grafika internetowa, elementy zamków, proporce, napis "Zamki Pomorza Gdańskiego, 4 X Świecie"
25.10.2023

Zamki Pomorza Gdańskiego. Gdańsk – wykład prof. Andrzeja Januszajtisa

Termin: 25 października 2023, godz. 17.30;

Bilety: bezpłatny;

Miejsce: Ratusz Staromiejski, ul. Korzenna 33/35

Udogodnienia: pętla indukcyjna

 

Cykl wykładów prof. Andrzeja Januszajtisa w roku 2023 nosi tytuł ,,Zamki Pomorza Gdańskiego’’. Zapraszamy na kolejne spotkanie cyklu, które przybliży historię zamku w Gdańsku.

 

Gdańsk

Z inicjatywy wielkiego mistrza krzyżackiego Dietricha von Altenburg około 1340-1343 roku, w miejscu wczesnośredniowiecznego grodu książąt pomorskich powstał zamek krzyżacki w Gdańsku. Budowla stanowiła ważny punkt administracyjny i militarny. Przy zamku pobierano cła - działalność ekonomiczna komtura, przynosiła ogromne zyski zakonowi, który łupił gospodarczo gdańskich kupców. W roku 1454 wybuchło powstanie antykrzyżackie, komtur zamkowy Konrad Pfersfelder poddał zamek, a gdańszczanie rozebrali go natychmiast. Można to zrozumieć jako potrzebę zniszczenia symbolu krzyżackiego hegemonizmu, jak i przezornemu zlikwidowaniu warowni która w przyszłości mogła zagrażać interesom miasta.

Zamek wzniesiono na planie nieregularnego trapezu a jego najdłuższy bok przylegał do Motławy.

Przedbramie chroniło tzw. zamek wysoki. W skrzydle północnym znajdował się bogato udekorowany kościół zamkowy. Zamek otoczony był murem z narożnymi basztami. Za osłoną warowni funkcjonował kontrolowany przez załogę twierdzy port. W razie potrzeby był on zamykany łańcuchem, przeciągniętym przez Motławę z zamku do strażnicy umiejscowionej na wyspie Ołowianka.

Niestety zamek nie zachował się do czasów dzisiejszych ale zachował się mur zewnętrzny czworobocznej wieży, wmurowany w fasadę domu przy ulicy Wartkiej.

Zobacz inne wykłady prof. A. Januszajtisa:

Zamki Pomorza Gdańskiego

Sławni ludzie z Pomorza

Gdańsk i Europa

(polecamy również Ocalone od zapomnienia. Świętojańskie spotkania z kulturą i sztuką, koordynator Iwona Bernet)

 

 

 

 

Osoby ze szczególnymi potrzebami, proszone są o wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału w wydarzeniu oraz kontakt na adres mailowy: anna.piotrowska@nck.org.pl lub sekretariat@nck.org.pl, a także bezpośrednio w siedzibie organizatora (ul. Korzenna 33/35, Gdańsk) od pon. do pt., w godz. 9:00-14:00 lub pod numerem telefonu 58 326 10 10

Deklaracja dostępności

Wydarzenie odbędzie się z udziałem fotografa i/lub ekipy filmowej, którzy zrealizują reportaż w celach dokumentacyjnych i promocyjnych. Uczestnictwo w wydarzeniach oznacza zgodę na wykorzystanie wizerunku do ww celów.