07.03.2005 - 07.03.2005

Muzyczne Forum Młodych

Serdecznie zapraszamy do Sali Koncertowej Akademii Muzycznej (ul. łąkowa ½) na XVI koncert z cyklu Muzyczne Forum Młodych: Koncert muzyki wokalnej, na którym wystąpią: Joanna Makowska - sopran, Anita Rywalska-Sosnowska - sopran, Tomasz Jocz - fortepian

W programie: G. F. Haendel - aria z opery „Siroe“ – Mio maivi possa...; G. F. Haendel – aria Atalanty z opery „Xerxes” – Si, si...; W. A. Mozart – „Das Veilchen”; S. Moniuszko – „Polna Różyczka”; W. żeleński – aria Bronki z opery „Janek”; A. Dvoøák – aria Rusałki z opery “Rusałka”; P. Mascagni – arietta M’ama... non m’ama; V. Bellini – canzona Fenesta che lucive; F. Chopin – Piosnka litewska; G. Puccini – aria Lauretty z opery „Gianni Schicchi” – O mio bambino caro...; G. Donizetti – aria łucji z opery „łucja z Lammermooru” – Regnava nel silenzio...; P. Mascagni – aria Santuzzy z opery „Rycerskość wieśniacza” – Voi lo sapete; S. Moniuszko – „Prząśniczka”; G. Bizet – habanera z opery „Carmen”; G. Bizet – seguidilla z opery “Carmen”.

Joanna Makowska jest studentką II roku Wydziału Wokalno – Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, klasa śpiewu solowego Bożeny Harasimowicz – Haas. Laureatka II Konkursu Muzyki Dawnej w Warszawie.

Anita Rywalska – Sosnowska edukację muzyczną rozpoczęła w PSM w Iławie w klasie fortepianu. Podczas nauki w PSM II st. W Olsztynie (klasa śpiewu mgr I. Stefańskiej) studiowała równolegle na Uniwersytecie Warmińsko- Mazurskim, gdzie ukończyła Wydział Wychowania Artystycznego. Obecnie doskonali swoje umiejętności w Akademii Muzycznej w Gdańsku, studiując w klasie śpiewu solowego dr hab. W. Maliszewskiej. Jako członek zespołu rozrywkowego „Horpyna” uczestniczyła m. in. w festiwalach w Opolu, w Operze Leśnej w Sopocie, w Krynicy Górskiej, w Teatrze Stu w Krakowie (benefis B. Kaczyńskiego). Brała udział w koncercie poświęconym rocznicy śmierci ks. J. Popiełuszki w Warszawie, gdzie u boku wybitnych śpiewaków operowych (m. in. I. Kłosińskiej, E. Pańko, P. Raptisa) wykonała razem z chórem Olsztyńskiego Instytutu Muzycznego utwór M. Sewena „Sinfonia Sacra” zarejestrowany na CD. Uczestniczyła w kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych śpiewaków: K. Ricciarelli, S. Fisichella, P. Eswooda, R. Karczykowskiego. Wystąpiła jako Santuzza w wersji koncertowej opery „Rycerskość wieśniacza” P. Mascagniego na scenie Filharmonii Olsztyńskiej oraz jako Carmen w wersji koncertowej opery „Carmen” G. Bizeta pod batutą prof. J. Przybylskiego na estradzie Filharmonii Bałtyckiej. Jako solistka wzięła także udział w koncertach finałowych Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Pelplinie, wykonując po raz pierwszy utwory gdańskiego kompozytora Gedymina Grubby, które zarejestrowano dla radia i TVP.

Tomasz Jocz – z wyróżnieniem ukończył studia pianistyczne w gdańskiej Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki (klasa fortepianu prof. Zbigniewa ?liwińskiego). Jest laureatem następujących konkursów: Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego na stypendium Towarzystwa im. F. Liszta we Wrocławiu (IV miejsce i I miejsce), Ogólnopolskiego Konkursu im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy (IV miejsce), Międzynarodowego Konkursu Współczesnej Muzyki Kameralnej im. K. Pendereckiego w Krakowie (III miejsce w kategorii duetów), Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej w łodzi (wyróżnienie w kategorii tria fortepianowego), Grand Prix Festiwalu Kameralistyki Młodych w Kłodzku (trio fortepianowe). Stypendysta Ministerstwa Kultury, wykładowca Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku.

Organizatorzy: Akademia Muzyczna, Filharmonia Bałtycka, Fundacja "Musica Mundi", NCK.

Bilety w cenie 5 i 10 zł do nabycia w kasach Filharmonii (www.filharmonia.gda.pl) oraz na miejscu na godzinę przed koncertem.

Patronat nad koncertem sprawuje Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, a patronem medialnym jest Radio Plus.

Muzyczne Forum Młodych Gdańsk 2004/2005 powstało w wyniku porozumienia pomiędzy czterema instytucjami: Akademią Muzyczną im. St. Moniuszki w Gdańsku, Filharmonią Bałtycką, Fundacja Barbary Bieleckiej "Musica Mundi" oraz Nadbałtyckim Centrum Kultury. Celem projektu jest stworzenie nowego cyklu koncertów. Mają one stać na wysokim poziomie artystycznym i służyć promocji młodych artystów, przede wszystkim z Pomorza, ale także z innych części Polski a nawet z zagranicy. Pomysł powstał z przekonania, że młodym muzykom, nawet doskonałym, ciężko przebić się do szerokiej publiczności, a przede wszystkim zainteresować sobą media. Muzyczne Forum Młodych ma ambicję być dla takich osób „bramą do kariery”. Wykonawcy nie będą otrzymywać honorariów za swoje występy, ale w zamian wszystkie koszty organizacyjne i promocję sfinansują cztery działające w porozumieniu instytucje. Koncerty odbywają się trzy razy w miesiącu, zawsze w poniedziałki. Swoje sale koncertowe udostępniły: Akademia Muzyczna, Filharmonia Bałtycka oraz Nadbałtyckie Centrum Kultury. Organizatorzy ogłosili plebiscyt publiczności na najlepsze wykonanie. Zwycięzca plebiscytu otrzyma nagrodę specjalną fundowaną przez Fundację Barbary Bieleckiej "Musica Mundi". Będzie nią recital w prestiżowej sali w Londynie, który Fundacja zorganizuje dla artysty w następnym sezonie. Dla wytrwałej publiczności również przewidziane są atrakcyjne nagrody. Niespodzianki mogą trafić na koniec sezonu do tych słuchaczy, którzy zagłosowali co najmniej podczas 5 różnych koncertów.