16.04.2007 - 16.04.2007

Recital kameralny

Recital Kameralny
Andrzej Bauer – wiolonczela
Jan Krzysztof Broja – fortepian

W programie: F. Chopin, K. Szymanowski, W. Lutosławski
Bilety w cenie 15 i 10 zł do nabycia w miejscu koncertu na godzinę przed jego rozpoczęciem
Organizator: Gdańskie Stowarzyszenie Miłośników Muzyki
Współpraca: Nadbałtyckie Centrum Kultury

Andrzej Bauer

 

Zdobywca pierwszej nagrody na Międzynarodowym Konkursie ARD w Monachium oraz laureat Międzynarodowego Konkursu „Praska Wiosna” i nagrody Parlamentu Europy i Rady Europejskiej. Urodził się w łodzi. Tu ukończył studia pod kierunkiem Kazimierza Michalika, a uzupełniał je pracując m.in. z AndrÓ Navarrą, Milosem Sadlo oraz Danielem Szafranem podczas licznych kursów mistrzowskich. Odbył dwuletnie studia w Londynie, w klasie Williama Pleetha jako stypendysta Witolda Lutosławskiego.

 

W ciągu ostatnich lat Andrzej Bauer wystąpił z recitalami m.in. w Amsterdamie, Paryżu, Wiedniu, Hamburgu i Monachium, a także z orkiestrami symfonicznymi m.in.: z Filharmonikami Monachijskimi, Orkiestrą RAI w Neapolu, Orkiestrą Filharmoniczną w Strasburgu, Orkiestrą Radia w Stuttgarcie oraz Orkiestrą Radiową w Berlinie.

 

Wiolonczelista koncertuje regularnie z większością polskich orkiestr symfonicznych i kameralnych, a zespoły takie jak Filharmonia Narodowa i Sinfonia Varsovia zapraszają go jako solistę swoich europejskich tras koncertowych.

 

Andrzej Bauer nagrywa dla wielu polskich i zagranicznych rozgłośni radiowych i stacji telewizyjnych. Brał udział w międzynarodowych festiwalach, występując w większości krajów Europy, a także w Stanach Zjednoczonych i Japonii. Płyta artysty zawierająca m.in. utwory Schuberta, Brahmsa i Schumanna (Koch/ Schwann) została wyróżniona kwartalną Nagrodą Niemieckiej Krytyki Płytowej. W kolejnych nagraniach CD wiolonczelista utrwalił utwory Szostakowicza, Prokofiewa i Strawińskiego, Messiaena, Panufnika, a także Koncert wiolonczelowy Witolda Lutosławskiego. W 2000 roku ukazał się – pierwszy w historii polskiej dyskografii dwupłytowy album z kompletem Suit wiolonczelowych J. S. Bacha, zarejestrowanych przez wiolonczelistę dla firmy CD Accord, za który artysta otrzymał nagrodę polskiej Akademii Fonograficznej – „Fryderyk 2000”.

 

Andrzej Bauer wykonuje obszerny repertuar zawierający wiele dzieł muzyki nowej i najnowszej, w tym utwory specjalnie dla niego skomponowane. W roku 2002, podczas 44. Międzynarodowego Festiwalu „Warszawska Jesień” wystąpił z recitalem prawykonań utworów na wiolonczelę solo i media elektroniczne powstałych z jego inspiracji.

 

Zapoczątkowany wówczas projekt Cellotronicum jest przez artystę kontynuowany i owocuje nagraniami i kolejnymi prawykonaniami, które prezentowane są w najważniejszych centrach muzyki współczesnej w Europie.

 

Coraz więcej czasu poświęca pisaniu i improwizowaniu muzyki.

 

 

Jan Krzysztof Broja

 

Urodził się w Warszawie. Jest laureatem licznych nagród na międzynarodowych konkursach pianistycznych. W 1999 r. wygrał Międzynarodowy Konkurs im. M.K. Ciurlionisa w Wilnie, który otworzył mu drogę na prestiżowe estrady europejskie. Jest też laureatem nagród na konkursach w Hanau (Niemcy 1988), Braunschweig (Niemcy 1991), Bukareszcie (Rumunia 1995) oraz
im. Rachmaninowa w Pasadenie (USA 2002).

 

Studiował we Frankfurcie n. Menem, a także w Hannoverze i w warszawskiej Akademii Muzycznej. Pedagodzy, z którymi pracował to m.in. Szabolc Esztenyi (improwizacja), Krystyna Borucińska (kameralistyka) oraz Wolfgang Hess i Jan Ekier (fortepian).

 

Od roku 2004 Jan Krzysztof Broja mieszka w Hiszpanii. Jest Profesorem Conservatorio Superior de Męsica w Salamance.

 

Broja występował w wielu krajach Europy, USA i Japonii, a ostatnio również w Ameryce Południowej. Orkiestry, z którymi występował to m.in.: Orkiestra Filharmonii Narodowej w Warszawie, Sinfonia Varsovia, Państwowa Orkiestra Symfoniczna Rosji, Narodowa Orkiestra Filharmoniczna Rosji, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Ukrainy oraz Passadena Symphony Orchestra. Nagrywa dla radia i telewizji Polski, Niemiec, Francji, Japonii, USA, Rosji oraz Kolumbii, gdzie podczas swojego pobytu na XXI Międzynarodowym Festiwalu Pianistycznym w Bucaramanga (2004), obok występów w charakterze solisty, zasiadł także w jury tamtejszego konkursu pianistycznego.

 

Po sukcesie w konkursie w Wilnie w 1999 r. Broja została okrzyknięty przez prasę Litewską „Pianistą XXI wieku”, oraz zaproszony na koncerty do Moskwy, gdzie w kwietniu 2000 r. Miał swój znakomity debiut. Wystąpił z recitalem na „Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym Kreml”, a dwa dni później z Państwową Orkiestrą Symfoniczną w Wielkiej Sali Koncertowej Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego. Te koncerty były tak dużym sukcesem, że Broja otrzymał ponowne zaproszenie do Moskwy: w 2001 wystąpił na Kremlu, a w 2002 w Wielkiej Sali Konserwatorim, tym razem z recitalem solowym nagrodzonym stojącą owacją. Od tego czasu Broja był również entuzjastycznie przyjmowany w największych salach koncertowych Europy wschodniej: Polski, Rosji, Ukrainy, Litwy i Jugosławii.

 

Po recitalu, który odbył się w maju 2003 w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej w Warszawie, Ruch Muzyczny porównał Broję z najsłynniejszymi pianistami minionego stulecia i określił jako „jednego z najwspanialszych muzyków polskich”. Recital ten zaowocował ponownymi zaproszeniami artysty do Warszawy. Wiosną 2005 Jan Krzysztof Broja wystąpił aż trzykrotnie w Filharmonii Narodowej: w koncercie symfonicznym, kameralnym oraz solowym. W październiku 2005 Jan Krzysztof Broja wystąpił z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Antoniego Wita na renomowanym Bratysławskim Festiwalu Muzycznym.

 

Wiosną 2007 będzie go można usłyszeć ponownie w Warszawie i w kilku innych filharmoniach Polski jako solistę w 3. Koncercie Sergiusza Rachmaninowa.