rysunek fali, ryb
01.10.2021 - 17.10.2021

"Wyobraź sobie. Japońscy mistrzowie książki obrazkowej" | WYSTAWA w ramach Festiwalu Literatury Dziecięcej

Miejsce wydarzenia: Ratusz Staromiejski

Wernisaż: 1 października, godz. 18.00, wystawa czynna codziennie w godz. 9.00-18.00

Wstęp:

 

Dzieci swój pierwszy kontakt ze sztuką mają poprzez książki. Zamieszczone w nich ilustracje wpływają na kształt dziecięcej estetyki, wrażliwości i przede wszystkim – wyobraźni.

Co wyróżnia japońską ilustrację dziecięcą? Z pewnością oryginalny język plastyczny, w którym dostrzegalne są nawiązania zarówno do kultury japońskiej, jak i zachodniej. Charakterystyczne wątki, swobodna gra formą i kolorem, uproszczenie, geometryzacja, harmonia oraz traktowanie ukazywanego motywu z przymrużeniem oka to cechy tej wyjątkowej ilustracji książki dziecięcej. Można wręcz powiedzieć, że artyści starają się spojrzeć na przedstawiany obraz z pespektywy dziecka.

Wyobraź sobie. Mistrzowie Japońskiej Książki Obrazkowej to wystawa prezentująca prace najwybitniejszych, współczesnych japońskich ilustratorów książek dziecięcych: Mitsumasy Anno, Tarō Miury, Katsumiego Komagaty, Tarō Gomiego oraz Gen-ichiro Yagyu.

Monika Pawłowska - kurator wystawy

 

Wystawa została przygotowana przez Muzeum Sztuk i Techniki Japońskiej „Manggha” w ramach 8. edycji Festiwalu Literatury Dla Dzieci.

 

 

Wystawie towarzyszą warsztaty (zapisy: www.fldd.pl)

6.10 - środa 12:00 warsztaty z Olgą Podsiadło -kaligrafia z elementami języka japońskiego

6.10 - środa 16:00  warsztaty z Olą Cieślak -Czy dźwięki mogą być błękitne?

7.10 - czwartek 16:00 - warsztaty z  Anna Kaźmierak - Turonie/Żandarmy/Herody

8.10 - piątek 12:00 - warsztaty z Marią Strzelecką -autorką książki Beskid bez kitu

8.10 - piątek 16:00 -warsztaty z Marianną Oklejak, ilustratorką serii o Basi
 

 

O Festiwalu:

Palce lizać! - to hasło programowe tegorocznej 8. już edycji Festiwalu Literatury dla Dzieci.

"Palce lizać" to mieć chrapkę, apetyt na coś, w naszym przypadku oczywiście na książki, ale nie zamierzamy ograniczać się tylko do smaku i tak jak zawsze będziemy doświadczać literatury wszystkimi możliwymi zmysłami.

Program Festiwalu niczym suto zastawiony stół obfituje w spotkania, warsztaty, projekcje filmowe, wystawy, nie zabraknie również szczególnie lubianych "Czytanek po zachodzie słońca". Będą z Wami wasi ulubieni autorzy i autorki, będą ilustratorzy i ilustratorki i goście zagraniczni, a wśród nich najlepsi twórcy książki dziecięcej XX i XXI wieku.

Nie zapomnimy o patronach roku i z okazji 100. rocznicy urodzin Stanisława Lema zaplanowaliśmy specjalne warsztaty o robotach i sztucznej inteligencji. Nasz Festiwal z nazwy dedykujemy dzieciom, ale to także propozycja dla animatorów i animatorek czytelnictwa, bibliotekarzy i pedagogów, których już po raz kolejny zaprosimy na konferencję pt. “O gustach się dyskutuje”.

Wydarzeniem towarzyszącym Festiwalowi będzie wystawa "Wyobraź sobie. Mistrzowie japońskiej książki obrazkowej.", którą będzie można zobaczyć w Nadbałtyckim Centrum Kultury od 2 do 17 października.

Palce lizać to również czekać i czegoś wyglądać, co z resztą robiliśmy siedząc w naszych domach przez ostatni rok. Teraz wreszcie możemy się spotkać, wspólnie poprzyglądać najciekawszym tytułom i o czytaniu porozmawiać – wszak lektura wyostrza nasz apetyt na rzeczywistość, tę bliską i tę daleką.

Gdańska edycja jest jedną z dwóch jakie organizatorzy zaplanowali w tym roku, południe Polski zaprosimy w grudniu do Krakowa, gdzie finałowi festiwalu towarzyszyć będzie po raz kolejny Gala Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego dla najlepszej książki roku.

Zapraszamy do Gdańska na Festiwal Literatury dla Dzieci, zapraszamy na festiwal, że palce lizać!

 

Współorganizatorzy wydarzenia: Muzeum Sztuk i Techniki Japońskiej „Manggha” , Fundacją Burza Mózgów, Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku

 

Osoby ze szczególnymi potrzebami, proszone są o wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału w wydarzeniu oraz kontakt na adres mailowy: anna.piotrowska@nck.org.pl lub sekretariat@nck.org.pl, a także bezpośrednio w siedzibie organizatora (ul. Korzenna 33/35, Gdańsk) od pon. do pt., w godz. 9:00-14:00 lub pod numerem telefonu 58 326 10 10

Deklaracja dostępności