31.03.2007 - 31.03.2007

Antystress XIV.. kochamy kobiety

Antystress XIV.. kochamy kobiety

Ratusz Staromiejski, 31.03.2007, 19.00

Nadbałtyckie Centrum Kultury zaprasza na ANTYSTRESS, cykliczną imprezę towarzysko-artystyczną odbywającą się w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku.

Program czternastej edycji "Antystressu" przygotowany będzie dla kobiet i kobietom poświęcony. Miesiąc marzec, przez nieśmiertelny Dzień Kobiet, jest dobrą okazją do bliższego przyjrzenia się twórczości płci pięknej w Trójmieście.

Wstęp: 5 zł dla Pań, 15 zł dla Panów
Bilety do nabycia przed na godzinę przed imprezą w Ratuszu Staromiejskim.

W programie artystycznym wystąpią między innymi: Bożena Ptak (poezja), Małgorzata Szmuda wraz ze Sławkiem Porębski (bębny i perkusjonalia) i Sebastianem ?lusarczykiem (piano), No Limits, Katarzyna Kurdej i Piotr Mania, Włodzimierz Stepuro(solo), Anna Fabrello (sopran) i Olga Nichypornko(fortepian).
Prowadzenie: Tomasz Olszewski;

Gościnnie: Piotr Bikont (reżyser, performer, publicysta, najbardziej znany jako połowa duetu publicystów kulinarnych tworzonego z Robertem Makłowiczem) i Sławomir Palke (współtwórca Akademii Piwa ,wiceprezes Stowarzyszenia Turystycznego Kaszuby, przewodniczący Pomorskiego Klubu Dobrej Marki. Wielbiciel Prawdziwego Piwa i produktów żywnościowych opartych na regionalnych tradycjach) z prezentacją pt. „Smaki Prawdziwego Piwa”, a w niej:

ingrediencje piwne, jak powstaje prawdziwe piwo, rodzaje, celebracja, Beer Cuisine, czyli jak łączyć piwo z żywnością i piwne menu.

A po Antystressie... degustacja piwa Koźlak i żywe (AMBER);

Piwo żywe, o którym m.in. będzie mowa na spotkaniu i na którego degustację zapraszamy, jest jedynym polskim piwem posiadającym rekomendację międzynarodowej organizacji Slow Food, a Koźlak unikalnym piwem na polskim rynku, o rubinowej barwie i charakterystycznym smaku prażonego słodu jęczmiennego.

O wykonawcach:

Bożena Ptak - gdańska poetka, jest autorką pięciu tomów poetyckich: „Zabawa woskiem” (1979), „Z krawędzi mojego księżyca” (1980), „Dyktatura lustra” (1981), „Scena zbiorowa i inne wiersze” (1991), „Sam sama samotny samotna” (1996). Za ten ostatni otrzymała honorową nagrodę Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół‚ Sztuki za Twórczość Artystyczną w 1996 r. W 1996 roku odbyła się premiera śpiewnika Kaszubskiego, który stworzyła z kompozytorką Katarzyną Gaertner. Kilka piosenek śpiewnika zostało uwiecznionych na płycie Czar Korzeni. Jest autorką gdańskiego hymnu „Jestem z Gdańska”, za który otrzymała
w 2002 roku nagrodę Prezydenta Miasta. Utwór ten znajduje się w repertuarze zespołu Golden Life. Inne jej piosenki śpiewają między innymi: Ewa Szwajlik, Jacek Wójcicki, Edyta Geppert. W dorobku artystycznym znajduje się libretto inspirowane operą G. B. Pergolesiego „La serva padrona, czyli vademecum młodej sekretarki”. Opera w reżyserii Doroty Kolak prezentowano w Operze Bałtyckiej w Gdańsku. Przez kilka lat Bożena Ptak była prezesem gdańskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, a na co dzień jest polonistką w I Zespole Szkół‚ STO w Gdańsku.

NO LIMITS - po 10 latach milczenia na rynek muzyczny wraca trójmiejski zespół No Limits. Premiera nowej płyty zapowiedziana jest na 23 marca 2007 roku. Płyta nosi tytuł "Angela" i jak twierdzi zespół inspiracją dla nazwy krążka jest nowa wokalistka: Agnieszka Rassalska, a ściślej jej głos i uroda.

Materiał na krążek był nagrywany w studiu S-1 Radia Gdańsk. Nad nowym brzmieniem zespołu pracował Marcin Iszora, kiedyś śpiewający znany przebój No Limits "On the River".

Piosenka, która zwiastuje nową płytę to kompozycja "Kocham Cię samotnie", No Limits pracują aktualnie nad teledyskiem do tego utworu.

Obecny skład zespołu tworzą:
Agnieszka Rassalska - wokal
Robert Dobrucki - saksofon
Adam Skrzypkowski - trąbka
Maciek Dombrowski - perkusja
Tomek Przyborowicz - bas
Krzysztof Paul - gitary
Maciek łyszkiewicz - fortepian, lider

Małgorzata Szmuda -absolwentka AMG, laureatka wielu konkursów wokalnych, wyróżniona w programie "Szansa na sukces", śpiewająca w Teatrze Wybrzeże, pojawia się także epizodycznie na „szklanym ekranie”.
Obecnie studiuje w Studium Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Gdańsku na wydziale wokalnym. ?piewa standardy jazzowe i kompozycje własne z towarzyszeniem swoich przyjaciół - muzyków i aktorów gdańskiej sceny teatralnej. Obdarzona jest pięknym altem. Jak sama o sobie mówi jest: „zaczarowana brzmieniem grzechotek, dzwoneczków, kopytek, pulsującego rytmu i przestrzeni….”

Katarzyna Kurdej- aktorka Teatru Muzycznego w Gdyni, autorka scenariusza do spektaklu " Być Marylin", w ktorym wykorzystano piosenki Marilyn Monroe w aranżacji Piotra Mani („Running Wild”, „Diamonds Are a Girls Best Friends” „Do It Again”, “My Heart Belongs To Daddy”, “I wanna Be Loved By You” czy “When I Fall in Love”)
Na Antystressie Katarzynie Kurdej akompaniować będzie sam Piotr Mania.

Anna Fabrello - absolwentka gdańskiej Akademii Muzycznej w klasie śpiewu prof. Brygidy Skiby. Stypendystka Ministerstwa Kultury. Od roku 2005 solistka Państwowej Opery Bałtyckiej w Gdańsku, a także asystentka na Wydziale Wokalno-Aktorskim gdańskiej Akademii Muzycznej w klasie prof. Brygidy Skiby. Jeszcze w czasie studiów uczestniczyła w wielu ważnych wydarzeniach artystycznych i koncertach organizowanych przez Akademię Muzyczną w Gdańsku i Nadbałtyckie Centrum Kultury, w tym w polskim prawykonaniu Mszy szwedzkiej Johana Romana (Sopot 2002, Kalmar 2003) oraz Kantaty na wniebowstąpienie Pehrla Figera (Szwecja 2004). W roku 2003 w Konkursie Polskiej Pieśni Artystycznej w Warszawie otrzymała wyróżnienie oraz Nagrodę Specjalną Programu II Polskiego Radia. Czynna uczestniczka wielu kursów wokalnych prowadzonych m.in. przez: Katję Ricciarelli, Salvatore Fisichella, Helenę Lazarską i Ryszarda Karczykowskiego.

W swoim dorobku artystycznym ma takie role jak: Eurydyka z opery Orfeusz i Eurydyka Glucka, Kleopatry z opery Juliusz Cezar Haendla, Romildy z Xserksesa Haendla, Serpiny z La serva padrona Pergolesiego, Amital z Betulia Liberata Mozarta oraz Zuzanny z oratorium Zuzanna Haendla.

Anna Fabrello wykona 2 utwory:
J.Strauss Kuplety Adeli z Zemsty nietoperza
J.Offenbach Pericola

Włodek Stepuro - występuje na scenie pod nazwą The Włodek Stepuro. Występuje solo, bez zespołu - gitara elektroakustyczna (w planie założenie zespołu - Włodek szuka ludzi do współpracy w zespole) wokal, harmonijka ustna, dlatego jego koncerty można określić "unplugged".

Gra swoje autorskie kawałki rockowe (polskojęzyczne) oraz covery rockowe (anglojęzyczne) takich wykonawców jak U2, Jimi Hendrix, Pink Floyd, 4 Non Blondes, Black Sabbath (grana jest ballada), Credence Clearwater Revival, Eric Clapton, The Rolling Stones; grana jest też przeróbka Nirvany. Te covery grane są prostymi "funtami", proste aranżacje na wokal i gitarę akustyczną. Często gitara akustyczna wykorzystywana jest do ekspresyjnych poszukiwań muzycznych - granie częściowo rytmicznie, częściowo solowo. Kawałki autorskie są bardziej rozbudowane, teksty mówią o relacjach międzyludzkich, pytaniach dotyczących życia, poszukiwaniach które czyni każdy człowiek - każdy z nas, czasem - banalny temat - o miłości przeważnie niespełnionej.

Włodek wszedł w środowisko muzycznie przebywając w pubach, których grają dobrego bluesa i rocka na żywo. Malował obrazy, wystawiał je w pubach. W pewnym okresie zrodziło się "malarstwo rockowe", czyli obrazy przedstawiające zespoły rockowe na scenie. Przy omawianiu wystawy w klubie "Anawa" zrodził się pomysł, żeby Włodek zagrał koncert. Tak zadebiutował na scenie.

Tomasz Olszewski- autor tekstów, kompozytor, wykonawca, dziennikarz i prezenter radiowy i telewizyjny, lub – po prostu – śpiewający poeta. Jest laureatem niemal wszystkich najważniejszych polskich festiwali studenckich w latach 1984-85. Jego wcześniejsze piosenki znalazły się na kilku kasetach i płycie zawierającej wybór najciekawszych śpiewających autorów lat osiemdziesiątych. Skomponował także muzykę do dwóch spektakli. Publikował swoje teksty w almanachach poetyckich i antologiach, a w 1991 roku Oficyna Wydawnicza C&T wydała tomik jego piosenek zatytułowany „Zapiski z podróży”.Tomasz Olszewski dokonał wielu nagrań radiowych i telewizyjnych, miał swój program monograficzny w cyklu „Powrót bardów”. Pisał także piosenki dla innych wykonawców, zamieszczał swoje teksty publicystyczne i felietony w paru gazetach i periodykach a także magazynach muzycznych. Jest także autorem polskich tekstów do spektaklu “Fado” w Tetrze Wybrzeże w Gdańsku, uhonorowanego nagrodą Marszałka Województwa Pomorskiego jako największe wydarzenie muzyczne 2003 roku. Od 1995 roku Olszewski jest prezenterem w Radiu Gdańsk, współtworzy niedzielny program kulturalny Salon Artystyczny. W Telewizji Gdańsk można go, co tydzień zobaczyć w programie „Brulion Kulturalny”.