Zdjęcie pszczoły na kwiecie
22.05.2022

Przyjdź po pszczołę – warsztaty familijne

UWAGA! Z powodu nieprzyjaznej i niepewnej pogody warsztaty odbędą się w galerii NCK na parterze w Ratuszu Staromiejskim! 

20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół ustanowiony przez ONZ. Uwielbiamy te pożyteczne owady! To one odpowiadają za zapylanie aż 90% roślin w środowisku naturalnym. Dzięki ich pracy na waszych stołach znajduje się pyszny miód, smaczne owoce i warzywa. Dlatego nie ograniczamy się do świętowania tylko jednego dnia. Święto Pszczół trwa u nas cały weekend!

22 maja, w Święto Różnorodności Biologicznej, zajrzyjcie do przyratuszowego ogrodu. Stwórzmy wspólnie pszczeli komiks i kwietne bomby. Niech wiosna wybuchnie kolorami najróżniejszych roślin. To nie wszystko. Justyna Kierat, autorka książeczki dla najmłodszych czytelników „Pszczoły miodne i niemiodne” zdradzi nam parę tajemnic ze świata owadów. Czy wiecie, gdzie mieszkają trzmiele i dlaczego nie boją się chłodu? Co to są pszczoły samotne i jak żyją? Czy wszystkie pszczoły są pracowite?

godz. 10:00
Pszczeli komiks – warsztaty 

Bilety: wstęp wolny;
Prowadząca: Justyna Kierat
Wiek: od 7 do 13 lat

Komiksy dają możliwość opowiadania historii przy pomocy obrazów. Ale jak stworzyć swoją opowieść? Podczas warsztatów poznamy podstawowe reguły tworzenia komiksów i dowiemy się jak rysować owady w kreskówkowym stylu. A później? Później przelejemy wymyślone historie na papier! 

Wszelkie materiały zapewnia organizator.

godz. 11:00
„Pszczoły miodne i niemiodne”– spotkanie autorskie z Justyną Kierat

Książka „Pszczoły miodne i niemiodne” została napisana z myślą o młodym czytelniku, ale także starsi znajdą w niej wiele ciekawych informacji o tych niezwykłych owadach. Może być więc początkiem wspaniałej przygody jaką jest wspólne rodzinne czytanie i poznawanie świata przyrody. 

W tej zabawnie ilustrowanej książce znajdują są odpowiedzi na wiele pytań, na przykład jak pszczoła miodna produkuje miód i skąd wie, gdzie kwitną kwiaty bogate w nektar?

Gdzie mieszkają trzmiele i dlaczego nie boją się chłodu?

Co to są pszczoły samotne i jak żyją?

Po co zbierają pyłek?

Czy wszystkie pszczoły są pracowite?

Jak zbudować dom dla samotnicy?

Uff, tyle wiedzy!

Zachęcamy do zajrzenia do innych książek Justyny Kierat - „Mrówki małe i duże”, „Pająki w sieci i bez sieci”.

godz. 11:30
Kwietne bomby – warsztaty z robienia kul nasiennych

Bilety: wstęp wolny;
Prowadząca: Aleksandra Żmuda 

Sprawmy, aby wiosna jeszcze intensywniej wybuchła kolorami. Jak? Pomogą nam w tym kwietne bomby. W czasie warsztatów nauczysz się je tworzyć. Jakie nasiona damy do środka? Które z roślin będą dobrym pokarmem dla zapylaczy? Po jakich cechach rozpoznawać gatunki roślin? Tego wszystkiego dowiemy się się podczas krótkiej prezentacji na początku spotkania. Narysujemy również łąkę z kwiatami które wyrosną z nasion znajdujących się w kulach. 

Aleksandra Żmuda - doktorantka biologii w Instytucie Botaniki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wcześniej ukończyła studia ogrodnicze, w czasie których miała okazję zaprzyjaźnić się z roślinami i poznać mnogość ich gatunków. Obecnie interesują ją, ponieważ są niezastąpionym źródłem pokarmu dla owadów zapylających – ich zażyłość trwa już setki milionów lat!

Wydarzenie organizowane w ramach projektu Kolory Bałtyku.

Osoby ze szczególnymi potrzebami, proszone są o wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału w wydarzeniu oraz kontakt na adres mailowy: anna.piotrowska@nck.org.pl lub sekretariat@nck.org.pl, a także bezpośrednio w siedzibie organizatora (ul. Korzenna 33/35, Gdańsk) od pon. do pt., w godz. 9:00-14:00 lub pod numerem telefonu 58 326 10 10

Deklaracja dostępności