolejnego ważnego doświadczenia scenicznego.

W drugiej  części koncertu usłyszymy Maksyma Zajączkiewicza - młodego, acz już utytułowanego klawesynistę odbywającego studia doktoranckie w Akademii Muzycznej w Gdańsku.  W programie półrecitalu zatytułowanego „Bach na Pomorzu, około roku 1705” nawiąże  m.in. do spuścizny muzycznej  kompozytorów szkoły północnoniemieckiej oraz podzieli się twórczością    szczególnego autora  jakim jest Peter Laurentius Wockenfuß - syn pastora, urodziny w Bruskowie Wielkim nieopodal Słupska.

Organizatorami wydarzenia są: Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku,  Muzeum Pomorza Środkowego oraz Słupskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne.

Wydarzenie na Facebooku

Wstęp wolny

Serdecznie zapraszamy!

 

Program

POMORSKIE TALENTY MUZYCZNE 

 

JAKUB LEŻOHUPSKI – fortepian (Szkoła Muzyczna II st. im. Zygmunta Noskowskiego w Gdyni, nauczyciel - Marzena Termen)

Ludwig van Beethoven - Sonata e-moll op. 90, cz. I

Siergiej Rachmaninow - Preludium Es -dur op. 23 nr 6

Aleksander Skriabin - Etiuda op. 8 nr 12

Franz Liszt - Etiuda koncertowa „Waldesrauschen”

 

MAŁGORZATA UZIAŁKO – fortepian (OSM I i II st. im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku, nauczyciel - Aleksandra Mozgiel-Medyńska)

Franz Liszt – Rapsodia Węgierska nr 6

Fryderyk Chopin - Ballada As-dur op. 47

Fryderyk Chopin - Etiuda F-dur op. 10 nr 8

 

***

PÓŁRECITAL KLAWESYNOWY

"Bach na Pomorzu, około roku 1705"

 

MAKSYM ZAJĄCZKIEWICZ - klawesyn (Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, promotor – prof. dr hab. Małgorzata Skotnicka)

 

  1. Anonim (XVII w.) - Taniec Polski nr 3

(Gdańska Tabulatura Lutniowa, Ms.4022, 20v)

Johann Sebastian Bach (1685-1750) - Chromatische Fantasie BWV 903

Anonim (XVII w.) - Taniec Polski

(Tabulatura Rostocka, Mus. saec. XVII. 18.54, str. 92-93)

  1. Improwizacja - Preludium in g

Johann Adam Reincken (1623/43-1722) - Fuga in g

Dietrich Buxtehude (1637-1707) - Toccata in G BuxWV 164

Georg Böhm (1661-1733) - Chaconne (Berliner Handschrift)

  1. Peter Laurentius Wockenfuß (1675-1721) - "Was mein Gott will, Den halt'ich stil" (Geistlisches Gesangbuch, Lüneburg 1707)

Improwizacja - Partita sopra "Du verlangest Jesum hier" di Wockenfuß

(Allemande, Courante, Sarabande, Gigue)

Georg Philipp Telemann (1681-1767) - Wybór fragmentów muzyki polskiej (Manuskrypt Rostocki TWV 45)

Johann Sebastian Bach (1685-1750) - [Fuga] Thema all'imitatio gallina cucca BWV 963/4