28.09.2006 - 28.09.2006

KONCERT KAMERALNY

TOWARZYSTWO im. FRYDERYKA CHOPINA – KOłO w GDAŃSKU

oraz NADBAŁTYCKIE CENTRUM KULTURY

mają zaszczyt zaprosić na:

KONCERT KAMERALNY

AGATA RAATZ(skrzypce)

KATARZYNA EWALD(wiolonczela)

BERNADETTA RAATZ(fortepian)

BRENNO AMBROSINI(fortepian)

CZWARTEK: 28 WRZEŚNIA 2006 r, GODZ. 19.00

Sala Mieszczańska Ratusza Staromiejskiego Gdańsk,

ul. Korzenna 33/35

Wstęp wolny.

PROGRAM:

Wolfgang Amadeusz Mozart (1756-1791)

Trio G-dur KV 564AllegroAndante (Thema mit 6 Variationen)Allegretto

WYKONAWCY:
Agata Raatz - skrzypce
Katarzyna Ewald - wiolonczela
Bernadetta Raatz - fortepian

Igor Strawinski (1882-1971)

Suita Włoska
Introduzione
Serenata
Aria
Tarantella
Minuetto e Finale

WYKONAWCY:
Katarzyna Ewald - wiolonczela
Bernadetta Raatz - fortepian

Alfred Schnittke (1934-1998)

Sonata na skrzypce i fortepian nr.1

WYKONAWCY:
Agata Raatz - skrzypce
Brenno Ambrosini - fortepian

Gabriel FaurÓ (1845-1924)5 pieśni
Le Papillon et la Fleur
Après un Rêve
Dans les Ruines d'une Abbaye
Rêve d'Amour
Au Bord de L'eau

WYKONAWCY:
Katarzyna Ewald - sopran
Bernadetta Raatz - fortepian

Richard Wagner (1813-1883)
Uwertura z opery „Tannhäuser” w opr. na cztery ręce

WYKONAWCY:
Bernadetta Raatz i Brenno Ambrosini – fortepian

 

BRENNO AMBROSINI

 

Pianista włoski urodzony w Wenecji. Studiował naukę gry na fortepianie, organach, skrzypcach oraz kompozycję pod kierunkiem M.I. Biagi, R. Cappello, U. Amendola. Po ukończeniu z najwyższą punktacją oraz Cum Laude studiów pianistycznych we Włoszech w roku 1986, kontynuował naukę w Monachium pod kierunkiem G. Oppitza, a w 1989 roku w Paryżu pod kierunkiem M. de Silva-Telles. W roku 1990 rozpoczął studia u J. Soriano w Real Conservatorio Superior de Męsica w Madrycie, gdzie otrzymał Nagrodę Honorową. Obecnie kontynuuje studia doktorskie Wydziału Filozofii na Uniwersytecie „Jaume I” w Castellonie (Hiszpania). Laureat wielu międzynarodowych konkursów, m.in.: I nagroda oraz nagrody za interpretacje Beethovena i Debussy'ego na „Cidade do Porto” (Portugalia), I nagroda oraz „Rosa Sabater” Prize za najlepszą interpretację utworu hiszpańskiego w Jaen (Hiszpania), nagrody na konkursach w Oporto, Walencji, Belgradzie, College Park, Santander. Otrzymał przyznawaną w Rzymie nagrodę „Premio Veio”. Od debiutu z orkiestrą w Liederhalle w Stuttgarcie (Beethovensaal) artysta występuje z recitalami oraz koncertami kameralnymi i symfonicznymi w Europie, USA i Japonii. Koncertował m.in. z orkiestrami: Royal Concertgebouw Amsterdam, Royal Philharmonic London, New Mozart Chamber, Spanish National Radiotelevision Symphony, New Japan Philharmonia, Camerata Sankt Petersburg State Orchestra of the Hermitage. Nagrywał dla NHK Japan, Symphonia, EGT, Almaviva and Dynamic, Radia i TV-Networks. Dokonał ponad 350 nagrań dla Narodowego Radia Hiszpańskiego. Jest założycielem i przewodniczącym jury Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego Bell'Arte International (Walencja, Hiszpania). Profesor kursów fortepianowych we Włoszech, Niemczech, Hiszpanii, Austrii i Polsce. Obecnie wykłada w Konserwatorium Muzycznym w Castellonie (Hiszpania). Juror wielu konkursów fortepianowych.

 

KATARZYNA EWALD

 

Urodzona w 1971 Katarzyna Ewald rozpoczęła grę na wiolonczeli w wieku 6 lat pod kierunkiem prof. Anny Kulowskiej w Państwowej Szkole Muzycznej w Gdańsku. W 1989 roku otrzymała dyplom z wyróżnieniem i kontynuowała studia na Akademii Muzycznej w łodzi w klasie prof. Stanisława Firleja, a od roku 1991 w Conservatoire National Supèrieur de Paris w klasie prof. Michela Straussa. W 1994 roku otrzymała Premier Prix de Violoncelle i Premier Prix de Musique de Chambre oraz stypendium na studia podyplomowe w USA na Yale University. Jednocześnie doskonaliła się biorąc udział w licznych kursach mistrzowskich pod kierunkiem m.in.: J. Starkera, Yo-Yo Ma'y, M. Rostropowicza, S. Palma i A. Norasa. W roku 1998 rozpoczęła naukę śpiewu w Conservatoire National de RÓgion d'Aubervilliers. W 2004 roku otrzymała dyplom Premier Prix śpiewu, a w maju 2005 interpretowała tytułową rolę Traviaty w kilku paryskich teatrach. Jest laureatką wielu nagród, m.in.: I nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Wiolonczelowym w Elblągu (1988), II nagroda na Międzynarodowym Konkursie „Vingt Prix des Conservatoire” w Enschede (1991, Holandia), I nagroda na Konkursie Instrumentów Smyczkowych „Yamaha” w Paryżu, Grand Prix na Europejskim Konkursie Interpretacji w Berlinie (1994), III nagroda na konkursie „Maria Canals” w Barcelonie (1996), wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie „Louis Sigall” w Chile (1996), II nagroda na Konkursie Sonat w Vierzon we Francji (1996), I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Kameralnym w Gdańsku (1997), I nagroda na „Tournoi International de Musique” w Rzymie (1997). W latach 1998–2002 współpracowała z Ensemble Orchestral de Paris, a od 2002 roku jest członkiem Narodowej Orkiestry Opery Paryskiej. Koncertuje jako wiolonczelistka, kameralistka i sopranistka na terenie Europy i Azji.

 

AGATA RAATZ

 

Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku siedmiu lat. Podstawową Szkołę Muzyczną ukończyła w Koszalinie pod kierunkiem mgr Małgorzaty Kobierskiej, a Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną w Gdańsku (2004) w klasie prof. Krystyny Jureckiej. Obecnie jest studentką Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. Wiesława Kwaśnego. Laureatka wielu konkursów muzycznych, m.in.: wyróżnienie na Regionalnych Warsztatach Muzycznych w Koszalinie (1995), I nagroda na Regionalnym Konkursie Skrzypcowym Szkół Muzycznych I stopnia w Szczecinie (1996), wyróżnienie na Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. Janiny Garścia w Stalowej Woli (1996), II nagroda na VII Regionalnym Konkursie Skrzypcowym w Gorzowie Wielkopolskim (1997), II nagroda oraz wyróżnienie na Regionalnym Konkursie Skrzypków i Altowiolistów Szkół Muzycznych I Stopnia (1998), III nagroda na XXVIII Konkursie Bachowskim im. Stanisława Hajzera w Zielonej Górze (2002), nagroda na Ogólnopolskim Konkursie im. Eugenii Umińskiej w Poznaniu (2005). Uczestniczyła w licznych kursach mistrzowskich, m.in.: w Jadwisinie pod kierunkiem prof. Wandy Wiłkomirskiej, w łebie pod kierunkiem prof. Konstantego Andrzeja Kulki, w Dortmundzie pod kierunkiem prof. Marka Lubotskiego, oraz w żaganiu, łańcucie i Puławach. Występowała jako solistka z Filharmonią Koszalińską, Operą Bałtycką, Orkiestrą Kameralną Akademii Muzycznej w Krakowie. Wielokrotnie nagradzana prestiżową nagrodą Prezydenta Miasta Koszalina za osiągnięcia artystyczne. Stypendystka Narodowego Funduszu „Agrafka”.

 

BERNADETTA RAATZ

 

Urodziła się w Koszalinie. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku sześciu lat w Szkole Muzycznej im. Grażyny Bacewicz w Koszalinie, którą ukończyła z wyróżnieniem w klasie fortepianu mgr Pawła Gajdzisa. Studiowała w Akademii Muzycznej w Gdańsku, gdzie w 2006 roku uzyskała dyplom w klasie fortepianu prof. Bogdana Kułakowskiego.
Pracowała pod kierunkiem wielu znakomitych pedagogów, jak Katarzyna Popowa-Zydroń, Brenno Ambrosini, Jean-Paul Sevilla. Obecnie kształci się pod kierunkiem prof. Joaquina Soriano w Madrycie.
Laureatka Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej "Ghitaralia 2000" (2000), II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Fortepianowym "Musical de France" w Paryżu (2002) oraz II nagrody (pierwszej nie przyznano) na Międzynarodowym Konkursie Fortepianowym "Ciudad de Carlet" w Hiszpanii.
Za artystyczne osiągnięcia została kilkakrotnie nagrodzona Nagrodą Prezydenta Miasta Koszalina. Występuje jako solistka, kameralistka oraz solistka koncertów z orkiestrą w Polsce, Francji, Hiszpanii, Holandii oraz Niemczech. Regularnie współpracuje z Kwartetem Dubhe, wiolonczelistką Katarzyną Ewald oraz wiolonczelistą Jose
Enrique BouchÓ w Madrycie. W najbliższym czasie planuje m. in. dokonanie nagrania dla Narodowego Radia Hiszpańskiego dzieł kompozytorów Polskich. Jest Prezesem międzynarodowego stowarzyszenia kulturalnego "Bell'Arte Europa". Stowarzyszenie organizuje koncerty młodych artystów na terenie Hiszpanii, kursy, festiwale oraz Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski Bell'Arte Europa.