17.01.2009 - 17.01.2009

Promocja książki "Linia powrotu"

Twórca Fundacji Pogranicze zebrał wreszcie w jednym tomie pisane w ostatnich latach eseje i wykłady. Niezwykle ciekawe zapiski z byłej Jugosławii i Rumunii,  zapis poszukiwań duchowych autora i historii najnowszej Europy zwanej Środkową.

 


Kiedy skończyłem lekturę Linii powrotu, przypomniał mi się cytat z eseju Gabriela Marcela o Rilkem –  Świadek to w rzeczywistości nie tylko ten, kto obserwuje czy stwierdza, lecz ten, kto daje świadectwo, przy czym świadectwo to nie jest zwyczajnym echem, lecz udziałem i potwierdzeniem; świadczyć -to współdziałać we wzroście i nadejściu tego, o czym się świadczy>. Tak właśnie myślę o Krzysztofie: podróżującym przez kwitnące i spalone pogranicza, piszącym kolejny esej, wiersz, list. Podejmującym rozmowę z Cyganami na dworcu w Czerniowcach, polskim gastarbeiterem w berlińskiej knajpie, rumuńską pisarką na amerykańskim stypendium. Prawdziwy Homo Viator.

                                                                                                                                               (Paweł Huelle)

 

KRZYSZTOF CZYŻEWSKI
   Animator kultury, eseista, tłumacz, dyrektor Ośrodka Pogranicze – sztuk, kultur, narodów w Sejnach. Urodził się w 1958 roku w Warszawie. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
   W latach 1978-1983 pracował jako aktor i instruktor w Stowarzyszeniu Teatralnym Gardzienice. Odbył wówczas szereg podróży po świecie, głównie do miejsc gdzie zachowała się żywa kultura tradycyjna. W trakcie stanu wojennego w Poznaniu został współzałożycielem i redaktorem podziemnego pisma Czas Kultury, z którym współpracował do końca lat 80. W drugiej połowie lat 80. wykładał historię kultury i estetyki w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu oraz założył własny teatr Arka.
   W 1990 r. był jednym z inicjatorów powstania Fundacji „Pogranicze” i został jej prezesem.  W 1991 r. przeniósł się do Sejn, gdzie zainicjował powstanie Ośrodka Pogranicze — sztuk, kultur, narodów i został jego dyrektorem. W ramach działalności Fundacji i Ośrodka realizował m.in. takie projekty jak Środkowoeuropejskie Forum Kultury, Otwarte Regiony Europy Środkowo-Wschodniej (Siedmiogród, Bośnia, Bukowina, Spisz), Centrum Dokumentacji Kultur Pogranicza, Szkoła Pogranicza.
   Jako eseista współpracował z paryską Kulturą do końca jej istnienia. Jego eseje ukazywały się w prasie polskiej i zagranicznej. W 2001 opublikował książkę Ścieżka pogranicza. Zajmuje się również działalnością dydaktyczną – wykładał m.in. na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Wileńskim, Salzburg Seminar oraz na Boston University.
Prowadzi Wydawnictwo Pogranicze, jest redaktorem serii wydawniczej Meridian.