23.05.2007 - 23.05.2007

Recital Skrzypcowy JOANNY MˇDROSZKIEWICZ

TOWARZYSTWO im. FRYDERYKA CHOPINA – KOłO w GDAÓSKU oraz NADBAłTYCKIE CENTRUM KULTURY Zapraszają na RECITAL SKRZYPCOWY Laureatki XXIII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Niccolò Paganiniego w Genui

JOANNA MˇDROSZKIEWICZ

skrzypce

ELENA ALEKSIEJUK
fortepian

W PROGRAMIE:

W. A. MOZART, L. van BEETHOVEN, F. CHOPIN, H. WIENIAWSKI,K. SZYMANOWSKI

Bilety w cenie 5 zł (ulgowe) i 15 zł (normalne) można nabywać w Ratuszu Staromiejskim w dniu koncertu w godz. 18-19

Joanna Mądroszkiewicz
„Bach – von ganzem Herzen” (Bach – z całego serca) .To słowa recenzenta niemieckiego czasopisma „Der Spiegel” o nagranych przez artystkę wszystkich Sonatach i Partitach solowych J.S. Bacha (2003).
Studiowała w Szczecinie w klasie Zygmunta Waltera, w Gdańsku pod kierunkiem Stefana Hermana oraz w Wiedniu w klasie GĂĽntera Pichlera. Studia uzupełniła uczestnicząc w kursach mistrzowskich u Arthura Grumiaux. Synteza tych trzech znaczących szkół skrzypcowych: polskiej, klasyczno-wiedeńskiej i franko-belgijskiej stanowi o charakterystycznym stylu interpretacyjnym skrzypaczki.
Laureatka XXIII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Niccolò Paganiniego w Genui (1976). Rok później debiutowała na estradzie Filharmonii Narodowej zachwycając publiczność oraz recenzentów muzycznych swoją brawurową techniką oraz głęboką wrażliwością artystyczną.
Od czasu swojego debiutu we Wiedniu (14.12.1981) artystka koncertowała m. in. z orkiestrą Wiener Symphoniker, Brucknerhaus Linz, Residentie Orkest (Haga) występując w wielu znaczących salach koncertowych Europy i świata, m. in. Filharmonii Narodowej w Warszawie, Konzerthaus w Wiedniu, Musikverein w Wiedniu, Queen Elizabeth Hall (Londyn), Filharmonii w Berlinie i Kolonii.
Dokonała licznych nagrań płytowych i radiowych, które zdobyły wiele nagród, m. in. prestiżową nagrodą za najlepsze nagrania mozartowskie „Wiener FlÓtenuhr -2005”. Jednym z najnowszych nagrań artystki jest płyta z muzyką Fryderyka Chopina w transkrypcjach wielkich wirtuozów skrzypcowych, nagrana z pianistą Paulem Guldą.
Repertuar artystki to ponad 40 koncertów i 100 miniatur skrzypcowych; obejmuje wszystkie dzieła smyczkowe J. S. Bacha, wszystkie sonaty L. van Beethovena i J. Brahmsa, kompletną twórczość N. Paganiniego, poprzez liczne utwory W. A. Mozarta, F. Schuberta, aż po arcydzieła XX wieku i kompozytorów współczesnych, w tym rzadko wykonywane koncerty skrzypcowe K. Weilla i E. Wellesza. Skrzypaczka jest znanym popularyzatorem muzyki polskiej, posiadając w repertuarze niemal wszystkie utwory skrzypcowe z tej dziedziny; zasłynęła zwłaszcza jako odtwórczyni koncertów skrzypcowych K. Szymanowskiego i utworów H. Wieniawskiego.
W roku 1994 została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej za krzewienie idei wykorzystania umiejętności artystycznych jako pomostu zbliżającego do siebie odmienne kultury.

Elena Aleksiejuk
Absolwentka Konserwatorium im. Leonida Sobinowa w Saratowie (Rosja), gdzie studiowała pod kierunkiem Alberta Tarakanowa, ucznia Henryka Neuhausa. Laureatka pianistycznych konkursów ogólnoradzieckich i międzynarodowych. Zdobyła m. in. II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Dymitra Kabalewskiego i występowała z towarzyszeniem orkiestry pod batutą kompozytora.
Koncertowała jako klawesynistka w Polsce, Szwecji, Niemczech i Belgii z zespołem Muzyki Dawnej "Ad te Domine", którego była współtwórczynią. Współpracuje z Konstantym Andrzejem Kulką i Romanem Jabłońskim.
Od wielu lat jest akompaniatorką na Mistrzowskich Kursach im. Zenona Brzewskiego w łańcucie oraz na Mistrzowskich Warsztatach Skrzypcowych w Gdańsku.