21.07.2006 - 21.07.2006

WIELKA MUZYKA U Św. JANA

Fundacja FBB Musica Mundi oraz Nadbałtyckie Centrum Kultury zapraszają na koncertpod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Gdańska.

WYSTˇPIˇ:
Paweł Kowalski - fortepian
KWARTET PRIMA VISTA: Krzysztof Bzówka - I skrzypce, Józef Kolinek - II skrzypce, Dariusz Kisieliński - altówka, Jerzy Muranty - wiolonczela
słowo - Jerzy Kiszkis

w programie: Juliusz ZARĘBSKI - Kwintet fortepianowy g - moll op. 34, Johannes BRAHMS - Kwintet fortepianowy f - moll op. 34

Bilety: Nadbałtyckie Centrum Kultury, ul. Korzenna 33/35, tel.58 326 10 11 oraz w miejscu koncertu na dwie godziny przed jego rozpoczęciem

Całkowity dochód z koncertu przekazany zostanie na konto Społecznego Komitetu Odbudowy Kościoła Św. Katarzyny

PAWEł KOWALSKI jest jednym z najbardziej wszechstronnych polskich muzyków. Był pierwszym po Krystianie Zimermanie wykonawcą Koncertu fortepianowego Witolda Lutosławskiego, który zagrał pod dyrekcją Kompozytora w kwietniu 89 w Warszawie. Pianista wykonuje recitale z muzyką Bacha, Chopina, Skriabina, kilkanaście koncertów fortepianowych Mozarta, wszystkie koncerty Beethovena, utwory na fortepian i orkiestrę Chopina, Brahmsa, Ravela, Poulenca, Gershwina, Panufnika, Góreckiego, muzykę kameralną, filmową oraz jazz.Paweł Kowalski studiował w Hochschule fĂĽr Musik „Rheinland” w Kolonii, w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (dyplom z wyróżnieniem) oraz w The Vancouver Academy of Music (stypendium Witolda Lutosławskiego). Pianista występował w większości krajów europejskich, USA, Kanadzie i Japonii, m.in. w paryskiej Salle Pleyel, w Schauspielhaus w Berlinie, w Konserwatorium w Brukseli, w RadioKulturhaus w Wiedniu, Tonhalle w Zurychu, Estonia Concert Hall w Tallinie jak również na znanych festiwalach: BBC w Londynie, Europalia, Klavierfestival Ruhr, Carinthischer Sommer, Concentus Moravie, Musikfestwochen Meiringen, Musikwoche Braunwald, na festiwalach Chopinowskich w Gaming, Mariańskich łaźniach, Dusznikach Zdroju, Antoninie, na Warszawskiej Jesieni, Festiwalu w łańcucie, Festiwalu Kwartet ?ląski i Jego Goście, na Festiwalu Mozartowskim w Warszawie i wielu innych. Koncertował z orkiestrą Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Yehudi Menuhina, z orkiestrami radiowymi w Berlinie i Oslo, jak również z wieloma orkiestrami filharmonicznymi w Europie, dokonał nagrań dla kilkunastu radiofonii, nagrał płyty kompaktowe z utworami Beethovena, Brahmsa, Chopina, Zarębskiego.W 2004 roku był solistą w Koncercie fortepianowym Wojciecha Kilara z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w ramach projektu Pociąg do Muzyki Kilara. Na partyturze utworu Kompozytor napisał – „Panu Pawłowi Kowalskiemu z wdzięcznością za piękne i tak bardzo „moje” wykonanie tego Koncertu ...”. Z okazji poszerzenia Unii Europejskiej, Paweł Kowalski uznany został przez francuski tygodnik Courrier International za jedną z czterech najciekawszych osobowości z Polski. W 2005 roku artysta koncertował ponownie z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, z Polską Orkiestrą Radiową, występował z recitalami m.in. w Wielkiej Sali Tonhalle w Zurichu, a także został zaproszony do udziału w jury Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Hummla w Bratysławie. „... w p. Kowalskim znalazłem świetnego wykonawcę mego Koncertu. Jest on wybitnie utalentowanym pianistą i wysoce inteligentnym muzykiem...” Witold Lutosławski

KWARTET PRIMA VISTA należy do czołowych zespołów kameralnych w Polsce. Tworzą go muzycy Polskiej Orkiestry Kameralnej – Sinfonii Varsovii. W repertuarze zespołu znajdują się kwartety Józefa Haydna, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Ludwiga van Beethovena, Franciszka Schuberta, Antonina Dvoraka, Aleksandra Borodina i Karola Szymanowskiego. Zespół grywa również z upodobaniem muzykę salonową XIX i XX wieku. Koncertował na Zamku Królewskim w Warszawie, w łazienkach Królewskich, w Warszawskiej Zachęcie, w Studiu S-1 Polskiego Radia i w Belwederze.Był również gościem Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach, Festiwalu Muzyki Kameralnej,„Wieczory w Arsenale” we Wrocławiu, Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach – Zdroju, Festiwalu Muzycznego w łańcucie. Kwartet koncertował w Niemczech, Szwajcarii, Francji, Kanadzie, USA , Japonii i Korei Płd. Prima Vista często wykonuje kameralne wersje koncertów fortepianowych Fryderyka Chopina z takimi solistami jak Ewa Pobłocka, Krzysztof Jabłoński, Janusz Olejniczak i Piotr Paleczny, a także kameralną wersję „Czterech pór roku” Antonio Vivaldiego z Konstantym Andrzejem Kulką i Janem Staniendą. Członkowie Kwartetu Prima Vista są również cenionymi muzykami studyjnymi. Brali udział w nagraniach muzyki filmowej Zbigniewa Preisnera i Krzesimira Dębskiego. Towarzyszyli w nagraniach płyt wielu muzyków jazzowych m.in. Henryka Miśkiewicza, Zbigniewa Namysłowskiego i Piotra Herdzina oraz takich wykonawców jak Edyta Górniak, Anna Maria Jopek, Grzegorz Turnau, Tytus Wojnowicz i Michał Bajor.Kwartet Prima Vista nagrał jedenaście płyt kompaktowych dla firmy DUX i Winther & Winther. Pięć z nich otrzymało nominacje do nagrody Fryderyka a trzy płyty te nagrodę zdobyły (kameralna wersja koncertów Chopina z Piotrem Palecznym i „Cztery pory roku” Vivaldiego z Konstantym Andrzejem Kulka – Fryderyki ’99) oraz kameralna wersja koncertów fortepianowych Bacha z Waldemarem Malickim i Tamara Granat – Fryderyk 2000). Dwa albumy ( „Cztery pory roku” i Koncert e-moll Chopina) zdobyły również tytuł „Platynowej płyty”.Również najnowsza płyta zespołu – „Siesta” z saksofonistką Aliną Mleczko została nominowana do nagrody Fryderyk 2003.

KRZYSZTOF BZÓWKA – skrzypce. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Henryka Palulisa. Od 1987 roku jest członkiem orkiestry Sinfonia Varsovia, a od 1997 solista tejże Orkiestry. Jako solista wykonywał Concerto Grosso Marty Ptaszyńskiej pod dyrekcją Yehudi Menuhina w Niemczech i Francji.

JÓZEF KOLINEK – skrzypce. Pierwszym jego nauczycielem była prof. Marta Suchecka. Ukończył Akademię Muzyczną w łodzi w klasie prof. Zenona Płoszaja. Jest laureatem konkursu im. Zdzisława Jahnkego w Poznaniu i konkursu im. Karola Lipińskiego w Lublinie. Od 1978 roku gra w Polskiej Orkiestrze Kameralnej Jerzego Maksymiuka i w orkiestrze Sinfonia Varsovia. Był członkiem Kwartetu Varsovia, orkiestry Sinfonia Helvetica Grzegorza Nowaka oraz Menuhin Festival Orchestra. Ukończył również studia menadżerskie w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

DARIUSZ KISIELIÓSKI – altówka. Ukończył Akademię Muzyczną w Warszawie, w klasie skrzypiec prof. Michała Trojanowskiego i w klasie altówki prof. Błażeja Sroczyńskiego. Jest laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Altówkowego w Poznaniu w 1985 roku. Doskonalił swoje umiejętności na stypendium w Banff w Kanadzie. Od 1988 roku gra w Sinfonii Varsovii.

JERZY MURANTY – wiolonczela. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie prof. Andrzeja Orkisza i prof. Jerzego Andrzejczaka. Był koncertmistrzem wiolonczel w orkiestrze Warszawska Sinfonietta oraz w Polskiej Orkiestrze Radiowej. Obecnie gra w Sinfonii Varsovii i Menuhin Festival Orchestra. Wszyscy członkowie kwartetu Prima Vista byli gościnnymi profesorami w Letniej Akademii Toyama w Japonii i w Suwon Uniwersity w Korei Południowej.

Od maja 2003 roku, Kwartet Prima Vista działa jako samodzielny zespół w ramach Warszawskiej Opery Kameralnej.