29.07.2008 - 01.08.2008

Bałtyckie Warsztaty Tańców Tradycyjnych "Dźwięki Północy"

Zapraszamy wszystkich, a szczególnie tych, którzy pierwszy raz będą tańczyć w parach! Bałtyckie Warsztaty to wyjątkowa okazja, by poznać skandynawskie tańce tradycyjne, w programie m.in: polska, labajalg, reinländer i inne.

    Bałtyckie Warsztaty Tańców Tradycyjnych Dźwięki Północy to unikalne spotkanie z tradycją taneczną regionów Danii, Estonii, Szwecji i Polski. Wychodzimy z założenia, że bogactwa tej tradycji można w pełni doświadczyć jedynie poprzez aktywne uczestnictwo w sytuacji tanecznej i wspólną zabawę. Zapraszamy do nauki tańca z towarzyszeniem muzyków. Obecność kapeli pozwoli na odtworzenie naturalnej sytuacji tanecznej oraz poznanie relacji, jakie tworzą się pomiędzy osobami w parze, tancerzami na sali oraz tancerzami a muzykami.

    Warsztaty adresowane są do wszystkich osób zainteresowanych tańcem tradycyjnym, w szczególności tych, którzy do tej pory nie mieli do czynienia z taką formą spędzania wolnego czasu. Tańce tradycyjne nie wymagają specjalnego przygotowania fizycznego, są możliwe do opanowania w dość krótkim czasie. W tradycyjnym środowisku wiejskim, umiejętność tańca była powszechna. Taniec i muzyka były nie tylko rozrywką, dawały także możliwość twórczej ekspresji, były formą komunikacji w obrębie danej społeczności. Piękno i energia, jaka tkwi w tańcach tradycyjnych mogą być atrakcyjne i inspirujące również dla współczesnego człowieka.

Prowadzenie:
    Do udziału w projekcie zaproszono nauczycieli tańca dobrze znających tradycję taneczną, którzy posiadają wykształcenie akademickie w tym zakresie, a ponadto prowadzili indywidualne wyprawy badawcze w regiony, gdzie tradycja taneczna jest wciąż żywa.

Tańce szwedzkie - prowadzenie: Anna Öberg, Petra Eriksson i Anton Schneider,
Muzyka: Anders Löfberg (wiolonczela), Erik Rydvall (nykelharfa), Magnus Zetterlund (mandolina).

Tańce estońskie – prowadzenie: Silver Sepp i Kadri Lepasson z Estońskiego Centrum Muzyki Tradycyjnej (Eesti Pärimusmuusika Keskus),
muzyka: Kadri Lepasson (akordeon), Eeva Lindal (skrzypce), Johanna-Adele Jüssi (skrzypce).

Tańce duńskie – prowadzenie: Christian Thorvaldsen i Rikke Rasmussen,
muzyka: Kristian Bugge (skrzypce) i Peter Eget (akordeon).

Szczegóły:
Czas: 29 lipca (wtorek) – 1 sierpnia (piątek) 2008. Miejsce: Gdańsk.

Zajęcia odbywać się będą w trzech ok. dwugodzinnych blokach (grupa szwedzka, estońska i duńska).
Łącznie warsztaty będą trwać 6 godzin dziennie, od 10.00 do 18.00 z przerwą na obiad.

Koszt warsztatów: 120 zł (całość), 50 zł (1 dzień).
Nie zapewniamy noclegów i wyżywienia. Istnieje możliwość rezerwacji tanich noclegów w akademikach.

Zapisy i informacje:

Małgorzata Bujak - malgorzata.bujak@nck.org.pl
www.nck.org.pl

 

Noc Tańca i Festiwal Dźwięki Północy

    Finałem warsztatów będzie Noc Tańca w Centrum św. Jana w Gdańsku – całonocna zabawa przy muzyce tradycyjnej granej na żywo, otwarta dla szerokiej publiczności. Do tańca grać będą zaproszeni na warsztaty muzycy. Tańce polskie pojawią się za sprawą kapeli w składzie: Bartosz Niedźwiecki (skrzypce), Janusz Prusinowski (akordeon), Piotr Zgorzelski (baraban) oraz tancerzy – Katarzyny Staniszewskiej i Patryka Wernio.
Noc Tańca odbędzie się w drugim dniu XXIX Festiwalu Muzyki Inspirowanej Folklorem Dźwięki Północy -1 sierpnia 2008 r. W ramach Festiwalu wystąpią: Kapela ze Wsi Warszawa (Polska), Habadekuk (Dania), Ro: Toro (Estonia) oraz Torgeir Vassvik (Norwegia).

Organizator warsztatów:
Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku
Partner warsztatów: Stowarzyszenie Dom Tańca z Warszawy

Koordynator warsztatów: Małgorzata Bujak,

e-mail: malgorzata.bujak@nck.org.pl