zdjęcia grafika z symbolami cmentarza, grobów
01.11.2021 - 01.11.2021

XX Pomorskie Zaduszki Artystyczne

Miejsce wydarzenia: Centrum św. Jana

Start: godz. 18.00

Wstęp: wolny

 

Tradycyjnie, jak co roku, w Dzień Wszystkich Świętych, zapraszamy na chwilę wspomnień i zadumy podczas XX. Pomorskich Zaduszek Artystycznych. Jest to koncert oraz widowisko multimedialne, podczas którego wspominani są ludzie kultury regionu, którzy odeszli w końcu poprzedniego i danym roku.

Epitafia napisał Andrzej Mestwin Fac
Czytanie epitafiów i prowadzenie: Mirosław Baka
Oprawa muzyczna: Tomasz Olszewski (gitara i śpiew), Maja Miró-Wiśniewska (flety historyczne), Nikola Freda (wiolonczela) i Aleksander Gaik ( akordeon).
Wizualizacje: Marek Zygmunt

 

A wspominani będą:

Krystyna Suchecka, pianistka, pedagog, profesor. Zmarła 16 października 2020.

Urodzona w Grudziądzu. Studia pianistyczne ukończyła w Sopocie. Przez wiele lat była związana z Akademią Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku jako pedagog
i akompaniator. Jako kameralistka wielokrotnie występowała z takim skrzypkami jak Konstanty Andrzej Kulka i Edward Zienkowski, a także z wiolonczelistami: Kazimierzem Wiłkomirskim i Romanem Sucheckim. Z tym ostatnim stworzyła duet, który między innymi dokonał prawykonań utworów współczesnych kompozytorów polskich i zagranicznych. Jest autorką pracy dotyczącej polskiej sonaty wiolonczelowej.

 

Jerzy Marian Michalak, artysta muzyk, dyrygent, pianista kameralista, pedagog. Zmarł 27 listopada 2020.

Swoją pracę artystyczną rozpoczął w Gdańsku jako akompaniator w Średniej Szkole Muzycznej (obecnie ZSM w Gdańsku-Wrzeszczu). Był dyrygentem w Gdańsku, Warszawie, Szczecinie, reżyserem operowym, kierownikiem artystycznym oper, operetek, baletów, a przez jakiś czas także kierownikiem muzycznym „Teatru Wybrzeże”. Występował jako pianista w licznych koncertach kameralnych w Polsce. Był pedagogiem w akademiach muzycznych w Gdańsku i w Bydgoszczy. Od połowy lat 90. zajmował się badaniami dziejów życia muzycznego i teatralnego Gdańska i Sopotu do 1945 roku. W fachowych czasopismach publikował liczne artykuły na ten temat, zarówno w kraju, jak i za granicą.

 

Jacek Sieński, dziennikarz, publicysta morski, muzealnik, historyk i żeglarz. Zmarł 14 grudnia 2020.

Specjalizował się w problematyce morskiej, obejmującej historię i współczesność żeglarstwa, i szkolnictwa morskiego a także tematykę związaną z budownictwem okrętowym, portami żeglugi morskiej i śródlądowej. Autor reportaży, wywiadów i książek, przez wiele lat związany z Dziennikiem Bałtyckim" oraz z „Głosem Stoczniowca”.

 

Zaza Wilczewska właściwie to: Zenona Maria Wilczewska, pisarka i poetka, działaczka kulturalna związana z Trójmiastem. Zmarła 24 grudnia 2020.

Przez wiele lat była wicedyrektorką i dyrektorką Biura Wystaw Artystycznych w Sopocie. Opublikowała trzy zbiory wierszy i zbiór opowiadań. Jest także autorką niezwykłej powieści pt. „Lunia”. Swoje wspomnienia zatytułowała: „Szkice po-sopockie".

 

Maciej Zięba, dominikanin, teolog, filozof, wykładowca, fizyk, publicysta. Zmarł 31 grudnia 2020.

Założyciel i pierwszy szef ECS-u. 

W latach 70. związany z opozycją demokratyczną i Klubem Inteligencji Katolickiej we Wrocławiu. Po sierpniu 1980 roku został ekspertem regionu Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność”, a także dziennikarzem. W tym samym czasie wstąpił do zakonu dominikanów, gdzie był mi.in. prowincjałem polskiej prowincji dominikanów. Autor licznych publikacji o charakterze teologicznym i społecznym. Organizator Europejskiego Centrum Solidarności, w latach 2007–2010 jego dyrektor.

 

Grzegorz „Guzik” Guziński, wokalista rockowy. Zmarł 9 stycznia 2021.

Członek formacji „Red Rooster” i „N’Dingue”, a następnie wiokalista zespołu „Flapjack”, z którym dokonał nagrań czterech płyt. Zapisał się także w historii zespołu „Flapjack” jako autor tekstów do płyt i współautor muzyki do nagranych utworów. Był również wokalistą grupy Homosapiens. Wystąpił gościnnie w nagraniach dwóch albumów gdańskiego zespołu „Illusion”.

 

Tadeusz Zielonka, prozaik, nauczyciel, wykładowca akademicki, eseista, publicysta i scenarzysta telewizyjny. Zmarł 24 stycznia 2021.

Urodził się w Poznaniu, ale przez bardzo długi czas był związany ze Śląskiem. W szczególności z Opolszczyzną, gdzie tworzył. Jako literaturoznawca zajmował się między innymi życiem literackim na Śląsku. Autor wielu powieści i książek eseistycznych. Od połowy lat 70. wykładał i działał społecznie w Słupsku. Na słupskiej uczelni był dla wielu studentów polonistyki mistrzem i mentorem. Powszechnie lubiany i szanowany.

 

Barbara Okoniewska, pianistka, pedagog. Zmarła 25 stycznia 2021.

Praprawnuczka Stanisława Moniuszki w czwartym pokoleniu po kompozytorze. Wieloletni pedagog w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.

 

Roman Szymon Pawlicki, aktor telewizyjny i teatralny, działacz polityczny. Zmarł 26 stycznia 2021.

Przez wiele lat był aktorem w aktorem w Teatrze Dramatycznym w Gdyni. Zaangażował się w działalność „Solidarności”. Był m.in. przewodniczącym strajku pracowników kultury
w Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku w 1980 roku. Współorganizował I Przegląd Piosenki Prawdziwej „Zakazane Piosenki” w Gdańsku. Został zatrzymany i aresztowany po pacyfikacji Stoczni w grudniu 1981 roku. Przez jakiś czas pracował jako cieśla. Po 1989 roku współorganizator Komitetu Obywatelskiego w Gdańsku, szef Biura Kultury Komisji Kultury „Solidarności”. Na początku lat 90. był wiceprzewodniczącym Rady Miasta Gdyni oraz działaczem Ligi Morskiej i Rzecznej.

 

Andrzej Józef Roman Piskozub, specjalista w dziedzinie historii i geografii cywilizacji, eseista, pisarz. Zmarł 10 lutego 2021.

Był profesorem, autorem wielu książek. Jednak przede wszystkim był założycielem i kierownikiem Katedry Nauki o Cywilizacji na Uniwersytecie Gdańskim. Wśród wielu jego publikacji zwracają uwagę monografie i studia dotyczące szeroko rozumianych przemian w czasie i przestrzeni. W historiozofii jego wkład polega m.in. na stworzeniu koncepcji kwadratu kulturowego, alternatywnego dla quincunxa Feliksa Konecznego.

 

Wiktor Niemiro, realizator dźwięku, autor muzyki do filmów dokumentalnych, słuchowisk i spektakli teatru Telewizji Polskiej. Zmarł 26 lutego 2021.

Absolwent Wyższej Szkoły Muzycznej w Gdańsku. Pracował w gdańskim oddziale TVP. Zwolniony za działalność w „Solidarności”. Potem powrócił. Był realizatorem dźwięku, autorem muzyki do wielu filmów dokumentalnych, słuchowisk i spektakli teatru telewizji Polskiej. Jego muzyka była także ilustracją telewizyjnych programów dla dzieci, sygnałów TVP i reklam.

 

Jerzy Limon, anglista, literaturoznawca, pisarz, tłumacz i teatrolog, profesor nauk humanistycznych, inicjator, twórca i dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Zmarł 3 marca 2021.

Absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, uzyskał tytuł profesora nauk humanistycznych. Jako nauczyciel akademicki związany z Uniwersytetem Gdańskim, gdzie pełnił funkcję kierownika Zakładu Historii Literatury i Kultury Brytyjskiej. Autor około dziesięciu książek, a także wielu artykułów oraz recenzji drukowanych w pismach polskich oraz zagranicznych. Był członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Współtwórca i prezes Fundacji Theatrum Gedanense, działającej na rzecz odbudowy Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego i organizującej coroczny teatralny Festiwal Szekspirowski. Wykładał w językach polskim i angielskim. Wśród wielu nagród odznaczeń posiadał Order Imperium Brytyjskiego w stopniu oficera.

 

Piotr Świąc, dziennikarz, prezenter telewizyjny. Zginął tragicznie 5 marca 2021.

Studia ukończył na Wydziale Zarządzania na Uniwersytecie Gdańskim. Potem także Podyplomowe Studium Dziennikarstwa. Był autorem licznych programów telewizyjnych oraz ich wydawcą. Dziennikarzem i prowadzącym takie programy jak: Panorama, Forum Panoramy i Forum Gospodarcze w TVP Gdańsk. Prowadził także Wiadomości w TVP1. Wykładał na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Odbył szkolenia i staże zagraniczne. Otrzymał wiele ważnych nagród dziennikarskich.

 

Ewa Synowiec, kompozytorka, teoretyczka muzyki, pianistka i pedagog. Zmarła 6 marca 2021.

Działalność pedagogiczną rozpoczęła udzielając lekcji gry na fortepianie w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie. Potem przeniosła się do Gdańska, gdzie prowadziła klasę fortepianu i kompozycji w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki. Brała udział w wielu konkursach pianistycznych. Później poświęciła się wyłącznie pracy kompozytorskiej. Jej utwory wykonywane były na wielu festiwalach. Należała do Związku Kompozytorów Polskich.

 

Kazimierz Kostka, artysta rzeźbiarz. Zmarł 15 marca 2021.

Jego życiową pasją była rzeźba, głównym tworzywem zaś drewno. Często podejmował tematykę religijną. Najbardziej znana praca artysty to cykl rzeźb pt. „Kapela kaszubska”, które stanęły na Ołtarzu Papieskim na sopockim hipodromie w 1999 roku podczas pielgrzymki Jana Pawła II. Jego twórczość prezentowana była na wystawach w kraju i za granicą.

 

Ilona Lwowska-Borkowska, pedagog Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Zmarła 29 marca 2021.

Ukończyła studia pianistyczne na Wydziale Instrumentalnym w Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie prof. Zbigniewa Śliwińskiego. Pracownik Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Przez wiele lat prowadziła również działalność pedagogiczną jako akompaniator i nauczyciel fortepianu w Zespole Szkół Muzycznych w Gdańsku-Wrzeszczu. Podczas krajowych przesłuchań i konkursów otrzymywała nagrody za wyróżniający akompaniament. Jej uczniowie odnosili sukcesy w konkursach ogólnopolskich, zarówno solowych, jak i kameralnych.

 

Regina Pawłowska, uczona, filolog, językoznawca, profesor nauk humanistycznych. Zmarła 19 kwietnia 2021.

Urodzona w Mohylewie. Po II wojnie światowej osiedliła się w Gdańsku. Ukończyła studia polonistyczne na Wydziale Filologiczno-Historycznym Wyższej Szkoły Pedagogicznej
w Gdańsku. Została zatrudniona na tej uczelni, a następnie na Uniwersytecie Gdańskim. Pracowała również w szkołach średnich jako nauczycielka języka polskiego. Uzyskała stopień naukowy doktora na podstawie pracy, dotyczącej dziejów języka polskiego w Gdańsku w XVII wieku. Była profesorem nauk humanistycznych. Specjalizowała się w zakresie językoznawstwa i metodyce nauczania literatury i języka polskiego.

 

Helena Natalia Zawistowska, lekarka, pisarka, autorka książek dla dzieci. Zmarła 29 kwietnia 2021.

Urodzona w Wilnie, podczas II wojny światowej działała w Armii Krajowej. Jeszcze podczas wojny studiowała medycynę na tajnym Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie. Aresztowana wraz z rodziną, została zesłana do obozu Jełszanki koło Saratowa, gdzie pracowała jako pielęgniarka. Po wojnie związała się z Gdańskiem, gdzie ukończyła Akademię Medyczną. Przez wiele lat pracowała naukowo w Zakładzie Histologii i Embriologii oraz jako lekarz. Członkini Oddziału Pomorskiego Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej oraz Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Autorka baśni dla dzieci, ale także książki wspomnieniowej pt. „Od Wilii po Uklę. Niezapomniany czas letnich wakacji w Wilnie i na Wileńszczyźnie w latach dwudziestych i trzydziestych dwudziestego wieku”. Nagrodzona Medalem Prezydenta Miasta Gdańska. Przeżyła prawie sto lat.

 

Artur Przygoda, polski gitarzysta, kompozytor i realizator dźwięku. Zmarł 4 maja 2021.

Muzyk, przez lata związany z trójmiejskim środowiskiem muzycznym. Współtwórca takich zespołów jak „Farba” czy „Love”. W tej pierwszej grupie występował przez wiele lat, biorąc udział w nagraniu pierwszych trzech płyt. Jego żywiołem była muzyka rockowa.

 

Marian Zacharewicz, kompozytor, piosenkarz, menedżer i dziennikarz muzyczny. Zmarł 26 maja 2021.

Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku. Pracował jako kompozytor i piosenkarz. Brał udział w największych polskich festiwalach piosenki, Był mężem piosenkarki Ireny Jarockiej, a także twórcą wielu przebojów z jej repertuaru oraz jej menadżerem. Współtworzył „Radio Eska Nord”. Wykładał dziennikarstwo radiowe w jednej ze szkół wyższych w Gdańsku.

 

Jan Zygmunt Paterek, gitarzysta, wykładowca akademicki, profesor sztuk muzycznych. Zmarł 7 czerwca 2021.

Ukończył studia wychowania muzycznego w Akademii Muzycznej w Łodzi, a także na Wydziale Instrumentalnym Akademii Muzycznej w Katowicach. Pracował na Wydziale Instrumentalnym Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Wykształcił wielu laureatów ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów gitarowych. Był autorem programów nauczania gry na gitarze oraz pomysłodawcą i prezesem „Stowarzyszenia Gitariada”. Był również promotorem siedemdziesięciu pisemnych prac dyplomowych.

 

Jerzy Kiedrowski, działacz kaszubski, historyk, bibliotekarz. Zmarł 14 czerwca 2021.

Aktywny działacz kaszubski, członek władz naczelnych Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego i jego prezes. Przez wiele lat był także członkiem Rady Naukowej Muzeum Piśmiennictwa
i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej. Pełnił funkcje dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku i Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Gdańsku.

 

 

Krystyna Szałaśna, etnografka. Zmarła 15 czerwca 2021 r.

Współtworzyła razem z dr Longinem Malickim zręby kolekcji etnograficznej przy ówczesnym Muzeum Pomorskim. Pracowała w Wojewódzkim Ośrodku Kultury w Gdańsku, Nadbałtyckim Centrum Kultury, w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Prowadziła ożywioną współpracę ze Stowarzyszeniem Twórców Ludowych. Była wybitną znawczynią twórczości ludowej Pomorza Gdańskiego, organizatorem i współorganizatorem licznych konkursów, przeglądów i wystaw, autorką publikacji poświęconych tej tematyce. Wielu ją do dziś serdecznie wspomina.

 

Tadeusz Wojtych, aktor filmowy i telewizyjny. Zmarł 9 lipca 2021.

Był jednym z założycieli gdańskiego Studenckiego Teatru Bim-Bom. Na przełomie lat 50. i 60. grał w „Teatrze Wybrzeże”. Występował na scenach teatralnych w całej Polsce, a także w wielu filmach i serialach. Rozpoznawalny aktor charakterystyczny.

 

Jacek Kriegseisen, historyk sztuki. Zmarł 15 lipca 2021.

Pracownik Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego, badacz i znawca sztuki nowożytnej, nauczyciel akademicki oraz muzealnik. Specjalizował się w badaniu gdańskiego rzemiosła, artystycznego, a szczególnie złotnictwa Prus Królewskich, Prus Książęcych i Pomorza, związków sztuki i polityki, nowożytnej rzeźby. Pełnił funkcję prezesa Oddziału Gdańskiego Stowarzyszenia Historyków Sztuki.

 

Jerzy Kownacki, duchowny rzymskokatolicki, doktor teologii, redaktor radiowy. Zmarł 16 lipca 2021.

Przyjął święcenia kapłańskie w wieku 23 lat. Uczestniczył w obradach Soboru Watykańskiego II. Uzyskał stopień doktora teologii. Przez jakiś czas pracował w „Radiu Watykańskim”. Stał się znany jako redaktor „Radia Plus”, między innymi z porannej audycji pt. „Ksiądz dobrze nastawiony”. Podjął także współpracę z „Radiem Gdańsk” i „Telewizją Polską”. Otrzymał tytuł „Radiowa Osobowość Roku”.

 

Bohdan Sienkiewicz, dziennikarz, marynista, popularyzator edukacji morskiej i wychowania morskiego młodzieży. Zmarł 20 lipca 2021.

Urodził się na Polesiu, a w latach 50. przyjechał do Trójmiasta. Ukończył Wyższą Szkołę Ekonomiczną w Sopocie. Studiował w Wyższej Szkole Filmowej Teatralnej i Telewizyjnej
w Łodzi. Współtwórca i redaktor wielu znanych programów telewizyjnych, takich jak „Latający Holender” lub „Dookoła świata” czy seria filmów poświęconych Afryce. Przez wiele lat działał w radzie programowej „Polskiej Fundacji Morskiej”.

 

Lech Marian Mokrzecki, historyk. Zmarł 26 lipca 2021.

Absolwent historii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Sopocie. Przez pewien czas był wiolonczelistą w Państwowej Operze
i Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Wykładał na Uniwersytecie Gdańskim, gdzie zajmował się dziejami nauki, oświaty i edukacji historycznej w dawnych wiekach, przede wszystkim na terenie Prus Królewskich oraz kulturą i oświatą muzyczną w różnych okresach. Był profesorem zwyczajnym, prorektorem Uniwersytetu Gdańskiego, a jednocześnie pracował w Akademii Muzycznej w Gdańsku.

 

Bogusława Czosnowska, aktorka. Zmarła 20 lipca 2021.

Urodziła się we Lwowie. Przez wiele lat była związana z „Teatrem Wybrzeże”, gdzie wystąpiła w ponad dwustu pierwszoplanowych rolach. W dorobku reżyserskim miała ponad sześćdziesiąt przedstawień. Współkierowała Studium Aktorskim przy Teatrze Wybrzeże. Swoją drogę artystyczną przedstawiła w książce pt. „Ostatni gong”. Gdańsk był miastem jej życia, a Ona na trwale wpisała się w jego historię.

 

Danuta Mecweldowska z d. Guzińska. Zmarła 5 sierpnia 2021.

Absolwentka Gdańskiej Szkoły Baletowej. Od 1978 r. w Operze Bałtyckiej jako koryfejka wytańczyła cały ówczesny repertuar Baletu Opery m.in. w „Córce źle strzeżonej”. Giselle”. „Gajane”, „Annie Kareninie”, „Spartakusie” i wielu innych… Zawsze silna i przebojowa, przegrała z wyniszczającą chorobą.

 

Józef Madanowski, muzyk. Zmarł 6 sierpnia 2021.

Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie w specjalności akordeon. Pod koniec lat 60. przyjechał do Gdańska i rozpoczął wieloletnią pracę pedagogiczną i organizacyjną. Od 1972 roku pełnił funkcję dyrektora Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Fryderyka Chopina, a następnie w latach 1986 do 2008 roku dyrektora naczelnego Zespołu Szkół Muzycznych w Gdańsku – Wrzeszczu. Był też tam nauczycielem gry na akordeonie. Z jego inicjatywy w Gdańsku odbyły się pierwsze wykonania koncertów akordeonowych z orkiestrą symfoniczną. Dzięki jego otwartemu podejściu do jazzu Szkoła Muzyczna stała się kuźnią talentów jazzowych.

 

Mira Urbaniak, dziennikarka, polarnik, organizatorka imprez i wydarzeń żeglarskich oraz kulturalnych. Zmarła 30 sierpnia 2021.

Urodziła się w Szczecinie, dorastała w Wolinie i w Helu, a później przeniosła się do Trójmiasta. Ukończyła Wydział Elektryczny Politechniki Gdańskiej. Na początku lat 90. zajmowała stanowisko redaktor naczelnej Radia Gdańsk. W mediach pracowała kilkadziesiąt lat. Przez cale swoje życie nie rozstawała się z morzem. Uczestniczyła w rejsach najważniejszych polskich żaglowców. Opłynęła Przylądek Horn i trzy razy była na Spitsbergenie. Organizowała zloty żaglowców i pisała książki o żeglarstwie

 

Andrzej Ceynowa, filolog angielski, literaturoznawca, doktor habilitowany, profesor Uniwersytetu Gdańskiego. Zmarł 30 sierpnia 2021.

Po ukończeniu studiów rozpoczął pracę na stanowisku asystenta w Zakładzie Filologii Angielskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Przez kilka lat pełnił funkcje, dziekana, prorektora i rektora tej uczelni. Promotor dziesięciu prac doktorskich. Wykładał na wielu prestiżowych uczelniach amerykańskich. Był prezesem gdańskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego i członkiem zarządu Gdańskiego Towarzystwa Naukowego.

 

Józef Czerniawski, malarz, artysta współczesny, autor instalacji. Zmarł 6 października 2021.

Absolwent PWSSP w Gdańsku. Dyplom zrobił w pracowni malarstwa prof. Kazimierza Śramkiewicza. Był asystentem w Pracowni Malarstwa prof. Macieja Świeszewskiego. Pracował w Wytwórni Filmów Fabularnych w Łodzi. Był nauczycielem, filmowcem, scenografem, muzykiem akordeonistą, aktorem. Zajmował się projektowaniem wnętrz, plakatów, ścian (np. na gdańskiej Zaspie), elewacji reklamowych i instalacji. Laureat licznych konkursów malarskich. Wykładowca w gdańskiej ASP. Z Kacprem Ołowskim założył interdyscyplinarną grupę artystyczną COX.

 

Jacek Wesołowski, światowej sławy lutnik. Zginął tragicznie 10 października 2021.

Ukończył szkołę muzyczną w Gdańsku oraz liceum muzyczne z Wydziałem Lutnictwa
w Poznaniu. Studiował lutnictwo na Akademii Muzycznej w Poznaniu i na West Dean College of Arts and Conservation na południu Anglii. Przez jakiś czas pracował w londyńskiej renomowanej pracowni lutniczej „J&A Beare”. Był jednym z najlepszych lutników w Polsce oraz na świecie. Laureat Nagrody Prezydenta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury za osiągnięcia muzyczne. Mieszkał we Wrzeszczu gdzie miał pracownię.

 

Cezary Niedziółka, zastępca dyrektora do spraw programowych i kierownik literacki Teatru Wybrzeże. Zmarł 11 października 2021.

Absolwent wiedzy o teatrze warszawskiej Akademii Teatralnej. Od początku lat 80. pracował w „Teatrze Powszechnym” w Warszawie m.in. jako sekretarz literacki. Potem przez jakiś czas w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego. Był asystentem takich reżyserów teatralnych jak Maciej Wojtyszko, Piotr Cieplak lub Rudolf Zioło.. W ostatnich latach związany z „Teatrem Wybrzeże”. Znawca i kolekcjoner, pasjonat plakatów teatralnych, kurator kilkudziesięciu wystaw, a także autor książki pt. „Teatr Wybrzeże 1946-2017 – Kronika” za którą został nominowany do Pomorskiej Książki Roku. 2017.

Osoby ze szczególnymi potrzebami, proszone są o wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału w wydarzeniu oraz kontakt na adres mailowy: anna.piotrowska@nck.org.pl lub sekretariat@nck.org.pl, a także bezpośrednio w siedzibie organizatora (ul. Korzenna 33/35, Gdańsk) od pon. do pt., w godz. 9:00-14:00 lub pod numerem telefonu 58 326 10 10

Deklaracja dostępności