Centrum św. Jana
26.09.2023

„Kult dla ślepców? Protestantyzm a sztuka sakralna” – VII wykład. Cykl świętojański

Termin: 26 IX 2023, godz. 18.00
Koordynatorka: Iwona Berent, Kierowniczka Działu Opieki nad Zabytkami NCK
Prelegentka: Dominika Kałabun-Nakielska;
Typ: siódmy wykład z cyklu Ocalone od zapomnienia. Świętojańskie spotkania z kulturą i sztuką.
Wykłady cykliczne w każdy ostatni wtorek miesiąca;
Bilety: wstęp bezpłatny;
Miejsce: Centrum św. Jana, ul. Świętojańska 50

W 2020 r, zakończyła odbudowa i adaptacja kościoła św. Jana w Gdańsku na centrum kultury. To wyjątkowy obiekt, który nieczynny przez wiele dziesięcioleci – do lat 90. – obecnie znów jest dostępny dla artystów, turystów i mieszkańców Gdańska. Dlatego zapraszamy do zapoznania się z  zachowanym dziedzictwem kulturowym tego wyjątkowego miejsca poprzez różne dziedziny nauki : historię, historię sztuki, architekturę, konserwację zabytków czy filologię klasyczną, czasami w sposób nieoczywisty i zaskakujący. Odkryjemy ciekawostki i detale, które nie są powszechnie znane, a zbadane i znane wąskiemu kręgowi specjalistów, którzy podzielą się z nami swoją wiedzą.

Stosunek protestantyzmu do sztuki sakralnej był bardzo zróżnicowany i ewoluował w ciągu wieków. Takie widoki jak protestanci palący religijne obrazy czy puste, białe protestanckie kościoły są dużym uproszczeniem. Co tak właściwie reformatorzy mówili o sztuce? Czy protestantyzm to kult dla ślepców, w którym nie ma miejsca na sztukę? Jak właściwie wyglądała protestancka sztuka religijna?

Prelegentka: Dominika Kałabun-Nakielska  historyczka sztuki, religioznawczyni, przewodniczka po Warmii, Mazurach i Trójmieście. Zawodowo związana z Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, gdzie pełni obowiązki kierownika Działu Sztuki Dawnej i Rzemiosła Artystycznego, współtworzy wystawy i opiekuje się kolekcjami metali, tkanin oraz ikon.

Koordynatorka: Iwona Berent, Kierowniczka Działu Opieki nad Zabytkami NCK

Zobacz inne wykłady z tego cyklu

Osoby ze szczególnymi potrzebami, proszone są o wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału w wydarzeniu oraz kontakt na adres mailowy: anna.piotrowska@nck.org.pl lub sekretariat@nck.org.pl, a także bezpośrednio w siedzibie organizatora (ul. Korzenna 33/35, Gdańsk) od pon. do pt., w godz. 9:00-14:00 lub pod numerem telefonu 58 326 10 10

Deklaracja dostępności

Wydarzenie odbędzie się z udziałem fotografa i/lub ekipy filmowej, którzy zrealizują reportaż w celach dokumentacyjnych i promocyjnych. Uczestnictwo w wydarzeniach oznacza zgodę na wykorzystanie wizerunku do ww celów.