recycle upcycle 30 lat NCK
04.09.2022

Recycle-Upcycle. 30 lat NCK – oprowadzanie kuratorskie dla osób z niepełnosprawnością wzroku

Termin: 4.09.2022, godz. 16:00
Bilety: wstęp bezpłatny; obowiązują zapisy przez mail anna.piotrowska@nck.org.pl, sms 696 141 674
Miejsce: Centrum św. Jana, ul. Świętojańska 50

Wystawa „Recycle-upcycle. 30 lat NCK” prezentuje bogatą historie Nadbałtyckiego Centrum Kultury, zwanego przez przyjaciół „Encekiem”. Znalezione w archiwach materiały posłużyły jako tworzywo dla opowieści o wydarzeniach kulturalnych podejmowanych przez NCK przez ostatnie 30 lat. 

Tytuł wystawy ma kilka znaczeń. Oznacza upływ czasu i ekologię. Przeszukiwaniu przez nas zakurzonych magazynów i archiwum, przepełnionych wieloma przedmiotami i papierami, towarzyszyła refleksja nad powinnością myślenia o naszej pracy w sposób klimatycznie odpowiedzialny. Recycling to używanie rzeczy ponownie. Upcycling to zmiana przedmiotu w taki, który ma większą wartość niż miał na początku. Znalezione w archiwum naszej instytucji historie, projekty, zdjęcia prezentujemy Państwu na nowo.

Do tworzenia wystawy zaprosiliśmy też dwie artystki z Trójmiasta. Były to Agnieszka Wołodźko i Patrycja Orzechowska. Obie artystki pracowały wcześniej przy naszych wydarzeniach. Patrycja i Agnieszka zrobiły dwie instalacje artystyczne. Pierwsza spogląda w przeszłość i celebruje postać jednego z naszych pracowników. Bazując na metaforycznym recyklingu wspomnień, opowiada o niezwykłej i czułej relacji człowieka z budynkiem, którym przyszło mu się opiekować. Druga, korzystając z materialnej spuścizny przeszłości, wykorzystuje w swej formie głównie elementy znalezione w naszych magazynach i podejmuje próbę wywróżenia z czym przyjdzie nam - jako instytucji - mierzyć się w przyszłości.

Wsparcia podczas oprowadzania udzieli na Stowarzyszenie „Okno na Świat” oraz Fundacja I See You. 

Logo Stowarzyszenia Okno na Świat    Logo i see you

Wszelkie pytania dotyczące wydarzenia można kierować do  koordynatorki ds. dostępności Anny Marii Piotrowskiej, mailowo na adres anna.piotrowska@nck.org.pl lub telefonicznie 696 141 671

Wystawa jest częścią obchodów 30-lecia Nadbałtyckiego Centrum Kultury pod nazwą 30-lecie NCK - realizacja wystawy, koncertów oraz spotkań, dofinansowanego ze środków Gminy Miasta Gdańska.

Teksty prezentowane na wystawie w wersji uproszczonej