IX. Eurochamber Music Festiwal
24.07.2022

Balety na skrzypka i pianistkę. XI. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej „EURO CHAMBER MUSIC FESTIWAL”

Termin: 24 VII 2022, godz. 18:00
Bilety: wstęp bezpłatny;
Szczegółowy program: https://eurochambermusicfestival.com/
Miejsce: Ratusz Staromiejski, ul. Korzenna 33/35

EURO Chamber Music Festival Gdańsk jest międzynarodowym festiwalem muzyki kameralnej odbywającym się od 2012 roku w Gdańsku, jedyną taką inicjatywą na terenie Gdańska i jednym z największych przedsięwzięć tego rodzaju w Europie. 

Wykonawcy:

Lorenzo Rovati - skrzypce

Antonia Valente – fortepian

W programie: 

Ottorino Respighi - 6 Pezzi, P.31

I. Berceuse

II. Melodia

III. Legenda

IV. Valse caressante

V. Serenata

VI. Aria

Aleksandr Głazunow – Trzy  utwory z baletu Raymonda op.57

I. Grand Adagio

II. Valse

III. Entr'acte

Igor Stravinsky - Divertimento z baletu Pocałunek wróżki 

I. Sinfonia

II. Danses Suisses

III. Scherzo

IV. Pas De Deux. Adagio - Variation - Coda

O wykonawcach:

Lorenzo Rovati - skrzypce

Ukończył z najwyższą oceną Konserwatorium Muzyczne im. G. Verdiego w Mediolanie, studiował pod kierunkiem Felice Cusano w Scuola di Musica di Fiesole. Naukę kontynuował  w Niemczech, gdzie uzyskał tytuł licencjata i magistra w Hochschule fuer Musik w Norymberdze kształcąc się pod kierunkiem Daniela Gaede. Uczestniczył w kursach mistrzowskich pracując m.in. z Gerhardem Schultzem, W. Steude, Heime Muellerem, Raphaelem Olegem.

Laureat nagród krajowych i międzynarodowych, występował jako solista  i kameralista  w różnych formacjach we Włoszech, Niemczech, Austrii, Czechach, Szwajcarii, Szwecji, Francji, Albanii, Chorwacji, Polsce, Anglii i Omanie.

W 2018 roku wykonał Koncert skrzypcowy L. van Beethovena z Ettore Pozzoli Orchestra pod dyrekcją Luki Ballabio, Symfonię hiszpańską E.Lalo z Sycylijską Orkiestrą Symfoniczną pod dyrekcją Ottavio Marino z okazji Stolicy Kultury w Palermo. Zagrał także Koncert op.77 J. Brahmsa z towarzyszeniem Westbohemischer Symphonieorchester.

Od 2017 roku współpracuje jako skrzypek solista z Sycylijską Orkiestrą Symfoniczną w Palermo, Orkiestrą Teatru Carlo Felice w Genui oraz Orkiestrą Ente lirico di Sassari. Wcześniej zapraszany był do projektów realizowanych we współpracy z  Orchestre Philarmonique de Strasbourg, Camerata Nordica, Nürnberger Symphoniker. Od 2019 roku jest członkiem nowo powstałej orkiestry La Fil pod dyrekcją Daniele Gatti.

Gra na skrzypcach Spiegla zbudowanych w Budapeszcie w 1929 roku.

Antonia Valente – fortepian

Rozpoczęła studia muzyczne w Konserwatorium Monopoli „N. Rota”, gdzie uzyskała dyplom jako solistka pod kierunkiem R. Bollea i B. Lupo. Studia magisterskie ukończyła w Hochschule für Musik we Fryburgu pod kierunkiem E. Kolodina, a w 2008 roku uzyskała również tytuł magistra solisty z orkiestrą w Konserwatorium „N.Rota”. Wśród jej mentorów znajdują się m.in. C. Martinez-Mehner, S. Santangelo, A. Jasiński, C. Burato, R. Levin, K. Moretti oraz K. Bogino, J. Widmann, JP. Schulze, Justus Zeyen.

Kameralistka i zaangażowana promotorka muzyki, występuje z renomowanymi muzykami, takimi jak: Jennie Abrahamson, Giovanni Sollima, Cristina Zavalloni, Marcelo Nisinman, Per Arne Glorvigen, Enrico Bronzi, Claudio Martinez-Mehner, Muriel Cantoreggi, Eddie Daniels, Betty Garcès, Manuela Custer, koncertując w niemalże wszystkich krajach Europy. Jest założycielką Ensemble'05, grupy skupiającej wyjątkowych młodych muzyków wokół uznanych artystów. Ponadto Antonia Valente była przez pięć kolejnych sezonów stypendyską Fondazione „Paolo Grassi”.

Pełni funkcję doradcy artystycznego w takich projektach jak « Italian moods through times », « Italian moods through times » i „Małe narody wielkie dźwięki”, „Novecento e oltre” czy choćby tematyczne koncerty Fondazione „Paolo Grassi” i Grandi Interpreti al Radar (2019).

Od 2012 roku poświęca się również pedagogice, jako nauczyciel gry na fortepianie i akompaniator śpiewaków. Współpracowała z Hochschule für Musik, Theater und Medien w Hanowerze oraz z Konserwatorium w Lecce. Obecnie mieszka w Madrycie, gdzie pracuje w Escuela de Musica Reina Sofia oraz w Centro Superior de Enseñanza Musical Katarina Gurska.

Jej nagranie wybranych utworów Mauro Giuliani dla SMC Records zostało odznaczone jako płyta miesiąca i otrzymało pięć  gwiazdek w Amadeus Magazine (styczeń 2016).

Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska

Organizator: Stowarzyszenie Artystów "Zdolni do Wszystkiego"

Współpraca: Nadbałtyckie Centrum Kultury

 

Osoby ze szczególnymi potrzebami, proszone są o wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału w wydarzeniu oraz kontakt na adres mailowy: anna.piotrowska@nck.org.pl lub sekretariat@nck.org.pl, a także bezpośrednio w siedzibie organizatora (ul. Korzenna 33/35, Gdańsk) od pon. do pt., w godz. 9:00-14:00 lub pod numerem telefonu 58 326 10 10

Deklaracja dostępności