15.12.2008 - 15.12.2008

Czym jest Gdańska Sztuka Wykonawstwa i Interpretacji Muzyki Akordeonowej XX i XXI wieku?

 

 

 

 

Gdańska Sztuka Wykonawstwa i Interpretacji Muzyki Akordeonowej XX i XXI wieku jest projektem zainicjowanym przez studenta (asystenta stażystę) Akademii Muzycznej w Gdańsku, akordeonistę, Pawła Zagańczyka. Jest on wszechstronnym muzykiem,  którego zainteresowania i poszukiwania twórcze  skupione są  głownie na muzyce współczesnej.
 

 Akordeon kojarzony z ludycznym repertuarem oraz biesiadą od niedawna coraz częściej pojawia się na estradach koncertowych. Ponadto z racji krótkiego żywota nie posiada  tak potężnego i oryginalnego repertuaru, jak skrzypce czy fortepian. Zatem priorytetem w tworzeniu pomysłu  powyższego  projektu było zamówienie pięciu kompozycji mających wzbogacić literaturę akordeonową. Projekt uzyskał akceptację, a jego pomysłodawca,  Paweł Zagańczyk, stypendium twórcze z rąk Marszałka Województwa Pomorskiego na realizację intrygującego artystycznie przedsięwzięcia.

 

 

 

 Kompozytorzy:

 

Prof. Krzysztof Olczak - profesor kompozycji i akordeonu Gdańskiej AM na tę okazję napisał Chanson  na akordeon i taśmę. Utwór ten powstał jako inspiracja francuską chanson z 1550 roku.

 

Dr Marek Czerniewicz - wykładowca Gdańskiej AM przygotował utwór Cztery zapomniane fotografie na kwintet dęty blaszany i akordeon. Jak mówi sam kompozytor, jest to muzyczna próba zilustrowania bliskich mu czterech osobistych fotografii.

 

Prof. Wiesław Cienciała -  wykładowca Katowickiej Akademii Muzycznej.

 

Mikołaj Majkusiak -  kompozytor i akordeonista. Napisany przez niego Kaprys nr. 2 na akordeon solo odzwierciedla  ogrom  możliwości technicznych i wykonawczych, jakie daje akordeon.

 

Krzesimir Dębski -  kompozytor i skrzypek stworzył utwór na akordeon i skrzypce, inspirowany folklorem bałkańskim oraz muzyką Macedonii -  Bojan Duke of Dignac.

 

Wykonawcy:

 

Paweł Zagańczyk - akordeon
Joachim Łuczak - skrzypce
Hevelius Brass – kwintet dęty blaszany

 

Koncert:

 

15 grudnia w poniedziałek o godzinie 19.00 w Sali Ratusza Staromiejskiego w Gdańsku publiczność będzie miała szansę wysłuchać wszystkich kompozycji w interpretacji akordeonisty Pawła Zagańczyka oraz towarzyszących mu muzyków. Wydarzenie to stanowi niecodziennego rodzaju spektakl, w którym główną rolę zagra akordeon. O muzyce opowie aktorka Teatru Wybrzeże, Marzena Nieczuja Urbańska. Według  opinii pedagogów i krytyków życia muzycznego w Gdańsku to koncert przedstawiający istotne zmiany, jakie przechodzi akordeon. Skupia on prezentację  stylów i technik kompozytorskich oraz możliwości,  jakie daje ten instrument.

 

Notki kompozytorów:

 

MIKOŁAJ MAJKUSIAK - kompozytor i instrumentalista, ur. 1983, absolwent kompozycji oraz akordeonu Warszawskiej Akademii Muzycznej im. F. Chopina /tytuł magistra w wieku 21 lat/. Zwycięzca konkursów kompozytorskich - za utwory Paura /Warszawa, 2001/ i Toccata /Legnica, 2001/ oraz kilkunastu polskich i międzynarodowych konkursów akordeonowych, m.in. we Włoszech /Castelfidardo, 1996/, w Polsce - I miejsce oraz nagroda specjalna Rydwan Apollina /Sanok, 1998/, Niemczech /Klingenthal, 2000/. Współpracuje z artystami z najrozmaitszych kręgów muzycznych. Jako kompozytor, aranżer, akordeonista, czy klawiszowiec występuje na skrajnie różnych scenach, począwszy od klubów, a skończywszy na wielkich salach filharmonicznych. Jego działalność koncertowa obejmuje występy m.in. w Szwecji, Niemczech, Austrii, Norwegii, Holandii, we Włoszech, na Litwie oraz Słowacji, na festiwalach Warszawska Jesień, Audio Art, Laboratorium Muzyki Współczesnej, Festiwal Prawykonań, KFPP w Opolu, w Operze Bałtyckiej, w Filharmoniach - Narodowej, Sudeckiej, Warmińsko-Mazurskiej, Opolskiej, Bałtyckiej. Dotychczas na koncie ma jedną autorską płytę, Road to the Unknown wydaną przez Polskie Radio /2007/. W jej nagraniu wzięli udział m.in. Urszula Dudziak, DJ Funky-Filon, Jakub Jakowicz, Cezary Konrad, Tomasz Łosowski, Wojciech Pilichowski i Wiktor Tatarek. U twory z jego udziałem zostały dotychczas wydane na czterech płytach CD /jedna nominacja do nagrody Fryderyk 2005 w kategorii Album Roku Muzyka Współczesna/.

 

KRZYSZTOF OLCZAK - ur. 1956 w Łodzi. Studia na Wydziale Instrumentalnym Akademii Muzycznej w Warszawie (akordeon), a następnie w Akademii Muzycznej w Gdańsku (kompozycja), gdzie obecnie pracuje. Jest laureatem konkursów akordeonowych i kompozytorskich, m.in. Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy w Auckland, Nowa Zelandia -1980, brązowy Medal; Konkurs Kompozytorski Premio Citta di Castelfidardo, Włochy, I i II nagroda -1984 oraz II nagroda-1988; Ogólnopolski Konkurs Kompozycji Akordeonowych, I nagroda -1985 i inne. Za działalność artystyczną otrzymał szereg nagród i wyróżnień, jak np. Nagrodę Artystyczną Młodych im. S. Wyspiańskiego -1989, Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki -1993, Nagrodę Indywidualną Centrum Edukacji Artystycznej -1992 i 1998. Jego kompozycje wykonywane były na szeregu festiwali muzyki współczesnej, jak: Musik Biennale - Berlin, Internationale Studienwoche -Bonn, Musica Polonica Nova -Wrocław, Poznańska Wiosna, Warszawska Jesień i in.

 

MAREK CZERNIWICZ - ur. 1974r. w Ornecie - absolwent gdańskiej Akademii Muzycznej w klasie kompozycji prof. Eugeniusza Głowskiego. Jest autorem kompozycji kameralnych (dwie z nich zostały nagrodzone na Festiwalu Współczesnej Twórczości Muzycznej dla Dzieci i Młodzieży DO-RE-M1 w Łodzi), elektro-akustycznych (II Monte di San Michele, Lux aetema), orkiestrowych (Crucifixus etiam pro nobis, Miserere) i wokalno¬instrumentalnych (Epigramaty, Haiku, Psalmus, I noc otoczy Cię jak światło) i innych. Od 2002 r. współpracuje jako kompozytor i aranżer z sopockim Teatrem Atelier, gdzie jest autorem recitalu Andre Ochodlo, Mayne teg, a także aranżerem i twórcą wielu piosenek do recitali Shalom, My Blue, Hey Klezmorim. Za 8 pieśni poświęconych tematyce getta otrzymał stypendium prestiżowej londyńskiej organizacji European Association for Jewish Culture. Marek Czemiewicz ma w swoim dorobku muzykę teatralną ( Upadek B. Sbrljanovic, Komunikacja świń R. Woelfl) i filmową (Cisza i Reguły gry M. Bortkiewicza, Złote maski P. A. Ringa). Muzyka Czerniewicza była wykonywana w licznych ośrodkach w kraju i za granicą (m.in. Wiedeń, Paryż, Tallin, Budapeszt, Bratysława). Aktualnie kompozytor pracuje na stanowisku doktora w Pomorskiej Akademii Pedagogicznej w Słupsku i gdańskiej Akademii Muzycznej.

 

WIESŁAW CIENCIAŁA - kompozytor i pedagog; ur. 1961 w Cieszynie. Studiował w Akademii Muzycznej w Katowicach teorię muzyki oraz kompozycję pod kierunkiem Józefa Świdra. Jest laureatem Konkursu Kompozytorskiego im. Stanisława Wiechowicza w Szczecinie (1984), XXII Konkursu Kompozytorskiego im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach (1988) oraz Nagrody Wojewody Katowickiego dla Młodych Twórców (1991), a  także stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuki. Jego kompozycje były wykonywane na wielu festiwalach muzyki współczesnej, m.in. podczas Warszawskiej Jesieni, Śląskich Dni Muzyki Współczesnej w Katowicach, Śląskiej Trybuny Kompozytorów w Katowicach, Dni Muzyki XX wieku we Wrocławiu, Spotkań Młodych Kompozytorów w Gdańsku, Mikołowskich Dni Muzyki, Panoramy Sztuki Chrześcijańskiej Musica Sacra w Skoczowie, Melos-Etos w Bratysławie. Artysta realizował utwory na zamówienie Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia. Od 1987 pracuje w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Śląskiego, w 2008 został wybrany Dziekanem Wydziału Artystycznego na kadencję 2008/2012. Od 2003 jest również profesorem Akademii Muzycznej w Katowicach.

 


KRZESIMIR DĘBSKI – kompozytor, a także dyrygent, skrzypek jazzowy, aranżer i producent muzyczny. Studiował  kompozycję w Poznańskiej Akademii Muzycznej u Andrzeja Koszewskiego oraz dyrygenturę u Witolda Krzemieńskiego. Po studiach, jako lider jazzowego zespołu String Connection,  koncertował od 1980 roku w całej niemal Europie,  a także w USA i Kanadzie. Jest laureatem  I nagrody Światowego Konkursu Jazzowego w Hoeillart w Belgii (1983) oraz Nagrody im. St. Wyspiańskiego (1985). W latach osiemdziesiątych w ankietach magazynu Jazz Forum wielokrotnie zdobywał tytuł Najlepszego Skrzypka, Najlepszego Kompozytora oraz Najlepszego Aranżera Roku. W roku 1985 znalazł się na liście dziesięciu najlepszych skrzypków jazzowych amerykańskiego pisma Down Beat.  Zdobył również wiele nagród w konkursach radiowych i płytowych. Uczestniczył w festiwalach w Reno (USA), Paryżu, Norymberdze, Helsinkach, Hadze, Montrealu, Konsbergu, Baden-Baden. Nagrał ponad 30 albumów ze swoimi kompozycjami dla wielu wytwórni płytowych. Od 1986 roku Krzesimir Dębski ograniczył działalność koncertową, poświęcając się głównie poważnej twórczości kompozytorskiej. Twórczość ta jest próbą syntezy szeroko pojętej muzyki współczesnej. W ostatnich latach skomponował ponad 50 utworów symfonicznych i kameralnych, m. in.: 2 symfonie, operę, 4 oratoria, utwory religijne, 11 koncertów instrumentalnych.

Jest laureatem wielu konkursów kompozytorskich, m.in.: konkursu z okazji 25-lcia Festiwalu Poznańska Wiosna Muzyczna, i nagrody Premiera za Twórczość dla Dzieci. Krzesimir Dębski jest wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej. Wykładał na letnich kursach muzycznych, m.in.: w Ankarze, Darmstadt, San Diego. Tworzy również muzykę teatralną (ponad 40 premier), eksperymentalną i filmową. Skomponował muzykę do 50 filmów fabularnych  m.in.: Medium, Kingsajz, Ogniem i Mieczem, W Pustyni i w Puszczy, Tam i z Powrotem, a także muzykę do  kilkunastu seriali telewizyjnych (Złotopolscy, Na dobre i na złe, Czułość i Kłamstwa, Sfora, Na wspólnej). Muzyka do filmu Young Magican została nominowana do Kanadyjskiej Nagrody Filmowej Genie Award’88, a w USA film Andrzeja Maleszki, Maszyna Zmian  z muzyką Krzesimira Dębskiego otrzymał nominację do Emmy Award ’98. W roku 2000 Dębski otrzymał nagrodę Fryderyk w kategorii Kompozytor Roku oraz nagrodę Międzynarodowej Akademii Filmowej Philip Award za muzykę do filmu Ogniem i Mieczem. W 2001 na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Pyrgos w Grecji otrzymał nagrodę za muzykę do filmu W Pustyni i w Puszczy. Muzyka do filmu Stara Baśń została wyróżniona nagrodą czytelników czasopisma FILM Złota Kaczka 2003. W 2005 roku Krzesimir Dębski otrzymał zamówienie od hollywoodzkiej wytwórni LimeLight Films na skomponowanie muzyki do 16 filmów Charlie Chaplina z lat 1914-1917.   Ostatnio podjął również działalność dyrygencką. Prowadził koncerty z udziałem takich międzynarodowych gwiazd, jak Jose Carreras, Jose Cura, Ewa Małas–Godlewska, Adam Makowicz, Canadian Brass, Vadim Riepin, J. L. Ponty, Mark O’Connor, John Blake i Nigel Kennedy.

 

Notki muzyków:

 

PAWEŁ ZAGAŃCZYK -obecnie studiuje w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie akordeonu prof. Krzysztofa Olczaka. Swoje umiejętności doskonalił także pod okiem takich artystów,  jak Mika Vayrynen, Fridrich Lips, Klaudiusz Baran i  Teodoro  Anzellotti. Współpracuje z Orkiestrą Filharmonii Bałtyckiej pod dyrekcją Michała Nesterowicza i  Teatrem Wybrzeże. Na swoim koncie ma występy na estradach wielu miast Polski. W grudniu 2006r. koncertował jako solista z Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej w Sali Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. W 2007 roku został  Laureatem Plebiscytu Publiczności IV edycji Muzycznego Forum Młodych. W maju 2008r. nominowany w konkursie Stowarzyszenia Czerwonej Róży. Paweł Zagańczyk to stypendysta Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce, Funduszu Sztuka Młodych, Fundacji Musica Mundi, Marszałka Województwa Pomorskiego, Nagrody Kulturalnej Miasta Gdańska, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Pierwszej Damy Rzeczpospolitej Polskiej Pani Marii Kaczynskiej. Paweł Zagańczyk był wielokrotnie nagradzany na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach m.in. w Mławie, Piotrkowie Trybunalskim, Przemyślu, Giżycku, Chełmie, Sanoku, Popradzie (Słowacja). Publiczność oklaskiwała go również za granicami kraju: na Litwie, Słowacji i w Estonii.

 

JOACHIM ŁUCZAK - student Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie skrzypiec prof. Mirosławy Pawlak. Wielokrotnie współpracował z Orkiestrą Polskiej Filharmonii Bałtyckiej i  Warszawską Orkiestrą Kameralną Sonata. Dokonał nagrań dla Telewizji Polskiej. Aranżował utwory dla takich wykonawców,  jak Antonii Muracki czy Kazik Staszewski. Czlonek kwartetu TeNuTo String Quartet. Jako kameralista doskonale czuje we wielu gatunkach muzyki od poważnej do rozrywkowej. Wspólnie ze studenckim kwartetem smyczkowym koncertuje na Trójmiejskich scenach. Swoje umiejętności solistyczne z powodzeniem prezentował na Konkursie Młodych Skrzypków w Warszawie, gdzie otrzymał pierwszą nagrodę. 

 

HEVELIUS BRASS uczestniczył w wielu poważnych projektach artystycznych w Polsce i za granicą. Grał dla różnych audytoriów, od koncertów kameralnych,  po wielkie imprezy plenerowe, m.in. na zamku w Kalmarze, podczas Dni Pomorza Gdańskiego w Bremie, w ramach festiwalu Muzyka i Architektura w Toruniu, na I Międzynarodowym Zjeżdzie Miast Hanzeatyckich - Goleniów 2005, na gali rozdania nagród XXX Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni transmitowanej w Programie II TVP.

 

Zespół jest laureatem VI Ogólnopolskiego Konkursu Zespołów Instrumentów Dętych, organizowanego wspólnie przez prof. Romana Siwka i Warszawską Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina pod patronatem Ministerstwa Kultury, a także zdobywcą I nagrody Muzycznego Forum Młodych, konkursu organizowanego przez Polską Filharmonię Bałtycką w Gdańsku, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Akademię Muzyczną im. St. Moniuszki w Gdańsku i fundację Barbary Bieleckiej Musica Mundi, pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Gdańska. Członkowie zespołu stale podwyższają swoje muzyczne kwalifikacje, stąd latem 2005 wzięli udział w kursach mistrzowskich w ramach Blekinge International Brass Academy w Karlskronie w Szwecji.

 

Współorganizator :