01.09.2006 - 29.09.2006

"Herostrates" - projektu grupy Twożywo

Nadbałtyckie Centrum Kultury obchodzi w 2007 roku jubileusz 15-lecia. Jest to doskonały moment, aby na nowo zdefiniować strategie, wizje i program NCK na najbliższe lata. Pierwszym krokiem jest zmiana nazwy i profilu galerii.

"Galeria re:wizja" w NCK ma na celu zbudowanie w Trójmieście miejsca dla współczesnej sztuki lokalnej oraz wpisanie tych działań w szerszy kontekst sztuki ogólnopolskiej i wreszcie sztuki regionu nadbałtyckiego. Poprzez kontakty ze środowiskiem artystycznym w całej Polsce oraz w krajach regionu nadbałtyckiego zostanie zbudowany program merytoryczny galerii w Nadbałtyckim Centrum Kultury. Działania zostaną podzielone na dwie przestrzenie wystawiennicze: galeria w Ratuszu Staromiejskim oraz Centrum Św. Jana.

Nazwa projektu - Galeria re:wizja - odnosi się do pojęcia wizualności, które we współczesnej kulturze stało się pojęciem daleko bardziej adekwatnym, niż „sztuka". Działalność prowadzona we współczesnej galerii jest aktywnością na pograniczu sztuki, kultury i zjawisk społecznych – stąd termin "współczesna kultura wizualna" jest jak najbardziej uzasadniony. Drugą kwestią, którą odsłania nazwa galerii, jest zjawisko rewizji. W kulturze ponowoczesnej często spotykamy się z ponownym, ale jednocześnie świadomym określaniem tożsamości pewnych zjawisk.

Projekt "Herostrates" grupy Twożywo jest wizualizacją jednego z opowiadań Jeana Paula Sartre'a z cyklu "Mur". Artyści stworzyli 26 plakatów, które pokażemy w ratuszu oraz w przestrzeni publicznej miasta. Plakaty Twożywa są bardzo komunikatywne, jeśli chodzi o kod wizualny, jakim się posługują artyści. Okazuje się, że tekst Sartre'a jest nie tylko wciąż aktualny, ale również pobudzający, inspirujący i fascynujący. Jak bardzo trafnie zauważa Małgorzata Kowalska: Sartre jest w najwyższym stopniu niewygodny. Drażni, prowokuje, obraża poczucie przyzwoitości. Co tu dużo mówić: jest skandaliczny. Ale właśnie dlatego wciąż jeszcze powinien dawać do myślenia. Tym bardziej, że dzieli nas od niego epoka i że najwyraźniej triumfuje dziś to, czego on tak nie znosił.Myśl Sartre'a — jakże by inaczej? — ewoluowała, pod pewnymi względami dokonując nawet rewolucyjnych skoków i radykalnych wolt. Od młodzieńczego „eskapizmu” i „estetyzmu” myśliciel przeszedł do programowego „zaangażowania”, od „antyhumanizmu” do „humanizmu”, od skrajnego indywidualizmu do uniwersalizmu, ideału braterstwa i pochwały działania zbiorowego, od ahistoryzmu do historyzmu, od fenomenologii do marksizmu (nawet jeśli był to „marksizm urojony”).

Szczegółowe informacje o projekcie Twożywa znajdują się na stronie: www.herostrates.art.pl oraz www.twozywo.art.pl