zdjęcie miasta z lotu ptaka, kamienice, parki. Napis "Miastoplażalas, warsztaty plenerowe"
20.05.2023

MIASTOplażaLAS - warsztat plenerowy | miasto

Termin: 20 V 2023, godz. 11.00-14.00

Miejsce wydarzenia: Gdańsk - Stare Miasto/ Ołowianka

Dla kogo: warsztaty dla młodzieży od lat 15 oraz dorosłych;

Wstęp: bilety 30 zł (ulgowe) i 40 zł (normalne). www.nck.interticket.pl

Kuratorki projektu: Aleksandra Kminikowska, Anna Zalewska-Andruszkiewicz

 

Wiosna, wiosna… Budzimy zmysły z zimowego letargu i zapraszamy Was na cykl trzech niecodziennych warsztatów w formacie spacerowym, podczas których eksplorować będziemy tytułowe przestrzenie. Otoczeni trójmiejskimi lasami, smagani zatokową bryzą przypominamy Wam nieśmiało, że mieszkamy w jednym z najpiękniejszych rejonów Polski. Wybierzcie się z nami w nieoczywistą podróż angażującą wszystkie zmysły. Celem warsztatów jest eksplorowanie naszej relacji z otaczającą nas w całej złożoności nie-ludzką naturą. Wielozmysłowe, czułe i świadome spojrzenie na krajobraz, w którym żyjemy i zrozumienie następstw zmian klimatycznych, których na co dzień doświadczamy. 

Pierwsze spotkanie przygotowane zostało we współpracy z Instytutem Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie i koncentrowało się na zagadnieniach związanych ze zmianami klimatu i ich skutkami dla środowiska morskiego i brzegu morza. Z pracownikami Instytutu spotkaliśmy się 15 kwietnia 2023 r. na PLAŻY w Gdyni Orłowie. Poznaliśmy wówczas zagrożenia dla strefy brzegowej wynikające z podnoszącego się poziomu morza oraz coraz częstszego występowania ekstremalnych zjawisk pogodowych. Przyjrzeliśmy się problemowi zanieczyszczania plaż przez ludzi, roli wydm jako naturalnych obiektów hydrotechnicznych, poznaliśmy przyrodniczą rolę plaży jako granicy światów. Pomoczyliśmy się również w wodzie. Założyliśmy wodery, w ręce wzięliśmy dragi, pobraliśmy próbki i pod okiem naukowców PAN, zachowując należny dla tego mikroświata szacunek i delikatność, odkryliśmy bioróżnorodność Bałtyku.

Czas na kolejne warsztaty. Do kolejnego spaceru zaangażujemy przede wszystkim słuch. Autorem scenariusza tego spotkania jest Emiter (Marcin Dymiter). 20 maja 2023 r. zabierze nas w intrygującą podróż przez MIASTO, a kompasem wyznaczającym kierunek spaceru będzie dźwięk. We wstępie do spotkania nasz przewodnik zaznajomi nas z historią i podstawowymi pojęciami związanymi z pejzażem dźwiękowym. Dowiemy się czym właściwie jest wspomniany pejzaż, co bada ekologia akustyczna, czym jest soundmark i co właściwie robią twórcy nagrań terenowych. Po krótkim wstępie, wyposażeni w podstawową wiedzę, ruszymy wzdłuż Kanału Raduni, obserwować uchem Gdańsk. W ramach ćwiczeń będziemy przyglądać się zjawiskom, takim jak rytm, ruch, powtórzenie, które można zobaczyć w mieście, w architekturze i przyrodzie. Doświadczymy też miejskiej wibracji. Zbadamy jak elementy architektury, takie jak wiadukty, mosty, schody, ściany rezonują, oddają rodzaj pulsacji w środowisku miejskim.

 

Na ostatnie spotkanie wybierzemy się 3 czerwca 2023 r. do Gdańska Wrzeszcza z tancerkami i choreografkami związanymi z Fundacją Polka Dot: Natalią Chylińską, Katarzyną Kanią i Katarzyną Pastuszak. 

 

Plan warsztatów:

PLAŻA

15.04.2023, godz. 10-13, Gdynia Orłowo 

Prowadzenie: Tomasz Kijewski, Izabela Kotyńska-Zielińska i Tymon Zieliński

MIASTO

20.05.2023, godz. 11-14, Gdańsk Stare Miasto

Prowadzenie: Emiter (Marcin Dymiter)

LAS

3.06.2023, godz. 11-14, Gdańsk Wrzeszcz

Prowadzenie: Natalia Chylińska, Katarzyna Kania i Katarzyna Pastuszak

 

Organizator: Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku

Wydarzenie odbędzie się z udziałem fotografa i/lub ekipy filmowej, którzy zrealizują reportaż w celach dokumentacyjnych i promocyjnych. Uczestnictwo w wydarzeniach oznacza zgodę na wykorzystanie wizerunku do ww celów.