grafika z napisem festiwal literatury dla dzieci
20.09.2022 - 25.09.2022

9. Festiwal Literatury dla Dzieci

Termin: 20-25.09.2022

Miejsce: NCK - Ratusz Staromiejski

Wstęp: informacja wkrótce

 

 

Na językach! to hasło przewodnie 9. Festiwalu Literatury dla Dzieci, który odbędzie się w tym roku w Gdańsku (20-25 września) i Krakowie (16-20 listopada). W programie spotkania i warsztaty z najlepszymi polskimi twórcami książek dla dzieci i młodzieży - i wiele więcej! Nadbałtyckie Centrum Kultury jest współorganizatorem tego wydarzenia w Gdańsku. 

Języki się nam pomieszały. Miało to miejsce, jak powszechnie wiadomo, bardzo, bardzo dawno temu za siedmioma górami, za siedmioma rzekami, za siedmioma prorokami u stóp Wieży Babel. Ale to nie było tak, że one się wymieszały i cześć. Nie! One się ciągle mieszają, plączą, szeleszczą, skrzypią i skrzeczą! Jest też tych mieszaczy-specjalistów cała masa. Porozmawiamy sobie z nimi, jak to jest z tymi językami - i co zrobić, żeby się dogadać! Poza językiem polskim na Festiwalu usłyszycie z pewnością i ukraiński, i wietnamski, a nawet psi i koci!

W tym roku Festiwal obchodzi dziewiąte urodziny, możemy więc powiedzieć, że jest już w wieku prawie nastoletnim. I tak jak nastolatki i nastolatkowie ciągle zmienia się, a wraz z nim rośnie publiczność, która jest coraz bardziej ciekawa świata, zadaje coraz więcej pytań, a przede wszystkim - nie musimy już się martwić, czy lubi czytać. Bo wiemy, że lubi! 

Festiwal Literatury dla Dzieci to już tradycyjnie program wypełniony wydarzeniami i wrażeniami, na które zapraszamy zarówno rodziny z najmłodszym pokoleniem czytelników, młodzież, ale także nauczycieli, edukatorów, bibliotekarzy i wszystkich zainteresowanych współczesną literaturą dziecięcą.

Na pierwszą odsłonę Festiwalu w Gdańsku zaplanowaliśmy mnóstwo spotkań z pisarzami i ilustratorami. W programie znalazły się m.in. uwielbiane przez dużych i małych „Czytanki po zachodzie słońca”, spacer po Stoczni Gdańskiej szlakami pracujących tam niegdyś kobiet, koncert zespołu Czereśnie oraz plenerową, dwujęzyczną wystawę na podstawie książki „Co robią uczucia?”, którą od 5 września będzie można zobaczyć w ogrodzie Pałacu Młodzieży. 

Wśród gości festiwalu spotkamy twórców nagradzanych i nominowanych do najważniejszych literackich wyróżnień w tym Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego i Nagrody Literacka Podróż Hestii. Będą z nami m.in.: Justyna Suchecka, Michał Rusinek, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Agnieszka Wolny-Hamkało, Tina Oziewicz, Ton Van Anh oraz wybitni ilustratorzy m.in. Piotr Socha, Daniel de Latour, Susie Hammer, Grażka Lange i Agata Królak. Festiwalowych gości spotkamy też na wydarzeniach towarzyszących w Bibliotece Miejskiej Słupsku i Stacji Kultura w Rumii. 

Gdańska edycja Festiwalu jest jedną z dwóch, jakie zaplanowaliśmy na ten rok. Czytelników i czytelniczki z południa Polski zaprosimy w grudniu do Krakowa, gdzie finałowi festiwalu towarzyszyć będzie po raz kolejny Gala Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego dla najlepszej książki dziecięcej roku.

 

PROGRAM WYDARZEŃ W NCK:

21 września

12:00-13:00 Принц у місті / Królewicz w mieście – warsztaty polsko-ukraińskie z Tatianą Czykałową, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Korzenna 33/35, wiek 5+

Pewnego dnia królewicz ucieka do miasta. W końcu nawet mieszkanie we wspaniałym zamku może się czasem znudzić! Razem z naszym bohaterem pięciolatki będą podróżować pociągiem i samolotem, odwiedzą kawiarnię i muzeum, będą jeździć na hulajnodze i puszczać latawce. Czeka też na nie wiele pomysłowych i zabawnych ćwiczeń plastycznych pomagających rozwijać sprawność ręki, spostrzegawczość i wyobraźnię i zachęcających do twórczej odwagi – a to wszystko podczas warsztatów na podstawie zeszytu do ćwiczeń “Królewicz w mieście”.

Під час майстер-класу за книгою Домініки Черняк-Хойнацької «Принц у місті» учасники вирушать в уявну подорож разом з головним героєм! Всі знають, що кожна подорож приховує багато несподіванок. Такою несподіванкою буде для наших п’ятирічних учасників пляшка скарбів, яку вони самостійно виготовлять. А ще весела зарядка принца, релаксаційні вправи, обговорення – все це в ігровому форматі сприяє розвитку сенсорної системи та творчої уяви. 

Zapisz się!

 

16:00-17:00 -Miau! -Hau! -Co? – rozmówki kocio-piesko-ludzkie – warsztaty ilustratorskie z Grażką Lange i Moniką Hanulak, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Korzenna 33/35, wiek 4+

O czym rozmawiają psy kiedy nie ma nas w domu? O czym plotkują koty na parapecie? I najważniejsze pytanie – co one czytają?! Razem z wybitnymi ilustratorkami, Grażką Lange i Moniką Hanulak, stworzymy wielkoformatowe dzieła z graficznym pazurem. 

Zapisz się!

 

22 września

16:00-17:00 Misie, zwierzcież mi się! – czyli wszystkie uczucia niedźwiadków– warsztaty z ilustratorką Agatą Królak, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Korzenna 33/35, wiek 4+

Misie, tak jak przedszkolaki, mają mnóstwo różnych uczuć. I tak jak przedszkolaki, nie zawsze wiedzą jak je nazwać. Dlatego opisują je tak jak potrafią, czyli za pomocą konkretnych sytuacji. Czuję się tak, jakbym potrafił fruwać. Czuję się tak, jakbym zgubił ulubiony kamyk. A Wy, jak się czujecie? Razem z ilustratorką Agatą Królak przepytamy Misie z ich życia emocjonalnego i narysujemy wszystkie uczucia niedźwiadków.

LISTA REZERWACJI PĘKŁA W SZWACH!

ZAPISZ SIĘ NA LISTĘ REZERWOWĄ: promocja.fldd@gmail.com

 

23 września

12:00-13:00 Історія дракона / Smocza historia – warsztaty polsko-ukraińskie z Tatianą Czykałową, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Korzenna 33/35, wiek 4+ 

Rozpoznaj ślady smoka! Zmień swoją rękę w pazurzastą smoczą łapę! Wymyśl, jak wspiąć się na szczyt góry! Pewnego razu smok z gęstego lasu i nieustraszona królewna wybrali się razem na wędrówkę. Zobacz, kogo spotkali po drodze – a przy okazji rysuj, maluj, wydzieraj i naklejaj.

Pomysłowe i zabawne warsztaty na podstawie ćwiczeń Smocza historia pomogą czterolatkom rozwijać sprawność ręki, spostrzegawczość i wyobraźnię oraz zachęcą je do zabaw plastycznych z wykorzystaniem różnorodnych technik.

Під час майстер-класу «Історія дракона» маленькі учасники зануряться до світу драконів, які їм так подобаються. За допомогою релаксаційного етюду та рольової гри на деякий час вони перетворяться на справжніх драконів. Створять власного дракона Роберта та навчаться драконячому диханню! 

Такий цікавий творчо-інтегрований формат взаємодії з чудовою книгою Домініки Черняк-Хойнацької сприяє розвитку пізнавальних процесів у дітей 4-х років: наочно-дійового та наочно-образного мислення, креативності, а також сенсорної системи, мовного дихання тощо.

Zapisz się!

 

16:00-17:00 La bestia, czyli jak oswoić potwora – warsztaty z ilustratorką Susie Hammer, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Korzenna 33/35, 4+

To będzie historia o kocie, żółwiu i … bestii. Ale czy ta bestia jest naprawdę taka straszna? Razem z uznaną ilustratorką Susie Hammer spróbujemy narysować różne przerażające potwory i sprawdzimy czy nadal się ich boimy. Kto wie, może ten wilk nie będzie tak straszny, jeśli namalujemy go sami?

Zapisz się!

 

 

Link do pełnego programu poniżej

 

Organizator: Fundacja Burza Mózgów, Miasto Gdańsk, Instytut Kultury Miejskiej, Województwo Pomorskie

Współorganizator: Nadbałtyckie Centrum Kultury

Osoby ze szczególnymi potrzebami, proszone są o wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału w wydarzeniu oraz kontakt na adres mailowy: anna.piotrowska@nck.org.pl lub sekretariat@nck.org.pl, a także bezpośrednio w siedzibie organizatora (ul. Korzenna 33/35, Gdańsk) od pon. do pt., w godz. 9:00-14:00 lub pod numerem telefonu 58 326 10 10

Deklaracja dostępności