09.10.2006 - 09.10.2006

Giedroyc - wszystko to, czego nam brakuje: zaangażowanie - w ramach III edycji Festiwalu Kultura Polskich Czasopism

Nadbałtyckie Centrum Kultury i Fundacja Otwarty Kod Kultury zapraszają 9 października 2006 (poniedziałek) o godz. 17.00 do Ratusza Staromiejskiego w Gdańsku, ul. Korzenna 33/35, na panel dyskusyjny z udziałem redaktorów czasopism kulturalnych - "Giedroyc - wszystko to, czego nam brakuje: zaangażowanie".

 

Spotkanie organizowane w ramach obchodów Roku Jerzego Giedroycia

 

oraz III edycji Festiwalu Kultura Polskich Czasopism.

 

Brak zaangażowania ludzi kultury w sprawy społeczne jest kwestią problematyczną. Niewątpliwie jednak demonstrowanie braku zainteresowania polityką jest modne. A w związku z tym postawa, jaką reprezentował Jerzy Giedroyc w epoce, czy raczej w epokach, w których żył i tworzył, wydaje się dziś równie chwalebna, co egzotyczna. Chcielibyśmy, aby historia działalności Jerzego Giedroycia zainspirowała panelistów i publiczność do dyskusji o współczesnych formach i możliwościach angażowania się ludzi kultury w sprawy społeczne, w tym politykę.

 

 

Program

 

17.00 FILM

 

 

REDAKTOR - reż. Ignacy Szczepański, TVP, 1994, 41 min

 

"Zarejestrowane w Maison-Laffitte wypowiedzi Jerzego Giedroycia i Zofii Hertz. (...) Opowiadają o historii i bieżącej działalności Instytutu Literackiego, o swym miesięczniku i jego współpracownikach. Mówią z wdzięcznością o ofiarności czytelników, którzy przez całe lata wspierali placówkę finansowo, o stosunku do Polaków w kraju i do przemian, jakie na przestrzeni lat dokonywały się nad Wisłą" (źródło: www.filmpolski.pl).

 

18.00 PANEL DYSKUSYJNY

 

„Giedroyc - wszystko to, czego nam brakuje: zaangażowanie”

 

 

W dyskusji udział biorą:

 

- Edwin Bendyk - "Polityka"

 

dziennikarz, publicysta, zajmujący się problematyką cywilizacyjną i wpływem technologii (m.in. internetu) na życie społeczne. Dziennikarz m.in. tygodnika „Nowoczesność”, Polskiej Agencji Informacyjnej, „życia Warszawy”, „Wiedzy i życia”, magazynu „WWW”. Obecnie związany z tygodnikiem „Polityka”, gdzie jest szefem działu Internet. Publikuje także w tygodniku „Computerworld” i „Res Publice Nowej”.

 

Autor publikacji: Zatruta studnia. Rzecz o władzy i wolności (nominowana do Nagrody NIKE 2003); Antymatrix - człowiek w labiryncie sieci

 

Stefan Chwin – polski powieściopisarz, krytyk literacki, eseista, historyk literatury, grafik związany z Gdańskiem. Wykłada na Uniwersytecie Gdańskim. Swoje artykuły publikuje w czasopismach zagranicznych: niemieckich, szwedzkich, anglojęzycznych, a także w prasie polskiej. Jako naukowiec zajmuje się romantyzmem i romantycznymi inspiracjami w literaturze nowoczesnej (m. in. u Witolda Gombrowicza). Najsłynniejszą jego powieścią jest Hanemann (1995). Ostatnią książką jest żona prezydenta (2005).

 

 

- Wojciech P. Duda - "Przegląd Polityczny"

 

Redaktor naczelny gdańskiego kwatalnika poświęconego polityce, kulturze i historii

 

 

- Janusz Korek - Uniwersytet Południowego Sztokholmu;

 

wykładowca na Uniwersytecie Południowego Sztokholmu. Prozaik. Autor książki Paradoksy paryskiej "Kultury": ewolucja myśli politycznej w latach 1947-1980. Swoje teksty publikuje m.in. w „Opcjach” i „Twórczości”.

 

 

- Marek Zaleski – historyk literatury, pracownik Instytutu Badań Literackich PAN, współredaktor kwartalnika „Res Publica Nowa”. Od 2005 jest jurorem Nagrody Literackiej NIKE. Autor książek i szkiców poświęconych polskiej literaturze współczesnej. Opublikował Przygodę drugiej awangardy (Wrocław 1984, 2000), zbiór wyróżnionych nagrodą Fundacji Kościelskich szkiców Mądremu biada? (Paryż 1990), Formy pamięci. O przedstawianiu przeszłości w polskiej literaturze współczesnej (2004) oraz Zamiast. O twórczości Czesława Miłosza (2005) za którą otrzymał nominację do Nagrody Literackiej „Gdynia”. Jest też współredaktorem tomu Maski współczesności (Warszawa 2001).