Gamebook
05/09/2020

IT w Game of Gdańsk: to proste!

Game of Gdansk umożliwia przeprowadzanie ciekawych zajęć szkolnych. To podstawy programowania i interaktywna nauka historii Gdańska w jednym. Dzięki naszym instruktażom lekcje może przeprowadzić każdy nauczyciel. Nie tylko pani czy pan od informatyki!

Game of Gdańsk to gra o Starym Przedmieściu. Ma ona formę gamebooka, czyli interaktywnej opowieści. Do tego występują w niej elementy kultowej gry Minecraft. Swoją własną wersję gry może stworzyć każdy uczeń.

Wszystko to jest możliwe dzięki narzędziu Twine. To narzędzie typu open source – to znaczy, że jest dostępne bezpłatnie w Internecie. Skorzystać z niego można na dwa sposoby: ściągnąć program albo pracować na nim online. Wystarczy wejść w zakładkę Twine na stronie gameofgdansk.eu. Następnie, krok po kroku, przejść przez wszystkie podstrony (Wprowadzenie, Linki, Style tekstu, Wyrównanie, Grafika, etc.). W ten sposób możemy wdrożyć fabułę, którą wymyślili nasi uczniowie.

Podczas wszystkich etapów tworzenia gamebooka można znaleźć wsparcie w specjalnie stworzonych filmach instruktażowych.

Tomasz Fedak, specjalista IT współtworzący Game of Gdansk, na co dzień nauczyciel informatyki w szkole podstawowej, przeprowadzał pilotażowe warsztaty z dziećmi w ramach naszego projektu. Mówi, że największym wyzwaniem jest tak naprawdę stworzenie ciekawej fabuły. Kwestia techniczna jest wyjaśniona na podstawie przykładów. Wystarczy zapoznać się z materiałami:

– Twine pozwala w prosty i przystępny sposób wdrożyć wymyśloną fabułę. Ostatecznie nasza narracja zamienia się w stronę internetową. Wszystko zostało tak przygotowane, aby każdy mógł stworzyć własnego gamebooka od A do Z. Sam zrealizowałem już takie zajęcia na swoich lekcjach. Dzieci chcą i starają się pracować samodzielne. Jestem dla nich wsparciem i pomagam im w samorozwoju.

Wszystkie materiały: filmiki instruktażowe o Twine, a także zasoby, z których czerpiemy, tworząc fabułę, stworzyliśmy specjalnie z myślą o Was – nauczycielach różnych przedmiotów i różnych etapów edukacyjnych. Chcemy, żeby nasza gra zaczęła żyć poza fazą projektową. Dlatego zapraszamy do wspólnej zabawy! Efekty Waszej pracy z uczniami wstawiajcie w formie zdjęć lub filmików, oznaczając hashtagami #Gameofgdansk i #nckgdansk.

 

Game of Gdańsk jest częścią międzynarodowego projektu Urb Cultural Planning.