29.11.2006 - 29.11.2006

e-ŚWATY WOBEC PROBLEMÓW WSPÓŁCZESNOŚCI w ramach projektu "Let's hack the illusion!"

 

PROJEKT "Let's hack the illusion!" w ramach przedsięwzięcia EUROPE NOW|NEXT

Społeczeństwo informacji wymaga zastosowania nowoczesnych mechanizmów działania, adekwatnych do tego modelu społecznego. Płynność i nieuchwytność naszej rzeczywistości, a jednocześnie nieuchronność ciągłych zmian niesie za sobą zagrożenie dezaktualizacji, dezinformacji i dezorientacji.

 

 

Istota Haktywizmu i kultury internetu odzwierciedla charakter transformacji oraz sytuację socjopolityczną krajów, które tworzą Europę Nowszą i tych, które nie są częścią tej hybrydalnej konstrukcji. Pojęcie demokracji w niektórych częściach Europy jest wciąż iluzją, w którą chcemy wierzyć.

 

 

Haktywizm (połączenie dwóch słów hakowanie i aktywizm) jest często rozumiany jako pisanie kodu lub manipulowanie bitami, promowanie ideologii politycznych, polityki manifestów, wolności słowa, praw człowieka, etyki informacji.

 

 

 

Twórcą terminu jest pisarz i krytyk Jason Logan King Sack, który użył po raz pierwszy pojęcia aktywizmu w odniesieniu do prac artysty medialnego Shu Lea Chenga w magazynie InfoNation (1995 r.).
Akty haktywizmu są dokonywane w przekonaniu, że właściwe użycie kodu będzie miało będzie miało znaczący wpływ na aktywizm lub protest obywatelski.
Kod ma ogromną siłę oddziaływania, a tak niewiele osób potrafi go napisać.

 

Pierwsze spotkanie i prezentacja projektu:

e-ŚWATY WOBEC PROBLEMÓW WSPÓłCZESNO?CI

Społeczeństwo informacyjne / haktywizm / cyber-zbrodnia / cyber-terroryzm

29 listopada 2006 Cafe Absinthe,

Gdańsk, ul. Św. Ducha 2 (Teatr Wybrzeże)

prezentacje godz. 16.00 - 19.00

dyskusja godz. 20.00-22.00

AKTYW:
 

Lidia Makowska (PL) Let's hack the illusion! - contrculture of the contemporaries?

Agata Rogoś (PL) "New technologies and engaged art in Poland. Is contemporary artist an activist?"
Alek Tarkowski (PL) "Building common wealth. Creation as political action"
?eljko Blaće (HR) "reFactoring REAL"
ÓykĂĽ Ózsoy (TR) " The Survival Guide for an Uncanny World"
Twożywo (PL) "retard netart"
Oleg Kireev (RU) "Hacking the illusion of reality at the bottom: an experience of an activist artist"
Robert Rumas (PL) "Parrhesialive"
Dmitry Bulatov (RU) "The Third Modernization: Towards the postbiological hacktivism"
REP (UKR) "Intervention to post-orange space"

Informacja stała się najważniejszym narzędziem sterowania społeczeństwem. Niematerialne wartości nabierają większego znaczenia ekonomicznego, niż materialne przedmioty. Reklama oraz informacyjny szum to dominanty przestrzeni publicznej. Do tej pory niczym niezachwiany monopol mediów na dystrybucję informacją zaczął zanikać z chwilą pojawienia się Internetu. Globalna sieć przełamała wyłączność mediów na głoszenie prawdy. łatwość, z jaką można prezentować swoje poglądy sprawia, iż zaburzony został paradygmat mediów oparty na schemacie nadawca/odbiorca.

Ważną kwestią stała się zatem konfrontacja z systemem informacyjnym i świadome wkroczenie w jego obszar na zasadzie aktywnego uczestnictwa w procesach społeczno-politycznych.

Sytuacja polityczna w ostatnich latach obnażyła kryzys w Unii Europejskiej i brak komunikacji pomiędzy demokratycznie wybraną władzą a społeczeństwem. Wydaje się ,że nie jesteśmy już w stanie wierzyć w polityczną ideę Europy otwartej i harmonijnej, zaś młode systemy demokratyczne nie są w stanie przeciwstawić się zastanym strukturom.

I tu otwiera się miejsce do działań obywatelskich w cyberprzestrzeni, która aktywizuje swoich użytkowników zmienia ich nastawienie do rzeczywistości - z biernych konsumentów stajemy się aktywnymi eksploratorami, wykorzystującymi funkcjonujące technologie do analizy zastanej i kreacji nowej rzeczywistości. Pionierskie ruchy społeczne oparte o nowoczesne narzędzia komunikacji i formy organizacji zmieniają obraz współczesnego świata. Działania są w każdej chwili dostępne w internecie. Stare problemy rozwiązuje się za pomocą nowych środków, jednocześnie wraz z rozwojem technologicznym pojawiły się nowe problemy, z którymi do tej pory nie mieliśmy do czynienia.

Tylko odpowiednio przygotowane i świadome społeczeństwo będzie w stanie w szybki i skuteczny sposób przeciwstawić się nowym zagrożeniom. Należy zatem dążyć do budowy społeczeństwa otwartego, opartego na szerokim dostępie do informacji i potrafiącego w sposób racjonalny z informacji korzystać. W dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości tylko szybko uczące się i refleksyjne podmioty mają szansę na przetrwanie. Dążmy do uwolnienia informacji oraz dostępu do niej szerokiej publiczności, gdyż jest to droga budowania świadomego społeczeństwa!

www.hacktheillusion.net