08.12.2007 - 08.12.2007

XI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej "Musica nos unit" - koncert 8 grudnia - "Szymanowski i jemu współcześni"

„Szymanowski i jemu współcześni”

 

Wykonawcy
Bożena Harasimowicz – sopran
Ryszard Minkiewicz – tenor
Katarzyna Popowa-Zydroń – fortepian

 

Program

Karol Szymanowski – Pieśni muezina szalonego op. 42 do słów Jarosława Iwaszkiewicza
I Allah Akbar!
II O, ukochana ma!
III Ledwie blask słońca złoci dachy wież
IV W południe miasto białe od gorąca
V O tej godzinie
VI Odeszłaś w pustynię zachodnią
Richard Strauss – Zueignung op. 10 nr 1
Die Nacht op. 10 nr 3
Traum durch die Dammerung op. 29 nr 1
Morgen! op. 27 nr 4
wyk. Ryszard Minkiewicz – tenor, Katarzyna Popowa-Zydroń – fortepian

Karol Szymanowski – Pieśni kurpiowskie op. 58 do tekstów ludowych (zeszyt I)
Lecioły zórazie
Wysła burzycka
Uwoz mamo
U jeziorecka
Edvard Grieg – Solvejgs Wiegenlied
Solvejgs Lied
Richard Strauss – Allerseelen op. 10 nr 8
„Du meines Herzens Kronelein” op. 21 nr 2
Schlagende Herzen op. 29 nr 2
Hat gesagt – bleibt's nicht dabei op. 36 nr 3
wyk. Bożena Harasimowicz – sopran, Katarzyna Popowa-Zydroń – fortepian

 

Bilety w cenie:
30 zł normalne, 20 zł ulgowe do nabycia w miejscu koncertu na godzinę przed jego rozpoczęciem.

 

Bożena Harasimowicz – śpiewaczka; absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku (1989 dyplom z wyróżnieniem) w klasie Zofii Janukowicz-Pobłockiej. Laureatka Międzynarodowego Konkursu im. Dvoøáka w Karlovych Varach (II nagroda, 1986), Międzynarodowego Konkursu im. Bacha w Lipsku (1988 – VI m-ce). Występowała m.in. na takich scenach, jak: Filharmonia Narodowa, NOSPR w Katowicach, orkiestra NDR w Hamburgu, Musikverein w Wiedniu, Teatro Real w Madrycie. Uczestniczyła w wielu festiwalach jak np.: Wratislavia Cantans, Wielkanocny w Festiwal L. van Beethovena w Krakowie i w Warszawie, Modern Wien Festival, Bejing Music Fetival w Pekinie. Od lat współpracuje z Krzysztofem Pendereckim, wykonując jego utwory w prestiżowych salach koncertowych i dokonując nagrań. Od roku 2000 współpracuje z Teatrem Wielkim w Warszawie. Najważniejsze przedstawienia z jej udziałem to Don Giovanni Mozarta (Donna Elwira) w reż. Mariusza Trelińskiego (2002-2008), La rondine Pucinniego (Magda) w reż. Marty Domingo (2003) i Czarodziejski flet Mozarta (I Dama) w reż. Achima Freyera (2006). Ma w swym dorobku wiele nagrań CD i DVD, w tym Missę Solemnis Beethovena z Royal Philharmonic Orchestra i London Philharmonic Choir – koncert zarejestrowany podczas XX ?wiatowych Dni Młodzieży w Kolonii 2005 (DVD – Arthaus). W 2005 roku nagrała swoją pierwszą solową płytę z pieśniami Mendelssohna, Schumanna, Lista i Chopina (DUX). W roku 2005 otrzymała tytuł profesora Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz Medal Prezydenta Miasta Gdańska.

 

Ryszard Minkiewicz jest absolwentem Wydziału Kompozycji i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej w Gdańsku. W 1989 r. ukończył z wyróżnieniem drugi kierunek studiów otrzymując dyplom Wydziału Wokalno-Aktorskiego tej samej uczelni. ?piew solowy studiował w klasie prof. Piotra Kusiewicza.
Ryszard Minkiewicz, za wykonanie współczesnej liryki wokalnej, otrzymał nagrodę specjalną na III Konkursie Wokalnym im. A. Sari w Nowym Sączu. W 1992 r. został laureatem III Nagrody (I nagrody jury nie przyznało) na XXXVIII Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w Tuluzie, otrzymując równocześnie nagrodę Syndykatu Dyrektorów Teatrów Francuskich.
Współpracuje z wieloma teatrami operowymi i muzycznymi m.in. Teatrem Wielkim Operą Narodową w Warszawie, Teatrem Wielkim w Poznaniu, Operą Krakowską, Warszawską Operą Kameralną, Operą Bałtycką w Gdańsku, Operą „Nova” w Bydgoszczy. Ma w swoim repertuarze role w dziełach G. Rossiniego (Almaviva – „Cyrulik Sewilski”, Don Ramiro – „La Cenerentola”), W. A. Mozarta (Don Ottavio – „Don Giovanni”), G. Donizettiego (Ernesto – „Don Pasquale”), S. Moniuszki (Damazy – „Straszny Dwór”), P. Czajkowskiego (Leński – „Eugeniusz Oniegin”), G. Verdiego (Casio – „Otello”, Alfred – „La Traviata”), K. Szymanowskiego (Pasterz – „Król Roger”), J. Straussa (Eisenstein – „Zemsta Nietoperza”), a nawet L. Bernsteina (Tony – „West Side Story”).
Ryszard Minkiewicz jest artystą często goszczącym na różnorodnych festiwalach muzycznych, zarówno w kraju, jak i za granicą (festiwale muzyczne w Tallinie, Moskwie, Paryżu „Gaude Mater” w Częstochowie, „Wratislavia Cantans”, Warszawska Jesień, Praska Wiosna, BBS Proms, Salzburgerfestspiele, Festival de Musica de Canarias – Las Palmas i inne). Koncertował w takich renomowanych salach jak: Royal Albert Hall – Londyn, ThÓâtre des Champs-ElysÓes – Paryż, Felsenreitschule – Salzburg, Konzerthaus Wien, Filharmonia Berlińska, ThÓâtre Musical de Paris – Châtelet, Festival Hall – Osaka, NHK Hall – Tokyo, Teatr „Bolszoj” – Moskwa. Stale współpracuje z niemal wszystkimi polskimi filharmoniami i orkiestrami symfonicznymi. ?piewał z takimi zespołami jak: Orkiestra Filharmonii Narodowej – Warszawa, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia – Katowice, Orchestr National de France – Paryż, CBSO Orchestra – Birmingham, Rundfung-Sinfonie-Orchester Berlin, Orchestre Philharmonique de Strasbourg, Filharmonia w Bratysławie, prowadzonymi przez m.in. sir Y. Menuhina, sir S. Rattle, Ch. Dutoit, M. Janowskiego, A. Wita, K. Korda, J. Kaspszyka, K. Stryję, St. Stuligrosza.
Latem 1998 r. R. Minkiewicz zaproszony został przez angielską firmę płytową EMI do nagrania partii Pasterza w operze K. Szymanowskiego „Król Roger”. W tym czasie odbył się cykl koncertów na największych festiwalach muzycznych w Europie promujących to nagranie. Ma na swoim koncie wiele nagrań dokonanych dla potrzeb Polskiego Radia, bądź jako rejestracje płytowe CD. Wziął on udział w monograficznym nagraniu wszystkich dzieł orkiestrowych K. Szymanowskiego, wykonując cykle pieśni tego kompozytora. Został zaproszony przez Brytyjską Telewizję BBC do udziału w realizacji filmu poświęconego życiu i twórczości K. Szymanowskiego. Brał udział w koncertach transmitowanych na żywo w ramach Europejskiej Unii Radiowej. Znany jest w kręgach muzycznych zarówno w Polsce, jak i zagranicą jako artysta specjalizujący się w wykonywaniu muzyki K. Szymanowskiego i innych twórców XX w między innymi: I. Strawińskiego, J. Tavenera, B. Brittena, K. Pendereckiego.
Ryszard Minkiewicz jest profesorem sztuk muzycznych i pracuje w Akademii Muzycznej w Gdańsku, prowadząc klasę śpiewu solowego. Od 2002 roku jest także profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Gdańskiego.

 

Katarzyna (Ekaterina) Popowa-Zydroń – polska pianistka pochodzenia bułgarskiego. Studia w zakresie gry na fortepianie ukończyła z wyróżnieniem w 1973 roku w klasie prof. Zbigniewa ?liwińskiego w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej (obecnie Akademia Muzyczna) w Gdańsku. Studia podyplomowe odbyła w Hochschule fĂĽr Musik und darsteilende Kunst we Wiedniu, w klasie prof. Alexandra Jennera. Oprócz tego uczestniczyła w kursach mistrzowskich Susanne Roche, Dietera Zechlina, i GyÓrgy Seboka. Jest laureatką krajowych konkursów – IV Ogólnopolski Festiwal Młodych Muzyków, II Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny oraz półfinalistką IX Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w W-wie w 1975 r. IV wyróżnienie), Konkursu Pianistycznego w Terni – Włochy w 1975 r. i Konkursu Pianistycznego ARD w Monachium w 1978 r.
Koncertuje w kraju i zagranicą. Jej repertuar obejmuje dzieła od Baroku po muzykę XX wieku ze szczególnym uwzględnieniem twórczości Mozarta, Beethovena (m. in. Sonata op. 106) Schuberta, Schumanna, Chopina, Debussy'ego, Bartóka i innych. Jej udziałem są także prawykonania polskiej muzyki współczesnej. Pianistka uprawia również w szerokim zakresie kameralistykę – duet fortepianowy, zespoły duetowe ze skrzypcami, wiolonczelą, fletem, zespoły triowe i kwintetowe oraz współpraca z wokalistami, m. in. z Urszulą Kryger, Piotrem Kusiewiczem, Florianem Skulskim.
Krytycy muzyczni tak piszą o jej wykonawstwie: „...jej wykonanie koncertu G-dur Beethovena było kreacją...”, „...Chopin w interpretacji Katarzyny Popowej-Zydroń jest współczesny, bez przerysowań, pełen prostoty. Solistka umie głęboko przeżyć lirykę Chopina, jego nastroje tragiczne...”, „...Pianistka Katarzyna Popowa-Zydroń potwierdziła raz jeszcze swą wysoką klasę. Dawno nie słyszana na estradzie pokazała lwi pazur, znakomite, wielobarwne brzmienie fortepianu, panowanie nad klawiaturą...”, „... nieprzeciętna dbałość o dźwięk. Pianistka potrafiła zbudować całkiem odrębny, muzyczny świat. Dźwięk potrafił wzruszyć – zasmucić, zadziwić, odprężyć. Katarzyna Popowa-Zydroń to artystka na wskroś romantycznej natury. Ogromne zaangażowanie, pełne przekonanie co do własnych interpretacji udziela się słuchaczom, którzy zostają wciągnięci w ową tworzoną przez pianistkę rzeczywistość. Maestria techniczna, muzykalność najwyższego lotu, nieprzeciętna indywidualność interpretacji...”
W roku 1996 Katarzyna Popowa-Zydroń założyła wraz z kolegami – muzykami Gdańskie Stowarzyszenie Miłośników Muzyki. Za swą działalność społeczną została odznaczona medalem księcia Mściwoja, przyznawanym przez Radę Miejską. W 2004 roku otrzymała medal Komisji Edukacji Narodowej, a w 2005 – medal Gloria artis oraz Krzyż Oficerski Odrodzenia Polski.
Katarzyna Popowa-Zydroń jest związana od lat z pedagogiką. Obecnie jest profesorem fortepianu w Akademii Muzycznej w Gdańsku i w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Nierzadko prowadzi utalentowanych uczniów w średnich szkołach muzycznych w województwie Pomorskim i Kujawsko-Pomorskim, jest zapraszana do prowadzenia kursów mistrzowskich w kraju i za granicą, seminariów dla nauczycieli fortepianu oraz lekcji otwartych i konsultacji. Współpracuje z Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie. Wielokrotnie członek jury na konkursach krajowych i zagranicznych. Jej uczniowie zdobywają czołowe miejsca na konkursach pianistycznych w Polsce i za granicą, prowadzą ożywioną działalność koncertową, a niektórzy z nich z powodzeniem zajmują się pedagogiką, również za granicą. Do jej uczniów należą m.in. Ewa Jasińska (ob. zam. w Chile), Paweł Rydel (adiunkt w AM w Gdańsku), Ireneusz Manuszewski (ob. zam. w Niemczech), Piotr Kępiński (adiunkt AM w Bydgoszczy, wybitny kameralista), Marek Ruszczyński (ob. zamieszkały w Londynie), Aleksandra Mozgiel i Agata Nowakowska, obie są laureatkami wielu konkursów w kraju i za granicą, Julia Stetkiewicz i Katarzyna Borek, obie są wielokrotnymi laureatkami konkursów krajowych i zagranicznych, uczestniczki polskiej ekipy na Konkursie Chopinowskim w 2000 r, Elżbieta Pasierowska (adiunkt w AM w Gdańsku), Krzysztof Herdzin (znany jazzman), Agnieszka Chełkowska (ob. zam. w Islandii) Karolina Nadolska (laureatka Konkursu Chopinowskiego w Mariańskich łaźniach w 2003 r.), Rafał Blechacz (w październiku 2005 roku bezapelacyjnie zwyciężył w XV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina), Michio Nishihara Toro, Takayuki Hirata i inni.