niebieskie logo. Napis "RadUNIA kultury. Latający Uniwersytet"
16.10.2023

Latający Uniwersytet RadUNII Kultury. Wykład V. Wolne Miasto Paradoksów. Historia Gdańska międzywojennego.

Termin: 16 października, godz. 18.00

Miejsce wydarzenia: Oblackie Centrum Edukacji i Kultury, Gdańsk, ul. Elżbietańska 9/10

Wstęp: wolny

 

W 2023 ruszył Latający Uniwersytet RadUNII Kultury, czyli cykl otwartych popularnonaukowych wykładów, które przybliżają historię Gdańska. Cykl skierowaliśmy do mieszkańców, osób zainteresowanych historią, chcących z jednej strony dowiedzieć się czegoś nowego, ale i uporządkować wiedzę, którą mają.

 

Wykład V: Wolne Miasto Paradoksów. Historia Gdańska międzywojennego. 

Historia istniejącego w latach 1920-1939 Wolnego Miasta Gdańska pełne jest paradoksów. Powstało ono jako kompromis, w celu rozwiązania polsko-niemieckiego konfliktu o ten strategicznie położony u ujścia Wisły port i ośrodek produkcyjny, W praktyce stało się zarzewiem ciągłych napięć w stosunkach między Berlinem i lokalnymi, gdańskimi władzami, a Warszawą. Mimo obecności wielu mniejszości (z polską na czele) i pozornej wielokulturowości, w istocie miasto zachowało nadal swój niemiecki charakter - ba!, ze względu na swoją formułę zaczęło (paradoksalnie, jeszcze bardziej, niż to miało miejsce przed I wojną światową!) podkreślać swoje przywiązanie do niemieckiego kręgu kulturowego. Paradoksów jest jednak o wiele więcej. Część z nich, a także odpowiedzi na szereg innych, najczęściej pojawiających się pytań o naturę powersalskiego Wolnego Miasta Gdańska, przedstawi syntetycznie dr Jan Daniluk, historyk i badacz z Uniwersytetu Gdańskiego. 

dr Jan Daniluk – historyk, badacz i publicysta, pasjonat dziejów przede wszystkim Gdańska i Sopotu oraz II wojny światowej, wykładowca Uniwersytetu Gdańskiego i Uniwersytetu SWPS, autor m. in. Dwudziestolecie pomiędzy. Miniatury o Wolnym Mieście Gdańsku (1920-1939) /wyd. 2022/ i „Miasta skoszarowane”. Gdańsk i Sopot jako garnizon Wehrmachtu /wyd. 2019/.

 

Partnerzy: Oblackie Centrum Edukacji i Kultury, Muzeum Bursztynu, Muzeum Nauki Gdańskiej, Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego, a także Przedszkole im. Panienki z okienka.

Osoby ze szczególnymi potrzebami, proszone są o wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału w wydarzeniu oraz kontakt na adres mailowy: anna.piotrowska@nck.org.pl lub sekretariat@nck.org.pl, a także bezpośrednio w siedzibie organizatora (ul. Korzenna 33/35, Gdańsk) od pon. do pt., w godz. 9:00-14:00 lub pod numerem telefonu 58 326 10 10

Deklaracja dostępności

Wydarzenie odbędzie się z udziałem fotografa i/lub ekipy filmowej, którzy zrealizują reportaż w celach dokumentacyjnych i promocyjnych. Uczestnictwo w wydarzeniach oznacza zgodę na wykorzystanie wizerunku do ww celów.