05.12.2006 - 05.12.2006

X Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej "Musica nos unit"

X MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL MUZYKI KAMERALNEJ MUSICA NOS UNIT

„Mozart, Schumann, Szostakowicz – trzy style, trzy epoki”

Ratusz Staromiejski, ul. Korzenna 33/35, Gdańsk

5 grudnia 2006, wtorek, godz. 19.00

Andrew Marriner – klarnet

CHILINGIRIAN QUARTET (Wielka Brytania)

Levon Chilingirian – skrzypce
Charles Sewart – skrzypce
Susie MÓszáros – altówka
Philip De Groote – wiolonczela

Program:
W. A. Mozart – 16. Kwartet smyczkowy Es-dur KV 428
Allegro non troppo
Andante con moto
Menuetto. Allegro
Allegro vivace

D. Szostakowicz – 10. Kwartet smyczkowy As-dur op. 118
Andante
Allegretto furioso
Adagio
Allegretto
**********************
W. A. Mozart – Kwintet klarnetowy A-dur KV 581
Allegro
Larghetto
Menuetto. Trio I. Trio II.
Allegretto con variazioni. Adagio. Allegro

Bilety w cenie 30 zł (normalny), 15 zł (ulgowy) do nabycia w Ratuszu Staromiejskim

ANDREW MARRINER - klarnet

Został pierwszym klarnecistą Londyńskiej Orkiestry Symfonicznej w 1986 r. zastępując na tym miejscu Jack’a Brymer’a. Równolegle z karierą orkiestrową utrzymuje swoje stałe miejsce w na światowej scenie solistycznej, odgrywając również aktywną rolę w muzyce kameralnej.

Profesjonalną karierę muzyczną rozpoczął w wieku 7 lat jako chórzysta w King`s College Cambridge. Będąc muzykiem National Youth Orchestra w 1968 r. krótko studiował na Uniwersytecie w Oxfordzie, a następnie odbył intensywne studia w Hanoverze (Niemcy) u Hansa Deinzera.

W 1977 r. pierwszy raz wystąpił w Londyńskiej Orkiestrze Symfonicznej prowadzonej wówczas przez Sergiu Celibidache, a w 1983 r. odbył z nią światowe tourne jako gościnnie występujący pierwszy klarnecista. Później został także pierwszym klarnecistą Academy of St. Martin-in-the-fields.

Jako solista od lat regularnie daje koncerty w Londynie m.in. w dwóch najważniejszych salach koncertowych - Barbican i w Royal Festival Hall. Intensywna kariera międzynarodowa zawiodła go do Mediolańskiej La Scali, wiedeńskiego Musikverein oraz na sceny koncertowe w USA i Australii. Współpracował z takimi dyrygentami jak: Leonard Bernstein, Sir Colin Davis, Richard Hickox, Antonio Pappano, Andre Previn, Rostropovicz, Michael Tilson Thomas and Sir Neville Marriner. Wykonywał światowe premiery koncertów specjalnie dla niego napisanych przez takich kompozytorów jak Robin Holloway, Dominic Muldowney i John Taverner.
Andrew Marriner jest członkiem zarówno Londyńskiej Orkiestry Symfonicznej jak i akademickich zespołów kameralnych. Grał w wielu składach międzynarodowych z muzykami z całego świata. Współpracował z najznakomitszymi indywidualnościami muzycznej sceny kameralnej, takimi jak: Alfred Brendl, Andre Previn, Andras Schiff, Lynn Harrell, Stephen Isserlis, Emmanuel Ax , Helene Grimaud, Sandor Vegh, Manoug Parikian, Vlado Perlemuter i George Malcolm.

Adrew dokonał dotąd wielu nagrań solowych i kameralnych repertuaru klarnetowego m.in. dla takich firm fonograficznych jak: Philips, EMI, Chandos, Collins Classics. Jego koncerty są regularnie rejestrowane przez BBC. W listopadzie 2004 r. ukazało się nagranie koncertu Mozarta, którego dokonał wraz ze swoim ojcem, Neville Marrinerem, i orkiestrą Academy of St. Martin-in-the-fields.

W 2006 r. wykonywał koncert Mozarta wielokrotnie, do najznakomitszych należą występy przy współudziale Sir Colina Davisa i Neville Marrinera w weneckiej La Fenice i w USA.

Andrew jest również znany jako świetny nauczyciel i konsultant, prowadzi warsztaty solowe i orkiestrowe na całym świecie i jest członkiem jury w wielu konkursach instrumentalnych. Jest profesorem “wizytującym” w Royal Academy of Music, nagrodzonym tytułem honorowym w 1996 r.

Mieszka w Londynie z żoną i synem. Jest zapalonym graczem w krykieta i członkiem klubu Lord’s Taverner

CHILINGIRIAN QUARTET (Wielka Brytania)

Levon Chilingirian – skrzypce
Charles Sewart – skrzypce
Susie MÓszáros – altówka
Philip De Groote – wiolonczela

Chilingirian Quartet jest jednym z najznamienitszych i intensywnie koncertujących w świecie zespołów, znanym szczególnie z porywających interpretacji największych kwartetów smyczkowych, jak i imponujących wykonań współczesnego repertuaru.

Kwartet został założony w 1971 roku przez Levon’a Chilingirian’a i Philip’a De Groote. Obok znakomitej kariery solistycznej każdego z członków zespołu, sukcesy odnoszone w muzyce kameralnym przyniosły kwartetowi pożądaną przez wielu Chamber Ensemble Award przyznawaną przez Royal Philharmonic Society. Kwartet jest zespołem rezydującym w Royal College of Music w Londynie, jak również na Letnim Festiwalu Muzycznym Lake District, a w 2005 rezydował na Uniwersytecie Kalifornijskim w Irvine. Miejsca na corocznym kursie muzyki kameralnej prowadzonym przez Chilingirian Quartet w West Dean w Anglii są rozchwytywane przez ambitne, młode, profesjonalne i amatorskie zespoły kameralne.

Zespół występował na największych festiwalach europejskich m.in. w Edynburgu, Cheltenham, Aldeburgh i Tivoli, jak również dawał koncerty w Barbican Centre, Wigmore Hall (Londyn), Concertgebouw (Amsterdam), Munich Herkulessaal, Zurych Tonhalle, Stockholm Konserthuset i Vienna Konzerthauus. Kwartet w każdym sezonie odbywa tournee po Ameryce Północnej, a także często występuje w Australii, Nowej Zelandii, Japonii, Azji, Afryce i Południowej Ameryce.

Chilingirian Quartet, szczególnie doceniany za intuicję i wyobraźnię muzyczną, wykonał wiele światowych premier – ostatnio kwintet wiolonczelowy Abstract Mirrors Michael’a Berkeley oraz Serenade and Elegy Hugo Wood’sa – ma również szczególne związki z muzyką Sir Michael’a Tippett’a, którego wszystkie kwartety zespół regularnie wykonuje. W 2005 roku, w celu uczczenia setnych urodzin kompozytora, Chilingirian Quartet wykonał jego Tippett Triple Concerto z BBC National Orchestra of Wales pod batutą Richarda Hickox’a.

Chilingirian Quartet nagrywa na bieżąco dla wiodących brytyjskich wytwórni niezależnych, m.in. Hyperion i Chandos. Rozległa dyskografia zespołu obejmuje m.in. cykle Bartoka i Dworaka. Ostatnio wydane zostały 4 serie kompozycji E. Chausson, 3 serie kwartetów smyczkowych Sir Johna Blackwood’a McEwen’a, jak również nagrodzona płyta z kwintetami fortepianowymi Renaldo Hahn’a i Louis’a Vierne. Wcześniej w tym roku Wytwórnia Chandos wydała nową płytę z kwartetem Michael’a Berkeley’a Magnetic Fidel i kwintetem Abstrakt Mirrors. Ostatnio kwartet wziął udział w projekcie wydania na DVD kwartetów Beethovena zarejestrowanych na żywo podczas Festiwalu Orpheus and Bachus we Francji, a w tym roku zarejestrował 6 kwintetów smyczkowych Mozarta, które będą wydane przez CRD Records. Regularne transmisje w całej Europie i Ameryce Północnej uzupełniają współpracę zespołu z BBC.

Levon Chilingirian – urodził się na Cyprze i studiował w Royal College of Music gdzie jest teraz profesorem. W 1969 roku zdobył pierwszą nagrodę w konkursie BBC Beethoven a następnie w 1971 w konkursie dla duetów w Monachium, rozpoczynając w ten sposób długoletnią współpracę z pianistą Clifford’em Benson’em. Jako solista występował z różnymi orkiestrami m.in. Bournemouth Symphony Orcharstra, Philharmonia Orchestra, Rosyjska Narodowa oraz orkiestrą BBC. Jest dyrektorem muzycznym szwedzkiej orkiestry kameralnej, Camerata Nornica oraz zespołu festiwalowego Mendelssohn on Mull.

Charles Sewart ukończył London’s Guildhall School of Music, gdzie studiował skrzypce u Dawida Takeno i kameralistykę u Hans’a Keller’a. Przed dołączeniem do Chilingirian Quartett w 1992, grał i nagrywał z wieloma zespołami kameralnymi m.in. Mistry String Quartet. Był także koncertmistrzem oraz częstym solistą londyńskiej orkiestry kameralnej od 1985 do 1993.

Altowiolistka Susie MÓszáros studiowała w Yehudi Mehuhin School gdzie aktualnie uczy. Jest także profesorem w Royal College of Music. Grała partię pierwszej altówki w Camerata Salzburg a także często występowała ze swoim nauczycielem Sandor’em Vegh’em. W 1977 debiutowała w Wigmore Hall w duecie z Yehudi Menuhinem i występowała z Vladimirem Spivakovem i Arturem Grumiaus. Zdobyła złoty medal w konkursie Royal Overseas League i była finalistką konkursu BBC Young Musician of the Year. Meszaros była również jedną z założycieli Villers Piano Quartet i liderem Kent Opera przez parę lat, jak również liderem wielu zespołów kameralnych m.in. Fitzwilliam Quartet. Wykłada również w Royal Northern College of Music, a także Purcell School.

Urodzony w Johannesburgu w rodzinie profesjonalnych muzyków, wiolonczelista Philip De Groote odbył pierwszą lekcję muzyki w wieku sześciu lat. Zdobył wiele nagród w młodzieńczych latach zanim wstąpił do Royal College of Music, gdzie uzyskał stypendium i studiował u Eileen Croxford. Po dalszych studiach pod kierunkiem Williama Pleetha i Janosa Startera, występował dwukrotnie w telewizji BBC2 w programie znakomitego wiolonczelisty Paula Torteliera. W 1971 zdobył nagrodę Tenuto, przyznawaną przez belgijskie radio i telewizję a następnie założył Chilingirian Quartet, koncertując z nim na całym świecie i nagrywając ponad 50 płyt dla kilku największych wytwórni.