17.06.2008 - 17.06.2008

Recital dyplomowy Hanny Hipp i Ewy Lalki

Akademia Muzyczna im. St. Moniuszki w Gdańsku i Nadbałtyckie Centrum Kultury serdecznie zapraszają na recital dyplomowy mezzo-sopranistki Hanny Hipp i sopranistki Ewy Lalki.

 

Hanna Hipp, mezzo – sopran, urodzona w Krakowie, ukończyła Podstawową Państwową Szkołę Muzyczną im. I. J. Paderewskiego w Krakowie, w klasie fortepianu. Następnie kontynuowała swoją edukację muzyczną w Państwowej Szkole Muzycznej II Stopnia im. Wł. Żeleńskiego w Krakowie początkowo w klasie fortepianu, później w klasie śpiewu. Obecnie studiuje na roku dyplomowym w Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku na Wydziale Wokalno-Aktorskim, w klasie Ewy Marciniec. W swoim repertuarze ma wiele utworów z gatunku muzyki oratoryjno-kantatowej (A. Vivaldi Juditha triumphans, J.S.Bach Weihnachtsoratorium i Magnificat, G. F. Haendel Mesjasz). Wykonuje z powodzeniem muzykę operową – P. Czajkowski Eugeniusz Oniegin, A. Dvořak Rusałka, G. Bizet Carmen, R. Wagner Złoto Renu,  A. Ponchielli Gioconda, w tym wykonania sceniczne Juliusza Cezara i Kserksesa G. F. Haendla, Cleofide J. A. Hassego oraz Orfeusza i Eurydykę Ch. W. Glucka. W jej repertuarze znajdują się pieśni J. Brahmsa, C. Debussiego, S. Barbera. Muzyka współczesna zajmuje ważne miejsce w doskonaleniu jej warsztatu muzycznego (B. Britten,  L. Bernstein, M. Tippett, W. Lutosławski). Ma na swoim koncie prawykonania pieśni Doroty Dywańskiej (Portrety Kompozytorów 2006) oraz Agaty Krawczyk. Swój kunszt doskonali uczestnicząc w kursach mistrzowskich (P. Esswood, B. McFerrin), konkursach wokalnych (finał Le Jardin Des Voix 2006) oraz festiwalach muzycznych (Schleswig – Holstein Music Festival 2005, 2006, 2007). Jej głos i umiejętności techniczne dostrzeżone raz (W.A. Mozart „Requiem” – Cappella Istropolitana, prowadzenie Rolf Beck) owocują kolejnymi zaproszeniami do udziału w koncertach w Niemczech. Jest laureatką stypendium The Guildhall School of Music and Drama w Londynie. Od września 2008 rozpoczyna Operowe Studia Podyplomowe na tej prestiżowej uczelni. 

 

Ewa Lalka, sopran. Urodzona w Lublinie. Studentka Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie Ewy Marciniec. Występowała w wielu koncertach organizowanych przez macierzystą uczelnię, realizując m. in. partię Mercedes z Carmen Bizeta w Filharmonii Bałtyckiej i Operze Bałtyckiej. Krąg jej zainteresowań obejmuje przede wszystkim muzykę dawną, ale też z upodobaniem wykonuje pieśni współczesne. Uczestniczyła w kursach interpretacyjnych prowadzonych przez Annę Mikołajczyk (Międzynarodowa Letnia Szkoła Muzyki Dawnej w Lidzbarku Warmińskim) oraz Ingrid Kremling (Wratislavia Cantans). W roku 2006 zakwalifikowała sie do finału międzynarodowego konkursu na wykonanie partii Eurydyki i Nimfy z Orfeusza C. Monteverdiego, który odbył się w Weronie. Uczestniczyła w Festiwalach Muzyki Kameralnej na Helu, Festiwalu Bergedorfer Musiktage w Hamburgu oraz w Trójmiejskim Festiwalu Muzyki Dawnej - Anima Musica. Występowała również na scenie Teatru Wybrzeże w sztuce A. Arbuzowa Staroświecka komedia (2005) i Piaskownicy M. Walczaka (2006) w reż. G. Chrapkiewicza, który to spektakl zdobył wyróżnienie na regionalnym przeglądzie FAMA 2006. W roku 2007 wzięła udział w realizacji opery W.A. Mozarta Die Zauberflöte jako Zweite Dame, a w roku bieżącym wykonała partię Zerliny w operze W. A. Mozarta Don Giovanni.

Program recitalu:

1. Barbara Strozzi - Amor dormiglione (Cantate, Op. 2, Venice 1651)
2. Henry Purcell - O Solitude (1687)
3. Antonio Vivaldi - Quia fecit (Magnificat g-moll, RV 611
4. J.S. Bach - rec. Wiewohl mein Herz in Tränen schwimmt i aria Ich will dir mein Herze schenken z Pasji wg Św. Mateusza (1729)
5. G. F. Handel - aria Morgany Tornami a vagheggiar z opery Alcina (1735) 

 

Dominick Argento - Six Elizabethan songs (1958):

6. Spring
7. Sleep
8. Winter
9. Dirge

10. Diaphenia

11. Hymn
12. Otto Nicolai - rec. i aria Frau Fluth Nun eilt herbei z Die lustigen Weiber von Windsor (1849)
13. Otto Nicolai - duet Frau Fluth i Frau Raich Nein, das ist wirklich doch zu keck z Die lustigen Weiber von Windsor (1849)